Jeesus tulee pian

oletko valmis?

Rukoilkaa sillä tänäpäivänä Jeesus tahtoo etsiä itselleen uusia työtovereita. Evankeliumi on vietävä kaikille ihmisille, kansoille ja kielille. Ja sitten tulee loppu. Jokaisella on oma tehtävänsä. Kellä rukous, kellä evankelioiminen, kellä jokin muu palvelutehtävä.

Aikaa ei tiedä kukaan muu kuin Isä taivaassa. Mutta eräänä päivänä jokainen itse vastaa teoista. Ja vaikka armo on suuri, niin silti jokainen voi miettiä missä hänen oma talenttinsa on? Onko se haudattuna maassa? Vai tuottaako se jossain korkoa?

Tämä on kova sana. Ja vain yksin Kristuksessa ihminen voi.
Itsessään ei kukaan pysty.

Rukoilkaa siis armoa toimia oikein.

12

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *

      Paljonko lyödään vetoa?
      Minä olen valmis laittamaan asunto-osake peliin sen puolesta että Jeesus EI tule takaisin.
      Paljonko sinä olet valmis laittamaan sen puolesta että Jeesus tulee takaisin?

      • Oletko valmis?

        Tekisi mieli vastata. Ensinnäkin on hyvä, että olet mitä ilmeisemmin todella rehellinen ihminen. Vaikka henkilöiden arviointi ei kuulukaan palstan aiheisiin.

        Mielestäni kyseessä ei ole peli. Ja saat pitää asunto-osakkeesi. Mutta kyseessä on ihmisen elämä. Ja sen jatkuminen iankaikkisuudessa. Mielestäni oikea "panos" on siis elämä. Ja vieläpä siten, että se on jokaisella mahdollisuus antaa sen puolesta, että eräänä päivänä kuolleet herätetään.

        Ja, että Herra on mennyt taivaaseen tekemään tilaa omilleen.

        Eli "panoksena" on "asunto-osake" taivaassa. Ja se kuinka jokaisen tulisi olla osallisena siitä.

        Ja siitä ehkä on hyvä alkaa, että miettii itsekseen mikä raamatussa on väärää? Mikä on historiallisesti osoitettu paikkaansapitämättömäksi? Mikä juridisesti toimimatonta?
        Mitä raamattu kertoo itsestään? Ja käyttää sitä perinteisesti, kuten suomalainen mies käyttää, tai kuten ainakin minun mielestäni tulisi asioita käyttää, perusteellisesti. Toki myös nainen voi olla perusteellinen, mutta en tiedä välttämättä heidän tapaansa toimia.

        Ja ottaa selvää onko asialla jokin tarkoitus? Ja mikä sen sisältö on? Miettien sitä mikä mahdollisesti omassa ajattelussa voi olla sitä epärationaalisuuden kerrostumaa, joka voi häiritä tai ennakkoasettaa ajatuksia filosofisen tyyppisissä asioissa johonkin suuntaa? Ja yrittää pohtia asioiden "painoarvoja".

        On aivan toinen kysymys kääntää katseensa niihin ihmisiin, jotka ovat Jeesuksen seuraajia. Ja niihin asioihin mitkä tämänpäivän näkökulmasta ja ehkäpä jopa asioita ja kokonaisuuksia toistaan irrottamalla on saatu vaikuttamaan epärationalistilta. Kuin siihen totuuteen kuka on Jeesus? Ja mitä Hän meille merkitsee?

        Esim. olisiko historian kuluessa ollut hyvä, että esim. lapsiuhreja tekevät kansat nykyisessä lähi-idässä olisivat voineet jäädä paikoilleen. Ja mahdollisesti heidän tapakulttuurinsa olisi levinnyt ns. länsimaiseen sivistykseen standardeiksi? Mikä ajatuksena on tietenkin absurdi, mutta skenaarioiden maailmassa ehkä mahdollinen?

        Sillä on niin, että Hänen seuraajansa eivät he ole sen paremmat kuin muut, mutta toki heiltä on oikeus odottaa sitä. Ei vaatia, mutta perusteellisuus vain tuntuu ajavan siihen suuntaan, että jos joku jotakin on, niin sitten asiaansa perehtyen.

        En minä muuta osaa vastata. Hyvää vuotta vain sinulle.


