Olen 25-vuotias nainen ja elelen vakaassa parisuhteessa muutaman vuoden vanhemman miehen kanssa. Olen rakastunut, onnellinen ja kaikin puolin tyytyväinen suhteeseemme. Eräs asia kuitenkin hieman mietityttää - en pysty saamaan orgasmia hänen kanssaan.
Minulla on aina ollut vaikeaa laueta, mutta aikaisemmissa suhteissa olen siihen kuitenkin pystynyt. Nyt en tiedä mikä on "vialla". Toisaalta, välillä tuntuu, että miehelleni on yksi ja sama nautinko minä seksistä lainkaan. Olen useasti kertonut hänelle, mistä nautin, miten hänen täytyisi koskettaa, neuvonut ja opastanut. Teemme kuitenkin vain niitä asioita, mistä hän kiihottuu eniten ja saa tajunnanrajäyttävän orgasmin. Ja se pahoittaa mieleni.
Pystyykö jostain hakemaan apua tähän ongelmaan?
Vai olenko yksinkertaisesti sellainen nainen, joka ei pysty laukeamaan?
Vai onko "osa syyllinen" se, että en pääse itse nauttimaan seksistä täysillä, kun minun toiveita ei toteuteta..
Voiko tästä asiasta jotenkin puhua miehen kanssa häntä loukkaamatta? (Aiemmin, kun olen ottanut nämä asiat puheeksi, hän ei tee sitäkään vähää mistä nauttisin. Ilmeisesti loukkaantui, kun vihjailin mistä kiihottuisin eniten)
Ps. Olen kuitenkin onnellinen hänen kanssaan, joten en kaipaa "jätä se ja etsi parempi"- viestejä. Ja kyllä, tiedän, että "ongelma" on minussa, joten sitäkään ei tarvitse päähäni takoa :)
Minulla on aina ollut vaikeaa laueta, mutta aikaisemmissa suhteissa olen siihen kuitenkin pystynyt. Nyt en tiedä mikä on "vialla". Toisaalta, välillä tuntuu, että miehelleni on yksi ja sama nautinko minä seksistä lainkaan. Olen useasti kertonut hänelle, mistä nautin, miten hänen täytyisi koskettaa, neuvonut ja opastanut. Teemme kuitenkin vain niitä asioita, mistä hän kiihottuu eniten ja saa tajunnanrajäyttävän orgasmin. Ja se pahoittaa mieleni.
Pystyykö jostain hakemaan apua tähän ongelmaan?
Vai olenko yksinkertaisesti sellainen nainen, joka ei pysty laukeamaan?
Vai onko "osa syyllinen" se, että en pääse itse nauttimaan seksistä täysillä, kun minun toiveita ei toteuteta..
Voiko tästä asiasta jotenkin puhua miehen kanssa häntä loukkaamatta? (Aiemmin, kun olen ottanut nämä asiat puheeksi, hän ei tee sitäkään vähää mistä nauttisin. Ilmeisesti loukkaantui, kun vihjailin mistä kiihottuisin eniten)
Ps. Olen kuitenkin onnellinen hänen kanssaan, joten en kaipaa "jätä se ja etsi parempi"- viestejä. Ja kyllä, tiedän, että "ongelma" on minussa, joten sitäkään ei tarvitse päähäni takoa :)
Vastaukset 14
Vanhimmat
"Olen useasti kertonut hänelle, mistä nautin, miten hänen täytyisi koskettaa, neuvonut ja opastanut. Teemme kuitenkin vain niitä asioita, mistä hän kiihottuu eniten ja saa tajunnanrajäyttävän orgasmin"
Tuo lainaus ja moni muukin kohta kyllä osoittaa, että sinä et ole ainut jossa se "ongelma" on.
Joudut punnitsemaan plussia ja miinuksia suhteessasi. Olen satunnaisesti ollut olkapäänä nuorille vaimoille parisuhdeongelmissa.............
-Kokonaisuus, muu käyttäytyminen, usko tulevaan, raha.... puntarointia tarvitaan.
"Minulla on aina ollut vaikeaa laueta, mutta aikaisemmissa suhteissa olen siihen kuitenkin pystynyt."
Et siis ole orgasmikyvytön, joten vika on teidän seksielämässänne. Jollakin tavalla sinun pitäisi saada miehesi mukaan juttuun ja kiinnostumaan sinunkin nautinnostasi. Keromasi perusteella se ei ole helppo tehtävä. Saatko orgasmin suuseksissä? Jos miehesi nuolee sinulle ensin orgasmin, niin onlisiko sinun helpompi helpompi saada sen jälkeen yhdynnässä? Muutosta ei taida tulla, jos tyydyt nykyiseen tilaan, sinun pitää uskaltaa vaatia, ellei miehesi muuten ymmärrä yskää.
panomies äläkä mitään nylkyttäjää joka tietää kuinka naista viedään pikkuhiljaa nautintoon.
