Ihmetyttää kovasti ,että mikä on lain mukaan tällaisten asiattomien, liikkuvalle poliisille soittelevien "kantelupukkien" asema?
Siis saako ihminen ilman edesvastuun uhkaa usuttaa poliisipartion tarkastamaan milloin minkäkin "uhrin" ?
Tässä hiljattainkin vastaantullut mustamaija koukkasi takaisin ja oli kohta takana:
Vain ajokortti tarvitsi esittää ja puhaltaa. Täysraittiina ei ole koskaan "jännittävä" toimenpide :P
Ei mitään huomautuksia.
Saako poliisi selville, kuka näitä huuhaa-käräyttelyjä tekee; joutuuko tällainen "stasisti" ikinä vastaamaan soitoistaan? Prepaidit varmaan vinkuvat..
Ei kai jollakin hätävalheella voi loputtomasti "perustella" vinkkejään ?
Minusta asianomaisen pitäisi saada tietää ko. asiattoman juoruajan nimi, mikäli sitä tapahtuu useamminkin.Sehän on terroria.
Ilmiantajat liikenteessä
30
461
Vastaukset
- cnhy45
Aina kun nysvääjä tulee eteeni ilmoitan mahdollisen rattijuopon olevan liikkeellä, ja useita onkin kärähtänyt, ja jokatapauksessa poliisi poistaa tientukon hetkeksi sivuun.
- ohi vaan
Minä kyllä ohitan tientukot enkä haaskaa aikaani niihin.
Tuo voi olla toisille vaihtoehto kompensoida vehkeen pienuutta. - Paskaa juttelet taas!
Mistä mahdat saada tietoosi onko ilmiantamasi kuljettaja ollut kännissä vai ei??? Poliisi ei sitä sulle ainakaan kerro!! Kirjoittelet kyllä sellaista baskaa ettei mitään määrää ja tiedät sen itsekin!
- 45737458334
Lakihan suhtautuu niin että se on kansalaisen velvollisuus ilmoittaa liikenteessä vaaraa aiheuttavista. Liikenteessä kuolee kuitenkin paljon ihmisiä ja kuolemat voidaan estää ilmoittamalla ylinopeuskuskit tai muuten epäilyttävästi ajavat poliisille. Varmasti suurin osa näistä ilmoituksista ovat asiallisia, nämä ilmoitetut eivät vaan tahdo myöntää että he ajelivat epäilyttävästi.
Aloittajan tapauksessakin varmasti oli ihan hyvä syy ilmoitta, muta eihän poliisi voi sakottaa jos he eivät itse ole nähneet rikettä. Tuo puhalluttaminen ja kortin tarkastus on kuitenkin paikallaan jos on ajanut sen verran epäilyttävästi että joku on ilmoittanut.
Ylinopeuden lisäksi muita syitä voi olla vilkun käytön unohtaminen, sumuvalojen käyttö kirkkaalla, hullu kiihdyttely, eteen kiilaaminen, hullut ohitukset jne. Kaikki nuo viittaavat siihen että päässä ei ole kaikki kohdallaan tai on mahdollisesti juopunut ja ilmoittaminen on silloin oikea teko.- 17+19
Listahan on loputon: ajonopeuden jatkuva vaihtelu, alinopeus, sivutieltä eteen kääntyminen, auton heittelehtiminen jne jne. Aina löytyy joku syy miksi sinut voidaan raportoida poliisille. Tuskin kukaan meistä ajaa TÄYSIN ohjenuorien puitteissa... Mutta kuka oikeasti jaksaa näistä kaikista valittaa?
Itse en ole ikinä soittanut poliisille. Nopeuteen liittyen, jos joku ajaa yli 200 km/h muun liikenteen seassa tai alle 70 km/h 120 alueella, voisi tosin ehkä jo olla syytä... Näitä tosin näkee aniharvoin!
