Suomalaiset ei hae tukiaan

näinon

Suomalaiset vähäosaiset eivät kuulemma hae kaikkia heille kuuluvia tukiaan. Johtuisikohan se siitä ettei suomalaisella vähäosaisella ole hyysäriarmeijaa ja "maahanmuuttokoordinaattorien" nimikkeellä kulkevia turhakkeita vahtimassa ettei ainutkaan tukieuro mene ohi.

11

117

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dddbbdb

      Mutta somalit on jo näppärämpiä

      He ilmoittavat että lapsen isä asuu ulkomailla jolloin lapset saavat korotettua elatusapua.

      Tasa arvon nimissa kia hyysärit ovat päättäneet että ulkomaalaisen lapsi saa enemmän elatusapua kuin suomalaisen miehen lapsi

      Tätäkään ei ole kerrottu missä'n mediassa eikä vaalikeskusteluissa

      • Me maksamme

        sen "juristin" palkan, joka niille tehtailee tekaistuja hakemuspapereita.


    • iso d

      niinpä. suomalaiselle ei kukaan kerro, mitä hänellä on oikeus/mahdollisuus hakea. eräiden kunniakansalaisten kohdalla on toisin. heillä on ammatti-ihmiset apuna, ja jostain heille tulee vielä tieto siitäkin, kuinka kusettamalla saa vielä isommat tuet. en ole kenellekään tuista kateellinen, mutta yhtenä tämän sirkuksen maksumiehistä olen kyllä hyvin närkästynyt.

    • sossusussu

      ANNA AANESI SDPlle! me osaamme tehda pykalat..

    • AMMATTIELAKELAINEN

      RAHAT TAKAISIN JA VEROTUS 10 %!

      VALTION KOMMUNISTIPUMMIT ULOS!

    • Suomalaisella on kuitenkin yksi pikku juttu verrattuna maahanmuuttaajaan: Koko elämänsä ajalta tietämys yhteiskunnastaan ja sen toiminnasta - ja kielitaito.

      En tällä sinänsä vähättele ollenkaan esim. yksinhuoltajien, vammaisten ja mielenterveyskuntoutujien taakkaa asian suhteen.

      Mutta on niin surku, että ehkä joku jolla itse ehkä menee hieman huonommin, alkaa kadehtia toista tosi kovia kokenutta ryhmää.

      Ja älä nyt esitä kaiken kattavaksi selitykseksi sosiaalisia marginaalitapauksia ko. ryhmästä: Periaatteessa pakolaisstatusta hakeva ihminen ylimalkaan on aina sen yhden lottovoiton saamatta jäänyt ihminen, mitä me kaikki kantikset ainakin olemme.

      • Ehkä pikemmin

        sen lottovoiton saanut. Harvalle lankeaa loppuiäksi ilmaiseksi asunto ja keskiluokkainen elämä.


      • Suomi ei ole maailman sosiaalitoimisto. Korkeintan saisi antaa paluulipun muualle ja sekin vain valvottua työpanosta vastaan.


    • lahjussossu

      tarkoittanet etta suomalaISET EIVAT OTA LAHJUS-sossuRAHAA?

      vielako sellaisiakin on? -luulin etta olen yksin..

      jos et ole ottanut, olet vapaa kuin taivaan lintu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      649
      1444
    2. 115
      1426
    3. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      199
      954
    4. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      331
      895
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      233
      830
    6. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      58
      733
    7. Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!

      Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht
      Maailman menoa
      233
      697
    8. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      175
      681
    9. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      88
      630
    10. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      21
      601
    Aihe