Auttaisiko jos kiellät häneltä seksin ilot niin kauan kuin hän on kuuro ja kuuntelematon? Rajua mutta niin kauan kuin sinä aina mielistelet häntä ja alistut kohtaloosi, hän menee ali siitä missä aita on matalin. Hän vaikuttaa aidosti itsekkäältä tyypiltä. Ei spontaanisti halua tuottaa sinulle iloa.
Vaikeita asioita. Yritä olla yhtä itsekäs kuin hänkin on. Muuten alkaa tympiä koko touhu sinua.
Surullista, ettei toinen kuuntele toiveitasi :( Itse olen "orgasmi-ongelmainen" nainen myöskin, mutta probleema helpottuu suhteen syventyessä ja jos mies on oikeasti sellainen, joka saa minut syttymään. Tärkeää on myös se, että toinen osapuoli haluaa selkeästi tyydyttää myös minut eikä vain itseään.
Yksi avainasia tähän orgasmittomuus-asiaan on se, että hyväksyy asian. Ennen kannoin siitä huolta ja olin huolissani, että minussa on jotain vialla. Pikkuhiljaa aloin tajuta, että olen täysin normaali, vaikken saakkaan räjähtävää orgasmia joka kerta kun harrastan seksiä. Kyllä - olin sinkku jonkin aikaa ja seksiä tuli kokeiltua erilaisten mieskokelaiden kanssa. Nyt olen tapaillut puolisen vuotta ihanaa miestä, joka ottaa minut huomioon aivan uudella tavalla. Olen hänelle kertonut suoraan tästä orgasmittomasta seksistä ja sanonut hänelle, että se vain on osa minua. Ehkä myös tämän asian tietäminen kannustaa häntä "yrittämään" saada myös minulla sen isoimman nautinnon, koska se ei kuitenkaan ole täysin mahdotonta. Mikä onkaan kaiken tämän tiedon keskellä parasta kuin laueta yhtä aikaa lempiasennossani? :)
Muutama vuosi sitten erosin edellisestä pitkäaikaisesta kumppanistani jolle seksi oli "suorite". Hän yritti orjallisesti tyydyttää minut ja kyseli jatkuvasti mitä haluan jne. Siinä meni samalla minunkin seksihaluni, koska pidän siitä että mies vie. Jälkikäteen olen tajunnut, että tämä kaikki oli pelkkää epävarmuutta, koska kaikki oli jotenkin niin mekaanista.
Kyllä sinun pitäisi saada miehesi tajuamaan, että seksi on molemmille tärkeä ja herkkä asia. Ja jos et saa hellyttää ja pitämiäsi asioita mieheltäsi, pitäisi hänen miettiä mistä sitten tyydytyksesi saat... Nykyinen mieheni kysyi suoraan orgasmittomuus-asiasta keskustellessamme, että onko hänen edes mahdollista tyydyttää minua. Hän oli aidosti huolissaan, että hän ei minulle riitä. Ja kun avasin vähän aihetta enemmän, niin kyllä hän ymmärsi asian. Kuitenkin sen verran fiksu mies kyseessä, ettei ottanut siitä mitään paineita ja alkanut "suorittaa" minun vuokseni vaan nauttii siinä missä minäkin.
Keskustelua, keskustelua ja keskustelua. Siihen minä kannustan! :) Nauttikaahan toisistanne!
Nyt ei täysin selvinnyt että onko kyse siitä ettet laukea penetraatiossa, vai millään tavoin hänen kanssaan. Asia on sikäli merkityksellinen että suht harva nainen laukeaa varsinaisessa yhdynnässä, ainakaan ulkoisia elimiä stimuloimatta. Eli ei muuta kuin delfiini mukaan sänkyyn, jos ei ukon itsetunto kestä, olet tosi syvällä ongelmissa seksin suhteen tuossa parisuhteessa.
No kyllä nyt aika moni laukeaa yhdynnässä sentään joskus, mutta harvat joka kerta tai lähes joka kerta.
On hankala ajatella, miksi "muuten mukava" mies jättäisi kumppaninsa täysin huomiotta seksiä harrastaessa. Joku tuossa yhtälössä nyt mättää pahemman kerran...
Miehes kuvittelee olevansa hyväkin panomies. Ei ota yhtään sua huomioon ja sen oma nautinto on vaan sille tärkeetä. Sulla on varmaan stressiä siitä et miehes ajattelee vaan itseään joten et pysty edes nauttimaan siitä vähästä mitä miehes sulle antaa. Vai antaako mitään! Tee seksi lakko jos miehes ei kuuntele sua tai vaihda miestä. Parisuhde on kahden kauppa ja tasa-arvo pitää olla niin seksissä kuin muissakin asioissa.