- tohoIo
"Aloittajan tapauksessakin varmasti oli ihan hyvä syy ilmoittaa "
Ai jaa ,että oikein tiedät paremmin tämän asian kuin itse ...fantastista !
-No,miksiköhän konstaapeli EI MISTÄÄN minua huomauttanut ?
Minun on kyllä kovin vaikeata käsittää ,että normaalisti ajaessani - valot ja vilkut ym. käytössä,ei ohituksia ei kiilauksia- "ansaitsisin" poliisit perääni mutta kerro ihmeessä lisää ,jos kerran noin osaat luennoida.
"...muita syitä voi olla vilkun käytön unohtaminen,"
ET VOI OLLA TOSISSASI !! Vilkun käytön unohtamisesta ILMOITUS POLIISILLE !!!!!
Kyllä minuakin harmittaa , esim. kun liikenneympyrästä poistuttaessa monikaan ei laita vilkkua jne mutta eipä sentään tule luuriin tartuttua.
Ja kuinka monta kertaa nämä korttelia kiertävät nuoret senkun kääntyvät eikä vilkkua turhia poltella - enpä ole poliisin numeroa muistellut...ei kukaan täysjärkinen sitä tekisi.
Mutta tämä nyt toi tietoon sen asian, että kaikenlaisia täysääliöitä sitten varmaan on soittelemassa liikkuville - pakko se on uskoa !
Jos tuo vastaaja on niin tollo ,että itse ilkeää soittaa jostakin vilkusta, niin ei kai ole epätodennäköistä ,että samanlaisia kananaivoja on enemmänkin "kontrolloimassa" liikennettä...voi vitsi.
Kyllä mahtaa poliisi turhautua ,kun joutuu noita idioottien ilmoituksia käymään tsekkaamassa.- 463474373473
"-No,miksiköhän konstaapeli EI MISTÄÄN minua huomauttanut ?"
Minähän jo tuossa sanoin ettei poliisi voi rangaista jos ei itse näe rikettä. He vain tarkistavat kuljettajan kunnon eivätkä välttämättä kerro miksi joku on ilmoittanut sinut. Ethän sinä tietenkään halua myöntää jos teit jonkun virheen tai ajotapasi näytti epäilyttävältä, sehän on kova isku automiehen itsetunnolle.
Vilkun käytöstä ajattelen niin että se on niin helppoa ja yksinkertaista että täytyy olla todella juopunut tai päässä on jotain pahasti vialla jos jopa vilkun käyttö osoittautuu mahdottoman vaikeaksi. Jos tahallan ei käytä vilkkua niin sekin on merkki pahasta asennevammasta liikenteessä ja sellaiset kuskit on syytäkin pysäyttää ja tarkistaa. - Ensio Itkonen (postu
Jos olet puoleksikaan noin agressiivinen liikenteessä, kuin kirjoitellessasi, oli poliisin saaminen perääsi aivan asiallinen toimenpide.
Minäkin uskon, että harjoitit nimimerkki 457....... :n kuvailemia liikenteen vaarantamisia.
- Turvallisuudella
Mun mielestä on vaan hyvä että ihmiset ilmoittavat liikenteen häirikkökäyttäytyjistä poliisille. Nykyään liikenteessä on villinlännen meininki.
Itse ilmoitan usein poliiseille autoista jotka ajava huomattavaaylinopeutta Lahden moottoritiellä.. Jos en ehdi nähdä rekkaria niin auton malli, väri ja ajosuunta menee poliisin tietoon. Myös mahdollisista rattijuopoista teen ilmoituksen.
Tiedän että pidätte minua pikkumaisena mutta kyse on liikenneturvallisuudesta ja ilmeisesti jotkut kuljettajat eivät välitä turvallisuudesta pätkääkään vaan ajavat ylinopeutta, tekevät vaarallisia ohituksia ja eivät pidä turvaväliä.
