Suomalaiset ei hae tukiaan

näinon

Suomalaiset vähäosaiset eivät kuulemma hae kaikkia heille kuuluvia tukiaan. Johtuisikohan se siitä ettei suomalaisella vähäosaisella ole hyysäriarmeijaa ja "maahanmuuttokoordinaattorien" nimikkeellä kulkevia turhakkeita vahtimassa ettei ainutkaan tukieuro mene ohi.

11

117

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dddbbdb

      Mutta somalit on jo näppärämpiä

      He ilmoittavat että lapsen isä asuu ulkomailla jolloin lapset saavat korotettua elatusapua.

      Tasa arvon nimissa kia hyysärit ovat päättäneet että ulkomaalaisen lapsi saa enemmän elatusapua kuin suomalaisen miehen lapsi

      Tätäkään ei ole kerrottu missä'n mediassa eikä vaalikeskusteluissa

      • Me maksamme

        sen "juristin" palkan, joka niille tehtailee tekaistuja hakemuspapereita.


    • iso d

      niinpä. suomalaiselle ei kukaan kerro, mitä hänellä on oikeus/mahdollisuus hakea. eräiden kunniakansalaisten kohdalla on toisin. heillä on ammatti-ihmiset apuna, ja jostain heille tulee vielä tieto siitäkin, kuinka kusettamalla saa vielä isommat tuet. en ole kenellekään tuista kateellinen, mutta yhtenä tämän sirkuksen maksumiehistä olen kyllä hyvin närkästynyt.

    • sossusussu

      ANNA AANESI SDPlle! me osaamme tehda pykalat..

    • AMMATTIELAKELAINEN

      RAHAT TAKAISIN JA VEROTUS 10 %!

      VALTION KOMMUNISTIPUMMIT ULOS!

    • Suomalaisella on kuitenkin yksi pikku juttu verrattuna maahanmuuttaajaan: Koko elämänsä ajalta tietämys yhteiskunnastaan ja sen toiminnasta - ja kielitaito.

      En tällä sinänsä vähättele ollenkaan esim. yksinhuoltajien, vammaisten ja mielenterveyskuntoutujien taakkaa asian suhteen.

      Mutta on niin surku, että ehkä joku jolla itse ehkä menee hieman huonommin, alkaa kadehtia toista tosi kovia kokenutta ryhmää.

      Ja älä nyt esitä kaiken kattavaksi selitykseksi sosiaalisia marginaalitapauksia ko. ryhmästä: Periaatteessa pakolaisstatusta hakeva ihminen ylimalkaan on aina sen yhden lottovoiton saamatta jäänyt ihminen, mitä me kaikki kantikset ainakin olemme.

      • Ehkä pikemmin

        sen lottovoiton saanut. Harvalle lankeaa loppuiäksi ilmaiseksi asunto ja keskiluokkainen elämä.


      • Suomi ei ole maailman sosiaalitoimisto. Korkeintan saisi antaa paluulipun muualle ja sekin vain valvottua työpanosta vastaan.


    • lahjussossu

      tarkoittanet etta suomalaISET EIVAT OTA LAHJUS-sossuRAHAA?

      vielako sellaisiakin on? -luulin etta olen yksin..

      jos et ole ottanut, olet vapaa kuin taivaan lintu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 121
      1520
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      203
      1006
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      619
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      223
      520
    5. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      499
    6. 30
      472
    7. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      11
      444
    8. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      182
      433
    9. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      39
      408
    10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      18
      393
    Aihe