Kyllä nyt vika on sinun miehessä. Hän ei huomioi tarpeitasi ja käyttäytyy itsekkäästi. Juttele hänelle ja opeta hänelle mistä pidät. Itse miehenä saan parhaat fiilikset juuri siitä kun saan naisen ensin nauttimaan täysillä. Silloin vasta se on itsellekin ihanaa
En ole koskaan saanut orgasmia kuin suuseksillä ja omin käsin. Nyt olen satunnaisesti muutaman kerran tapaillut erästä miestä ja en saa orgasmia millään. En ymmärrä mikä minussa on vikana. Minä nautin kaikesta mitä teemme. Haluttava mies kaikinpuolin, joka suhteessa. Elikkä haluista ei ole todellakaan kiinni. Toki orgasmi olisi se piste iin päälle, mutta ihmettelen vain omaa kroppaani. Miksi se näin käyttäytyy. Miestä tämä asiaa tuntuu häiritsevän vielä enemmän kuin minua ja kyllähän se vaivaa myös minuakin. Tavallaan tulee paineita ja koen riittämättömyyden tunteitakin. En tiedä, harmittaa ja kuitenkin toista haluaa valtavasti. Ristiriitaiset fiilikset.
Kyllä nyt miehesi pitää opetella sua nuolemaan, nuolemaan, NUOLEMAAN, JA NUOLEMAAN, pitkään ja hartaasti.
Kts alemmat kaksi, HUOM!!!
Kerronpa tässä tarinan itsestäni. Olen 31 vuotias nainen, edellisissä suhteissa en ole koskaan saanut orgasmia, en edes nuolemalla. Tapasin reilu 7 vuotta sitten nykyisen mieheni, ja huomasin että asiat synkkasivat erinomaisesti meillä yhteen, siis muuallakn kuin sängyssä. Seksissä tuo mieheni otti minut todella mahtavasti huomioon, ja ikäänkuin tarkkaili mistä asioista kiihotuin, ja mistä nautin eniten seksissä, aluksi hieman pistin vastaan tuossa suuseksi asiassa, sillä oli kokenut jos jonkinlaista pillunlipittäjää, ja yhdestäkään en ollut nauttinut. Kerran sitten annoin tälle miehelle mahdollisuudn, ja voi pojat mikä kielimies! Jo ensimmäisillä kielen lipaisuilla tunsiuin erityistä kihelmöintiä, mies ei käynt suoraan raastaen klitoriksen kimpuun, vaan kutitteli häpyhuulia varovasti kilen kärjellään, hipaisi todella varovasti klitorista, ja joka kerta tuon tehdessään khkoni kasvoi, jonkun hetken kuluttua hän kusotteli kielen kärjellään emättimeni aukkoa, ja tuolloin tunsin punan leviävän kasvoilleni, pienen pieni kutittelu klitorikseen kielellä, ja elämäni ensimmäinen orgasmi oli valmis, en unohda tuota hetkeä ikinä. Nykyään olemme käyttäneet myös sauvaa tuossa apuna, ja orgasmi on ns. arkipäivää tuolla touhulla. Yhdyntä orgasmiin meillä aikaa kului 3 vuotta, ja aina välillä yhdynnässä otimme jonkun vibran klitoriksen avuksi, tuo lisäsi nautinnon tunnetta kyllä, mutta hekuman huippua en sillä kokenut. Kuitenkin luotto mieheni taitoihin kasvoi kertakeealta, ja eräänä päivänä tuon klitorisorgasmin jälkeen olin niin kiihkoissani, että takaapäin asennossa ollessani mies tuli sisääni, puna nousi takaisin poskille, ja nyt tuo penis tuntui kutkuttelevan todella mahtavasti, vajaan parin minuutin työntöjen jälkeen tunne vahvistui, ja käteni puristui nyrkkiin, suustani pääsi muutama ynähdys kuulemma, ja sen jälkeen vedin syvään henkeä, ja voihkaisin todela kovaäänisesti, jalat menivät alta ja lysähdin sängylle täristen. Aivan uskomattoman järisyttävä orgasmi oli siinä, mieletön fiilis! Mieheni jäi tuolloin laukeamatta, mutta ei kuulemma haitannut, vaan oli silminähden tyytyväinen minun ensimmäisestä yhdyntäorgasmista. Ja aikaa tähän kaikkinensa kului se neljä vuotta, mutta kun uskaltaa täyssin luottaa mieheen, tämä kaikki oli mahdollista.