Korean kielen osaajaa?

Moikka! Löytyisiköhän täältä ketään Korean kieltä osaavaa ihmistä?

Tarvitsisin hiukan tulkkausapua.

14

595

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vieras Korea

      Tarkoitatko Korean kielellä jotakin Koreassa puhuttavista kielistä vai erityisesti korean kieltä, joka lienee pääkieli niin Etelä- kuin Pohjois-Koreassakin?

    • Vieras Korea
    • Neuvoskelija

      Ks. Suomen kääntäjien ja tulkkien liitto, http://www.sktl.fi

      Et kai kuvitellut saavasi tulkin työtä ilmaiseksi ja vielä netissä (mitenkähän se onnistuisi teknisestikään?)? Tulkkaus edellyttää melkoista ammattitaitoa (muutakin kuin kielten osaamista) ja on kovaa työtä.

      • Vieras Korea

        >Tulkkaus edellyttää melkoista ammattitaitoa (muutakin kuin kielten osaamista)
        >ja on kovaa työtä.

        Tuo on totisesti totta tuo!

        Olen työskennellyt päätoimisesti kielenkääntäjänä yli 22 vuotta ja saanut siitä jonkinlaisen leivänkin. Olen kääntänyt viidestä kielestä suomeen ja viimeksi tänään ”väärään suuntaan” (suomesta englantiin). Suullisilla valmiuksillani en voi kehua – puhun suomen lisäksi kolmea kieltä enkä niitäkään kovin kaksisesti. Tulkkia minusta ei saisi tekemälläkään.

        Pahaisena kääntäjänä nostan nöyränä poikana hattuani ammattitaitoisten tulkkien edessä!


      • papupata/pavun sävy
        Vieras Korea kirjoitti:

        >Tulkkaus edellyttää melkoista ammattitaitoa (muutakin kuin kielten osaamista)
        >ja on kovaa työtä.

        Tuo on totisesti totta tuo!

        Olen työskennellyt päätoimisesti kielenkääntäjänä yli 22 vuotta ja saanut siitä jonkinlaisen leivänkin. Olen kääntänyt viidestä kielestä suomeen ja viimeksi tänään ”väärään suuntaan” (suomesta englantiin). Suullisilla valmiuksillani en voi kehua – puhun suomen lisäksi kolmea kieltä enkä niitäkään kovin kaksisesti. Tulkkia minusta ei saisi tekemälläkään.

        Pahaisena kääntäjänä nostan nöyränä poikana hattuani ammattitaitoisten tulkkien edessä!

        Tyyppikysymys. Jo opiskeluvaiheessa tulkkaushuoneessa näkee, kuka on tulkkityyppiä ja kuka ei.


    • En ole kuvitellut enkä luullutkaan saavani homma ilmaiseksi. Pyysin lähinnä, että jos täällä olisi ollut joku, joka osaa Korean kieltä niin yhteydenottoa ja olisin sopinut asiasta tietysti tarkemmin ja korvausta vastaan.

      Olen siis ihastunut erääseen orkesteriin, joka on Korealainen. Yritän vain saada heidän kotisivuiltaan tilata CD formaatissa levyä, mutta sivut ovat Korean kielellä.

      Kysyin jo hommaa myös muutamista kielenkääntö/tulkkaustoimistosta, mutta he eivät lähde kääntämään mitään tällaista: Kääntävät kuulema asiakirjoja, työtodistuksia ja sen sellaisia.

      • Koreilematon

        Et siis tarvitse tulkkausta vaan asiointiapua. Tarpeeksi maksamalla sitäkin varmaan saa, tai sitten joku saattaa auttaa muuten vaan. Riippuu tilanteesta ja siitä, miten asia esitetään. Ja sitten on se mahdollisuus, että tilaaminen onnistuu mutta mitään ei tule tai tulee viesti korean kielellä. Voi myös hyvin olla, että firma ei myy ulkomaille, jos heidän sivunsa ovat vain koreaksi. Ulkomaille myynti on yritykselle huomattavasti isompi asia järjestää kuin voisi luulla.

        Tässä ei kai menettäisi mitään, jos kertoisit firman sivuston osoitteen. Ei kai sinua siitä voi tunnistaa... Ja silloin joku ehkä osaisi suoraan sanoa asiaan jotain. Sivustossa saattaa jopa olla englanninkielinen versio mutta vaikeasti löydettävissä.


    • Orkesterin kotisivut ovat muotoa: http://bellatrix.co.kr/
      Ja levy-yhtiön sivut: http://www.artspopcorn.com

      Osittain siellä on englanninkielisiäkin palstoja, mutta levyn tilaamiseen en löytänyt mitään.

      Pari e-mailia sieltä löytyy, joihin jo laitoin iät ja ajat sitten postia saamatta kuitenkaan minkäänlaista vastausta.

    • Anyohaseyo

      Tai kokeile ottaa yhteytta Helsingin Yliopiston Aasian ja Afrikan Kielten ja Kulttuurien laitokseen. Siella opetetaan myos koreaa, ja jos ei korean kielen opettaja innostu auttamaan, niin ehka saisit yhteyden johonkuhun korean kielen opiskelijaan joka olisi halukas "valikadeksi".
      http://www.helsinki.fi/aasia/henkilosto/index.html

    • Kanjikaveri
    • J
    • Löytyihän se siis. Kiitos sinulle kuka oletkin :)

    • Maline

      Mä tarvitsen kans korean kieltä osaavaa, tarjoan töitä pk-seudulla. Maksan 30e/h

      • Koreantaitoinen

        Vieläkö tarvitse Korean kieltä osaavaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      131
      3125
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      2971
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      108
      1378
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      137
      1091
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1057
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1047
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      987
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      969
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      787
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      773
    Aihe