Nämä kuljettajat ovat sakkonsa ansainneet. En usko että toiminnallani kovinkaan usein saadaan ketään kiinni itseteosta mutta ainakin olen yrittänyt. - a siantuntia
kyllä pitää soitaa polisille aina kun joku törtöillee. monasti olen joutunut kaahareista soittamaan kun ohittavat ja vaarantaa liikennettä vikka ajan iha niin kovaa kun saa
- ;-)
Onhan se hvyä asia että kun poliiseilta vähennetään resursseja, niin tulee korvaava menetelmä.
- viherkommari
Mikä on korvaava menetelmä?
Mitä enemmän tulee ilmoituksia niin sitä suurempi todennäköisyys sille ettei resursseja vähennetä.
Mistä nimimerkki toholo sai ajatuksen että joku olisi "käräyttänyt" hänet? Onko kyseessä vainoharhainen kuvitelma, vai oliko tullut aiheutettua vaaraa liikenneturvallisuudelle ja siitä mahdollinen kiinnijääminen säikäytti? - tohoIo
viherkommari kirjoitti:
Mikä on korvaava menetelmä?
Mitä enemmän tulee ilmoituksia niin sitä suurempi todennäköisyys sille ettei resursseja vähennetä.
Mistä nimimerkki toholo sai ajatuksen että joku olisi "käräyttänyt" hänet? Onko kyseessä vainoharhainen kuvitelma, vai oliko tullut aiheutettua vaaraa liikenneturvallisuudelle ja siitä mahdollinen kiinnijääminen säikäytti?- onkohan itselläsikin jotakin vainoharhaa , kun "tiedät" minun aiheuttaneen vaaraa liikenteelle...eikö tosiaan "punikin" päähän mahdu ,että noita ilkeitä ihmisiä ,joiden suuri naatinto on tehdä jotain kiusaa ja jäädä itse anonyyminä turvaan.
Kyllä minulle kuuluisi useastakin ajovirheestä huomautus ,tuossa hiljankin tuli lähdettyä kolnion takaa tien yli ,kun päätietä tuleva oli jo varsin lähellä - noista saa itse itselleenkin tarpeellisen "säikäytyksen" , jotta korjaa asiaa.
Mutta tuo aloituksen tapaus oli niin leppoisaa menoa ja varusteet kunnossa ,että en voi parhaimmalla tahdollanikaan ymmärtää poliisile soittoa.
Alinopeutta varmaan oli ehkä n. 40 km/h vauhti ,rajoitus 50.
Ja vielä kerran : miksi konstaapeli EI maininnut SINUN, arwon toweri :) tietämästäsi vaaran aiheutuksesta....:P
Aivan hyvinhän voi esim.maksella kalavelkoja tms. jollekin tutulle tuollaisilla soitoilla -kyllä noita kusipäitä riittää tässä maailmassa.
Eli tuohon ilmiantoon on tultava jokin roti , ja asetettava vaikka jonkinlainen suojamaksu ilmoituksille ,jottei sitä huvikseen tehdä.
Jos joku kävelee liukkaalla parkkipaikalla vähän epävarmasti autoonsa, niin onko se esim. poliisiasia?? Jne.Jne.
PS. Minä EN "jäänyt kiinni" mistään rikkeestä - olisinhan saanut sakon,jos niin olisi ollut - että tarkkuutta kehiin, parahin toweri :) - viherkommari
tohoIo kirjoitti:
- onkohan itselläsikin jotakin vainoharhaa , kun "tiedät" minun aiheuttaneen vaaraa liikenteelle...eikö tosiaan "punikin" päähän mahdu ,että noita ilkeitä ihmisiä ,joiden suuri naatinto on tehdä jotain kiusaa ja jäädä itse anonyyminä turvaan.
