Eli miltä tuntuu oikeat supistukset jotka enteilevät synnytystä? Ja mitä tarkoittaa poltot,onko sama kun supistukset?
Liikkuuko vauva vähemmän ennen synnytystä, itse tuntuu että maha-asukki hiljaisempi.. Mietin myös että pitäisikö ottaa äippäpolille tuosta yhteyttä..
Itseäni on pistänyt/pistellyt navan ympärille jo monta päivää..
Ja viime yönä heräsin kun toisesta tissistä tuli maitoa/nestettä oikein kunnolla...
Enteilisikö jo synnytystä?
Esikoista odotan,joten ei aikaisempaa kokemusta..
Miltä oikeat supistukset tuntuvat? ja muuta
15
12992
Vastaukset
- 15+17
No itsekkin pohdin samaa kun esikoista odotin, koska harjoitussupistuksia mulla oli paljon ja useesti. Mulla alko supistukset eka sellasena menkkakipumaisena kipuna mahassa. Näitä tuli sillee 15min välein parin kolmen tunnin ajan. Maha meni myös löysäksi ja vessassa sai sitten juosta. Sitten kipu vaan paheni tunti tunnilta, eikä enää ollut epäilystäkään että onko nää niitä supistuksia vai ei. Itseä sattu niin paljon että oikeen laitto oksentamaan. Kyllä se sattuu niin jumalattoman paljon, että en usko että kellään voi jäädä huomaamatta :) Vaikee sanoa enteileekö synnytystä noi sun kuvaamat oireet, mulla tulee jo nyt välillä öisin maitoa/nestettä rinnasta/rinnoista ja viikkoja mulla nyt 27 5. Mulla ei ollu mitään merkkejä ennen kun sit yöllä alko noi kivut ja supistukset.
- rv 30 ja 2
Itsekkin odotan esikoista viikoilla 30 ja olen miettinyt samaa. Kun jotkut sanovat että supparit ei tuntunut miltään, voiko olla näin? entäpä käynnistyykö synnytys aina ensin lapsiveden menoilla? Paljon pohdittavaa
- Aika hyvä..
esimerkki "oikeista" synnytyssupistuksista on, että sattuu niin paljon ettet pysty puhumaan supistuksen aikana. Ja sairaalaan yhteyttä sitten, kun sattuu niin paljon, ettet enää kotona tunne pärjääväsi.
Jos vedet menee niin sairaalaan voi lähteä heti, kuitenkin vain 15% synnytyksistä käynnistyy vesien menolla. - minä puhuin
Kyllä minä ainakin pystyin puhumaan, vaikka oli ihan oikeita supistuksia synnärillä, ja kovia sellaisia. Eli ei aina pidä paikkaansa tuokaan, ettei muka pystyisi puhumaan.
Se on ihan henk.kohta. miten kivun tuntee.
Ystävälläni ei esim. ole ikinä ollut menkkakipuja, eikä tosiaan sitten kovin pahoja supistuskipuja, vaikka käyrilläkin näytti, että supistukset ovat todella kovia.- Niin no..
tarkoitinkin ihan näin yleistettynä ohjeena, tietenkään ei päde jokaiseen synnyttäjään.