    • olenko valmis?

      Ihmisen Pojan tuleminen
      29 "Mutta kohta noiden päivien ahdingon jälkeen aurinko pimenee eikä kuu anna valoaan. Tähdet putoavat taivaalta ja taivaiden voimat järkkyvät. 30 Silloin taivaalle ilmestyy Ihmisen Pojan merkki. Kaikki maan sukukunnat puhkeavat valituksiin, kun näkevät Ihmisen Pojan tulevan taivaan pilvien päällä suuressa voimassaan ja kirkkaudessaan. 31 Suuren torven soidessa hän lähettää enkelinsä neljälle ilmansuunnalle kokoamaan kaikkialta, maan kaikista ääristä ne, jotka hän on valinnut.

      32 "Ottakaa oppia vertauskuvasta, jonka viikunapuu tarjoaa: kun sen oksa virkoaa ja alkaa tulla lehteen, te tiedätte, että kesä on lähellä. 33 Samalla tavoin te kaiken tämän nähdessänne tiedätte, että se aika on lähellä, aivan ovella. 34 Totisesti: tämä sukupolvi ei katoa ennen kuin kaikki tämä tapahtuu. 35 Taivas ja maa katoavat, mutta minun sanani eivät katoa.

      • Oletko valmis?

        Jos sydämessäsi uskot ja suullasi tunnustat: "Jeesus on Herra (ja olkoon minun Herrani)". Niin sitten olet valmis.

        Tarkan sanamuodon voi lukea raamatusta, mutta rehellistä sydämen rukousta ja tunnusta ei Herra silti koskaan hylkää ilman, että sillä jotain seuraamuksiakin voisi olla. Joten siinä se on.


    • lappix

      Turha kiire pois, laulettiin aikanaan Esko Riihelän liikenneohjelman alussa. Hellareilla näyttää olevan hirveä kiire hoputtaa Jeesusta tempaamaan salaisesti seurakuntansa. Ei se onnistu, eikä kukaan muu kuin Jumala tietää milloin se tapahtuu. Hokeminen, että "Jeesus tulee pian" on pelkkää uskonnollista propagandaa.
      Olen kysellyt tätä Raamatun kohtaa ja sen merkitystä, mutta eipä siitä ole ollut hellareilla kuin muillakaan suurempaa halua keskustella.

      matt.10
      1 Ja hän kutsui tykönsä ne kaksitoista opetuslastaan ja antoi heille vallan ajaa ulos saastaisia henkiä ja parantaa kaikkinaisia tauteja ja kaikkinaista raihnautta.

      23 Ja kun teitä vainotaan yhdessä kaupungissa, paetkaa toiseen; sillä totisesti minä sanon teille: te ette ehdi loppuun käydä Israelin kaupunkeja, ennenkuin Ihmisen Poika tulee.

      Eli Jeesus piti tulla jo opetuslasten aikana takaisin, vaan eipä tullut. Eiköhän ole parasta, että maailmanlopulla pelottelu loppuu. Se tulee jos tulee, mitäpä tuosta.

      • olenko valmis?

        34 Totisesti: tämä sukupolvi ei katoa ennen kuin kaikki tämä tapahtuu.

        Nyt on vuosi 2012 ja ennenkuin tämä sukupolvi katoaa tulee Jeesus.
        Yksinkertaisella laskumenetelmällä voitaan laskea Jeesusken tulevan ennen vuotta 2100.


      • Oletko valmis?

        Toi jälkimmäinen merkitsee yhden perinteisen tulkinnan mukaan sitä, että Jeesuksen kertoessa kyseisen asian, eivät siellä paikalla olleet tulisi ehtimään käydä kaikkia Israelin kaupunkeja läpi (evankelioida "menestyksellisesti"), ennenkuin Jeesus tulisi takaisin. Eli paluuseen siis menisi jonkin aikaa.

        Toinen nykyisin ehkä täydentävä ajatus Israelin valtion uudelleen perustamisen jälkeen, taas, monesti tahdotaan liittää siihen, että Jeesus tulee pian takaisin. Koska ihmiset nykyisin resurssein eivät ehtisi evankelioida kaikkia Israelin kaupunkeja läpi ennenkuin Jeesus tulee takaisin. Eli siis paluuseen on enää vähän aikaa.