Kyllä minulle kuuluisi useastakin ajovirheestä huomautus ,tuossa hiljankin tuli lähdettyä kolnion takaa tien yli ,kun päätietä tuleva oli jo varsin lähellä - noista saa itse itselleenkin tarpeellisen "säikäytyksen" , jotta korjaa asiaa.
Mutta tuo aloituksen tapaus oli niin leppoisaa menoa ja varusteet kunnossa ,että en voi parhaimmalla tahdollanikaan ymmärtää poliisile soittoa.
Alinopeutta varmaan oli ehkä n. 40 km/h vauhti ,rajoitus 50.
Ja vielä kerran : miksi konstaapeli EI maininnut SINUN, arwon toweri :) tietämästäsi vaaran aiheutuksesta....:P
Aivan hyvinhän voi esim.maksella kalavelkoja tms. jollekin tutulle tuollaisilla soitoilla -kyllä noita kusipäitä riittää tässä maailmassa.
Eli tuohon ilmiantoon on tultava jokin roti , ja asetettava vaikka jonkinlainen suojamaksu ilmoituksille ,jottei sitä huvikseen tehdä.
Jos joku kävelee liukkaalla parkkipaikalla vähän epävarmasti autoonsa, niin onko se esim. poliisiasia?? Jne.Jne.
PS. Minä EN "jäänyt kiinni" mistään rikkeestä - olisinhan saanut sakon,jos niin olisi ollut - että tarkkuutta kehiin, parahin toweri :)>>Mutta tuo aloituksen tapaus oli niin leppoisaa menoa ja varusteet kunnossa ,että en voi parhaimmalla tahdollanikaan ymmärtää poliisile soittoa
Niinpä. Mutta avoimeksi jäi miksi luulet että joku on soittanut juuri sinusta, että se ei ollut konstaapelin oma idea?
Minä olen näyttänyt ajokorttia lähinnä kaupan kassalle silloin kun ostos on ylittänyt 50 euron rajan, Poliisi ei ole ollut siitä kiinnostunut. - ....
viherkommari kirjoitti:
>>Mutta tuo aloituksen tapaus oli niin leppoisaa menoa ja varusteet kunnossa ,että en voi parhaimmalla tahdollanikaan ymmärtää poliisile soittoa
Niinpä. Mutta avoimeksi jäi miksi luulet että joku on soittanut juuri sinusta, että se ei ollut konstaapelin oma idea?
Minä olen näyttänyt ajokorttia lähinnä kaupan kassalle silloin kun ostos on ylittänyt 50 euron rajan, Poliisi ei ole ollut siitä kiinnostunut.Kappas vain. Omakaan ajokortti ei ole kiinnostanut Poliiseja kovinkaan paljon. 25 vuotisen ajourani aikana olen tainnut näyttää ajokortti tasan kaksi kertaa Poliisisedälle. Ajourani aluaikoina tuli sitä tosin useammin näytettyä ravintoloiden portsareille ;-)
- Täyellinen kuski
Onpa ottanut aloittajalla tuo tilanne koville, kun edelleen tulee hyvinkin närkästynyttä kommenttia. Ihan vaan aloittajalle tiedoksi, että ei se ollut henkilökohtainen loukkaus sinua kohtaan! Se oli jonkun tekemä arvio ajostasi, jonka perusteella soitto poliisille, ja poliisi sitten tarkasti tilanteen. Poliisin mielestä ajossasi tai ajokunnossasi ei ollut huomauttamista, joten miksi vieläkin vaahtoat?
Tilanne, jossa joku ilmoittelisi usein jostain toisesta perättömästi, ei jatkuisi kauaa. Noihin häiriköihin puututaan kyllä. Hälytyskeskuksiinhan tulee jatkuvasti kaikenlaisia häirikköpuheluja, ja heillä on keinonsa hoitaa ne.