- 0+0+++0
Mulla alkoi aamusta menkkamainen jomottelu selässä ja kyljissä. Sitä jatkui pitkin päivää aina välillä. Ei käynyt kovin kipeää edes...en osannut ajatella että synnytystä ennakoivat. Ilalla kahdeksan aikaan meni vedet ja siitä alkoi sitten niin perkuleen kipeät supistukset, että oli pakko lähteä sairaalaan kun vielä pääsi omin jaloin. Eli siis ennakoivat olivat menkkamaista jomottelua, mutta oikeat supistukset eivät olleet lähelläkään kuukautiskramppeja. Niitä ei osaa kyllä sanoin kuvailla. Kipu oli avautumisvaiheessa ihan järjetön. Silmät pyörivät ympäri päässä ja tajunnan taso hämärtyi. Minulla kipu oli ihan joka paikassa vatsasta ja selästä reisiin saakka. Ihan kauhea pakotus ettei pystynyt oiken olemaan mitenkään päin ja oksetti koko ajan. No oli aika nopea tapaus ja vesien menolla supistukset ovatkin monesti voimakkaampia, mutta sitten kun tosi paikka tulee ei voi supistuksista erehtyä:D
- gfjkkkgk
Ite oon 4kk sitten synnyttänyt esikoisen.. Synnytys ei käynnistynyt vesien menolla vaan hirveillä supistuksillä esin su-ma yöllä oli supistuksia jotka helpottu suihkussa ollessa niin en vielä lähtenyt sairaalaan vaikka supistuksia tuli 2-5min välein ja oli kipeitä no ne sitten loppu aamuun mennessä ja pystyin hyvin käymään kaupassa yms. maanantain no lähtö tuliki sitte ma-ti yönä klo: 3 aikaan kun suihku ei enää auttanut kipuihin eikä särkylääke.. Kalvot puhkastiin synnytyssalissa kun olin pitkään vaan 3cm auki vaikka oli kipeet supistukset.. Voin kokemuksesta sanoa että kannattaa vasta sitte lähteä kun mikään kotikonsti ei enää toimi ja kivut on sen mukaset..
- rv 40
Kauan teillä tuli supistuksia ennen synnytystä, päiviä,viikkoja??
- Hei kaikki ensarit..
Itselläni oli pari viimeistä viikkoa lieviä supistuksia öisin (johon heräsin) loppuivat kun vaihtoi nukkuma asentoa. Limatulppaa irtosi parinpäivän ajan (kaikki eivät tätä huomaa) noin 5päivää ennen synnytyksen käynnistymistä. (limatulppa: kirkasta venyvää limaa, vähän kuin liotetut liivatelehdet) Muita ennakoivia oireita ei ollut. (tuo rinnosta tuleva neste/maito, johtuu yleensä vain hormoni myllerryksestä, eikä voida pitää merkkinä lähestyvästä synnytyksestä)
Lapsi liikkuu loppuakohden vähemmän, tilanpuutteen takia, sillä tilaa ei ole enää paljon. Potkuja kuuluisi silti tuntua useasti päivässä.
pitkin raskautta tulevat "harjoitus" supistukset eivät ole kivuliaita, vaan näkyvät mahankovettumisena.... kohtu harjoittelee varsinaista h-hetkeä varten.
Kun synnytys käynnistyy, voi se tapahtua lapsivedenmenolla, jolloin kivuliaat supistukset alkavat yleensä n.tunti vesien menosta. Jos lapsivesi kirkasta, sairaalaan tulee lähteä heti, mutta tulipalokiire ei ole, eli rauhassa vaan. Jos vesi vihertävää tai muuten outoa tulee sairaalaan lähteä heti aikailematta tulehdusvaaran takia (vihertävä vesi=lapsi kakannut veteen)
Synnytys voi myös käynnistyä suoraan pelkillä supistuksilla (kalvot puhkaistaan sairaalassa) jotka erottaa kyllä noista "harjoitus"versioista sillä että ne ovat kivuliaita ja tulevat aaltomaisina koko mahan/kropan ylitse, kipu kovenee jatkuvasti. Kipu saattaa olla niin kovaa että tekee mieli oksentaa. Sairaalaan on hyvä lähteä omien tuntemuksien mukaan, jokainen tietää sen hetken kyllä omalla kohdallaan,ei tarvitse suosituksia uskoa. (Jos itse olisin uskonut ensisynnyttäjien suosituksia, olisi lapseni syntynyt autoon tai kotiin....koko kesto reilu 4h) - ensari
Mulla on ollut eilen ja tänään menkkamaista jomottelua vatsassa. Samalla on myös huono olo. Supistuksia on myös jomottelun yhteydessä, ne eivät varsinaisesti aiheuta kipua mutta yhdessä jomotuksen kanssa ovat epämiellyttäviä. Kivuttomia supistuksia on pitkin päivää, erityisesti rasituksen yhteydessä. Liikkuessa tuo jomottelu pikku hiljaa helpottaa. rv. 36 2, viime viikolla kohdunkaula oli 1cm ja pehmeä, kiinni oli kuitenkin vielä. Alkaako lähtö lähenemään?