        Molemmissa on myös huomioitava Israelia koskevat muut ennustukset kuten sen pinta-ala. Ton toisen kappaleen alkupuolen vainojutun saat ite miettiä.

        Ja ensimmäisestä kappaleesta en tiedä miten sitä voisi paremmin tulkita, kuin se kirjoitettu alkuperäisessä raamatussa on.

        Kyseessä on hengelliset totuudet ja lainalaisuudet, sekä niissä vallitsevat säännöt.

        Kiitos hyvästä kysymyksestä.


      • yksin armosta

        Israelin kaupungit ovat ympäri maailmaa. Jeesus sen tiesi. Israelin heimot ovat levinneet ympäri maailman ja juuri siksi Jeesus käski levittää evankeliumin kaikkialle maailmaan, että kaikki Israelin lapset saavat tiedon, että Messias on tullut. Siinä samalla ilosanoman kuulisivat myös pakanat.


      • pusutin
        yksin armosta kirjoitti:

        Israelin kaupungit ovat ympäri maailmaa. Jeesus sen tiesi. Israelin heimot ovat levinneet ympäri maailman ja juuri siksi Jeesus käski levittää evankeliumin kaikkialle maailmaan, että kaikki Israelin lapset saavat tiedon, että Messias on tullut. Siinä samalla ilosanoman kuulisivat myös pakanat.

        Markus 9:1 1korink. 7:26-31 2korink. 6:1-2 hebralk. 10:37 1Pietarin k. 4:7
        1 Johaneksenk. 2:18 1tessalok. 4:15-18 Johanneksen ilmestys 7:1 2Johanneksenk.
        2:18.
        Lähes 2000v:tta on jokaisen sukupolven aikana uhottu Jeesuksen tulemisella, kuinka
        ihmeessä kehtaatte?.

        Tähdet eivät mahdu putoamaan maapallolle,huolimatta siitä kuka tuollaista on kirjoittanut.


      • HUS HUS HUS HUS HUS!
        olenko valmis? kirjoitti:

        34 Totisesti: tämä sukupolvi ei katoa ennen kuin kaikki tämä tapahtuu.

        Nyt on vuosi 2012 ja ennenkuin tämä sukupolvi katoaa tulee Jeesus.
        Yksinkertaisella laskumenetelmällä voitaan laskea Jeesusken tulevan ennen vuotta 2100.

        Jehovat pois täältä ennustelemastasta.


      • HUS HUS HUS HUS HUS!
        pusutin kirjoitti:

        Markus 9:1 1korink. 7:26-31 2korink. 6:1-2 hebralk. 10:37 1Pietarin k. 4:7
        1 Johaneksenk. 2:18 1tessalok. 4:15-18 Johanneksen ilmestys 7:1 2Johanneksenk.
        2:18.
        Lähes 2000v:tta on jokaisen sukupolven aikana uhottu Jeesuksen tulemisella, kuinka
        ihmeessä kehtaatte?.

        Tähdet eivät mahdu putoamaan maapallolle,huolimatta siitä kuka tuollaista on kirjoittanut.

        Jehovat pois täältä ennustelemasta.


      • lappix
        yksin armosta kirjoitti:

        Israelin kaupungit ovat ympäri maailmaa. Jeesus sen tiesi. Israelin heimot ovat levinneet ympäri maailman ja juuri siksi Jeesus käski levittää evankeliumin kaikkialle maailmaan, että kaikki Israelin lapset saavat tiedon, että Messias on tullut. Siinä samalla ilosanoman kuulisivat myös pakanat.

        Otappas huomioon, että Jeesus nimenomaan rajasi niiden 12 opetuslapsen tehtävän VAIN silloisen Israelin kaupunkeihin. Ei ympäri maailmaa, ja tässä todiste siitä.

        Matt.10.
        5 Nämä kaksitoista Jeesus lähetti ja käski heitä sanoen: "ÄLKÖÖN tienne viekö PAKANAIN luokse, älkääkä menkö mihinkään samarialaisten kaupunkiin,
        6 vaan menkää ennemmin Israelin huoneen kadonneitten lammasten tykö.

        Älä siis muuta asiaa muuksi, kuin mitä se on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      1924
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      1818
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1778
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1454
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1386
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      496
      1038
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      969
    8. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      237
      915
    9. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      912
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      874
    Aihe