Höpinät suojamaksuista ja ilmoitetun oikeudesta saada tietää ilmoittajan nimi ja yhteystiedot ovatkin sitten ihan sitä silkkaa itseään, ja moisten ehdottelu vaikuttaa kumpuavan siitä syvästä haavasta, jonka aloittajan itsetunto on saanut. Tällä tahdilla toipuminen tuosta henkilökohtaisesta katastrofista jatkuu vielä ensi vuonnakin. - aaa.com.fi
Rattijuopon ajotapa ei useinkaan ole kaahaamista, vaan liioitellusti turvallinen ajotapa, jonka myös poliisit tietää ja tunnistaa. Ei aja ylinopeutta vaan 10-20kmh alle rajoitusten, ajaa tien oikeata laitaa, kurveissa hidastaa vielä lisää ja risteyksien ylittäminen erittäin hankalaa. Kuski yleensä 0,5 - 1,0 promillea, yli 1,0 promillea sitten eri asia, sitten jopa kaahataan. Nämä "lakia kirjaimellisesti noudattaen" ajavat poliisi myös aina pysäyttää ja puhalluttaa, vaikka ei olisi kukaan mitään ilmoittanutkaan. Varsinkin kun 0,7 promillen kuski huomaa poliisiauton takanaan, nopeus voi pudota lähes kävelyvauhdiksi, varmuuden vuoksi. Poliiseja juttu naurattaa kun tietävät että kännissä se on.
- pakumies-66
Jep.
Itse olen joskus vuosia sitten soittanut poliisille mahdollisen rattijuopumusepäilyn, kun auto jonon kärjessä ajeli juuri tuon 10-20 km/h alle sallitun, vastaantuleva liikenne oli runsasta, joten jono oli pitkä. Jonon vetäjä ei silti kyennyt enää taustapeiliin katsomaan, tai jos katsoikin, ei ainakaan saanut enää mitään informaatiota aivoihinsa siitä, mitä pitäisi tehdä verkkokalvolle piirtyneen kuvan johdosta. Keli ja tie oli ihan ok.
Voikohan selvempää merkkiä olla, että kyseessä on rattijuoppo, tai vastaavat kyvyt hallitseva autoilija liikenteessä. ( kyseessä voi tietysti olla myös joku vanhus, jonka reaktiokyky on rattijuopon tasolla, eli ei yhtään sen hyväksyttävämpää, pois nekin on liikenteestä saatava.)
Muutama muu juttu saa myös rattijuoppousepäilyt heräämään, ja ilmoittaisin aina, jos jaksaisin nähdä vaivaa. ( toivottavasti muut jaksaa.)
- Kuski joka ei ymmärrä kiihdyttää riittävästi kiihdytyskaistalla ennen päätielle siirtymistä.
-kuski, joka ei ymmärrä jättää hidastamista hidastuskaistalle, jos sellainen on, vaan hidastaa jo päätiellä.
-kuski, jonka nopeus vaihtelee, vaikka rajoitus olisi kokoajan sama
-kuski, joka luulee, että jokaisen peltipoliisin kohdalla kuuluu hidastaa. - 50vuotta virheettä
pakumies-66 kirjoitti:
Jep.
Itse olen joskus vuosia sitten soittanut poliisille mahdollisen rattijuopumusepäilyn, kun auto jonon kärjessä ajeli juuri tuon 10-20 km/h alle sallitun, vastaantuleva liikenne oli runsasta, joten jono oli pitkä. Jonon vetäjä ei silti kyennyt enää taustapeiliin katsomaan, tai jos katsoikin, ei ainakaan saanut enää mitään informaatiota aivoihinsa siitä, mitä pitäisi tehdä verkkokalvolle piirtyneen kuvan johdosta. Keli ja tie oli ihan ok.
Voikohan selvempää merkkiä olla, että kyseessä on rattijuoppo, tai vastaavat kyvyt hallitseva autoilija liikenteessä. ( kyseessä voi tietysti olla myös joku vanhus, jonka reaktiokyky on rattijuopon tasolla, eli ei yhtään sen hyväksyttävämpää, pois nekin on liikenteestä saatava.)