- hei kaikki ensarit..
Hei ensari, kyllä lähestyy ja kovaa.... itsellä kohdunkaula oli 1,5cm rv39 3 ja vauva syntyi 40 3 eli tasan viikkoa myöhemmin :)
Mun veikkaus on että lähtö tulee parinpäivän sisällä :)
- 40+5
Kiitos vastauksista!! viikkoja jo kasassa ja vieläkään nähtävästi näytä syntyvän,
Koska voi pyytää käynnistystä vai voiko edes??
ap- hei kaikki ensarit..
Voithan sä kokeilla sitä pyytää jos olosi on todella huono ja surkea.
Itse kyllä suosittelisin että odottelet vielä rauhassa jos käynnistyisi itsestään, sillä se olisi paljon parempi sekä sinun että vauvan kannalta kun kroppa saisi itse päättää koska on valmis synnyttämään.
Käynnistämisen vuoksi, voi synnytyksestä tulla pidempi kuin luomuna lähteneestä ja lisäksi moni kokee avautumiskivut eli supistukset paljon kivuliaimmiksi käynnistettäessä.
- ensari
Kiitos sulle vastauksesta. :) Tässä nyt sitten seuraillaan tilannetta ja jännäillään koska lähtö tulee. :)
- ehkäkö??
Minuakin tämä aihe kiinnostaa!
Olen siis uudelleensynnyttäjä, mutta esikoiseni syntyi kiireellisellä sektiolla käynnistyksen jälkeen. Supistukset alkoivat käynnistyksen ansiosta heti kovina, ja kovenivat lopulta sellaisiksi että taju meinasi lähteä. Kuukautiskivun tyylistä vihlomista ja repimistä.
No, nyt odotan toista ja kävin synnytystapa-arviossa, kysyivät että olenko ihan positiivisin mielin yrittämässä synnytystä alateitse, tottakai olen. En haluaisi joutua uudelleen sektioon, koska jos vielä haaveissa on kolmas tai useampia lapsia, tiedän ettei synnytystä alateitse edes lähdetä välttämättä tuossa vaiheessa yrittämään jos on kaksi sektiota takana.
No, oleellisesti mietin että miltä ne luonnollisesti alkaneet supistukset tuntuvat. Olen "kärsinyt" normaaleista harjoitussuppareista molemmissa raskauksissa, tässä jopa jo viikolta 18 lähtien. Nyt supistelee vähän jo kivuliaammin, olen kärsinyt suht. säännöllisistä harjoitussupistusten tyylisistä supistuksista jo n 2,5 vuorokautta. Nyt ovat muuttuneet vähän kivuliaammiksi jo tosiaan, ja siis tälläkin hetkellä supisti taas, tuntuu vain lähinnä selässä. Vetää koko selän matkalta kun tulee kunnon supistus, aaltomainen juiliva ja jomottava särky. Vähän ehkä mahankin puolella tuntuu jotain juilimista.
Olisiko tämä merkki mahdollisesti alkaneesta synnytyksestä?! Selvennökseksi siis, tiedän tosiaan miltä ne rajut supparit tuntuu, eikä nämä nyt ole vielä läheskään sellaisia mutten miellä enää miksikään harjoitussuppareiksikaan kun ovat viimeisen reilu 2 vuorokauden aikana vain koventuneet.
Maha 37 6
P.s anteeksi sekava kirjoitus, ei ajatus oikein kulje enää kunnolla kun jännitys on katossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊921413Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841380Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761165- 891106
- 82971
- 81965
- 39942
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66885Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v61845Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841