Muutama muu juttu saa myös rattijuoppousepäilyt heräämään, ja ilmoittaisin aina, jos jaksaisin nähdä vaivaa. ( toivottavasti muut jaksaa.)
- Kuski joka ei ymmärrä kiihdyttää riittävästi kiihdytyskaistalla ennen päätielle siirtymistä.
-kuski, joka ei ymmärrä jättää hidastamista hidastuskaistalle, jos sellainen on, vaan hidastaa jo päätiellä.
-kuski, jonka nopeus vaihtelee, vaikka rajoitus olisi kokoajan sama
-kuski, joka luulee, että jokaisen peltipoliisin kohdalla kuuluu hidastaa.Minä kyllä tartun heti luuriin ja soitan hätäkeskukseen kun näen jonkun puhuvan ajaessaan kännykkään. Kyllä se on törkeää varomattomuutta liikenteessä.
Ja sitten jos joltain on ajovalo palanut, niin kyllä siitäkin pitää soittaa heti hätäkeskukseen. Tai jos joku menee ohi tai vaihtaa kaistaa eteeni. Kyllä tällaiset törpöt pitää saada kuriin!
Aion myös valittaa oikeusasiamiehelle, kun poliisi vei ajokorttini. Minähän vain yritin estää törppöä kaaharia tekemästä vaarallista ohitusta. Siinä on ihan liikenneturvallisuuden takia pakko lipsua hiukan nopeusrajoituksista...
- qaw
..tingatkaa poliisilta ilmiantajan nimi tai siis vetäkää juttu niin pitkälle että menee käräjille niin saatte ilmiantajan nimen selville..miksi muuten poliisiksi täytyy kouluja käydä..no ainakin siksi että tällaiset turhan päiväiset kotipoliisit jää pois..tykilllä kärpästä :)
- jupit ilmiannan!
Ärsyttää ylinopeutta ajavat Audit, Bemarit Volvot ja Mersut joten aina soitan poliisille kun semmoinen menee ohi. Itse ajan aina mittarin viisari sallitusssa nopeudessa, vaan Auriksestani haluaa nuo juppi-ökyt mennä aina ohi.
Jos ei ihminen pysty ajamaan lain mukaan, joutaa korittomaksi ja autottomaksi!
Aina on poliisit kiittäneet ilmiannoistani. - .
Minä haluaisin kovasti tietää, mistä aloittaja päätteli jonkun ilmiantaneen hänet? Kyllä poliisi tekee ihan itsenäsestikin päätöksiä siitä, kääntyykö jonkun perään ja puhalluttaa, jos ajo näyttää sille että on aihetta tai on muuten kiinnostusta tarkistaa että kaikki on kunnossa. Ei tarvitse heti olettaa että joku on "käräyttänyt".
- pakumies-66
Tottakai kotipoliisiakin tarvitaan, kun oikeita on liian vähän.
En käsitä tollasta rattijuoppojensuojeluasennetta, en tosin työmaajuoppojenkaan.
Aina voi tietysti toivoa, ettei rattijuoppoa pysäytä kukaan, ennenkun se on saanu itsensä hengiltä, mutta kun yleensä se on joku muu joka kuolee.
Rattijuoppoa suurempi paskiainen ainoastaan se, joka tietää jonkun ajavan kännissä, muttei puutu siihen. - a siantuntia
eika tuo elo resursien tuhlaamsta kun sitä varten nep oliisit on olemassa etttä suojaavat aj valvovat liikenettä soitamalla vaan auttaa polisia hoitamaan hommasa
- kurjen alli
Se mikä tässä minua ihmetyttää on se mistä aloittaja on päätellyt tulleensa "ilmiannetuksi".
Poliisilla on oikeus tarkistaa ajoneuvon ja kuljettajan kunto sekä henkilöllisyys. Sopivasti kun autosi täyttää haussa olevan tuntomerkit, voi poliisi pysäyttää ja papereiden tarkastuksen aikana partion toinen jäsen joutaa näppäillä tietokonetta/radiota lisätietojen valossa.
Ei siinä kukaan perääsi soittele ellet ole päävammaisen naapurin silmätikkuna tai ajele miten sattuu.
Omalla kohdallakaan ei puhallus jännitä vaikken raitis olekaan. Olen vain hyvilläni siitä että valvonta toimii edes jollain tapaa,
Perätön ilmiantohan on sitten jossain lakipykälässä, ja aiheettomien ilmoitusten teko hätäkeskukseen myös. Ensinmainittu tulee kysymykseen jos joku syyttää sinua aiheetta. Silloin poliisi tutkii tietenkin oletko vai etkö tehnyt sitä mitä on väitetty. Ja toinen mainittu ei sitten sinällään sinua koske vaan sitä joka pilapuheluita hätäkeskukseen kilauttelee. - ilmi antaja
Muutaman kerran olen nähnyt, kun ilmoittamani kaahari on ollut tien sivussa poliisien pysäyttämänä. Joka kerta on suu vääntynyt virneeseen.
- Muistat väärin taas!
Hehheh niin varmaan olet joo. Ihan varmaan olet nähnyt!! ; )
- vituttaaperkeleca
HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH!! ilmiantajat voi haistaa vitun! turpaa pitäis vetää oikee kunnol saatana! HAHAHAHAHAHA!! taitaa olla kateellist porukkaa ku autot ei kulje mihinkää HAHAHAHa runnkkarit !
- kortiton..:)
Eiköhän suurinosa soita ihan näkyvästä numerosta.
Ihan hyvä että päihtyneen oloisesti ajavia tarkistellaan,
kannattaa ajella normaalisti niin poliisi eikä muut silloin
kiinnostu ajokunnostasi. Ei se niin vaikeaa pitäisi olla.
Ps, no on mullakin kerran ollut ihmeellinen pysäytys mikä vaivaa edelleenkin
mistä oli kyse ja olisi heti pitänyt kysyä tai heti jälkeenpäin että mistä oli kyse.
Kävin huoltoasemalla ja kun tulin sieltä ulos ja menin autolle ja kun aloin peruuttamaan niin taakse ilmestyi poliisiauto. Tai no ei ihan taakse vaan siihen takakulmalle, odotin että meneekö ne siitä vai ei ja jatkoin muutaman sekunnin päästä peruuttamista mutta alkoi vilkut poliisiautossa villkkua.
Poliisi tuli kysymään ajokorttia ja puhalluttamaan, ajokortti oli hankalasti
farkkujen taskussa ja poliisi ai jaksanut odottaa siinä että saisin
sen sieltä kaivettua ja sanoi että antaa olla :)
Puhallus alkometriin siis riitti.
Ainoa mitä tulee mieleen että sovin joihin tuntomerkkehin että olivat
jotain hakemassa tai sitten olen ajanut varmaan päin punaisia jossain koska muuta ajoreitilläni ei ole voinut sattua ja epäilen kyllä suuresti jo
että olisin punaisiakaan päin ajanut. Mysteeriksi jäi mutta hyvä se
on minutkin kerran 10 vuoteen puhalluttaa edes. - sohvapökäle
Maanantaina eli eilen tuli Poliisit-sarjan porilais-jakso, jossa filmattava partio kääntyi Vectran perään ja pysäytti. Konstaapeli sitten huomasi, että auton rekisterinumero heitti yhdellä numerolla siitä Vectrasta, jonka tietokone ilmoitti olevan liikenteestä poistettuna. Puhalluttivat kuitenkin kuskin.
Sattuu sitä virkamiehillekin erehdyksiä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1041740Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081730Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1051650Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541418Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii477951Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50941Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298877Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347826