Guggenheim Kokoomuksen salajuoni

Kontra-Simo

Helsinkiin puuhataan taas uutta kulttuurirakennusta.
Hanketta ajavat näkyvästi Kokoomuksen merkkihenkilöt, viimeksi Jan Vapaavuori sekapäisessä US:n blogissaan. Myös Jussi Pajunen, yksi kokoomusmaratoonari lisää, on hankkeen takana: "Guggenheim tulee. Se on varma."
Hankkeella on kiire. Päätökset on saatava nuijittua ennen kunnallisvaaleja ja talousromahdusta. Siispä propagandakoneisto käyntiin. Vielä löytyi reikä johon veronmaksajien rahoja voidaan lapioida.

Hanketta ajavat päättäjät ovat ottaneet malliksi Bilbaon Guggenheim-museon. Frank Gehryn muotokieleltään kokeileva arkkitehtuuri on kuulemma tuonut paljon turisteja Bilbaoon.

Miksi Kokoomuksen kulttuuriryhmä ei puhu mitään Berliinin Guggenheim-museosta? Ehkä se johtuu siitä että se ei ole muotokieleltään kokeileva, vaan näyttää enemmän Gestapon päämajalta. Talo on rakennettu 1920-luvulla ja siitä löytyy kuva Deutsche Guggenheimin nettisivuilta.
Berliinin Guggenheim-museo sijaitsee pankin pohjakerroksessa. Kyllä. Jos talo on ruma, niin onneksi maksaja on lähellä. Se on Deutsche Bank. Voisiko tässä soveltaa suomalaista sananlaskua: "Kenen hyyryläisenä olet, sen lauluja laulat?"

Onko Jussi Pajunen käynyt ihailemassa saksalaista 20-luvun ruskeata toimistoarkkitehtuuria? Tai käynyt tutustumassa Deutsche Bankin Vuoden saksalainen taiteilija Wangechi Mutun kollaasiteokseen "Putoilevat päät?"
Onko Jan Vapaavuori ihastellut Berliinin Guggenheimissa viime syksyn saksalaista videotaidetta, jonka "jokainen videoteos jättää kohottuneen mielialan siitä miten ihminen voi muuttua yksilöllisesti, poliittisesti ja sosiaalisesti."
Kyseessä ovat samat suhisevat telkkarit joita kaikki Euroopan taidemuseot ovat täynnä.

Ehdotan Kokoomuksen kulttuurijaokselle seuraavaa veronmaksajien rahaa säästävää ratkaisua Guggenheim-kysymyksen loppuratkaisuksi: sijoitetaan museo YLEn Ison-Pajan pohjakerroksen kahvioon. Sisustuksen hienovireiset siniset ja vihertävän harmaat sävyt ja yllättävät rakenneratkaisut tukevat Guggenheim-museon taideteoksia luovalla tavalla. Etelänurkan vanha tupakkaparvi portaineen antaa originellin tilan myös spray-taiteelle, jota kulttuuriministeri Arhinmäkikin harrastaa. Lisäksi YLEn tiloissa on suhisevia telkkareita jo valmiina. Ne voidaan rahdata kätevästi hisseillä alakertaan. Museon kahvilaakaan ei tarvitse perustaa koska se on siellä jo valmiina.

Ehdotuksen hieno puoli on myös ympärivuorokautisen vartioinnin jo olemassaoleva ratkaisu. Vastapäätä uutta Guggenheim-museota sijaitsee Pasilan Poliisitalo. Riittää kun yövuorossa oleva konstaapeli raottaa sälekaihtimia kerran yössä, kurkistaa kadun toiselle puolelle ja sanoo: "Guggenheimissakin näyttää olevan hiljaista."

10

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reumaatikko.

      Taide on kokoomukselle tärkeää.
      Mutta mitä tavallinen tallaaja tekee tällä luomuksella?
      Kertokaa! Kaikki maksamme mutta harvat käyttävät. Tulee aina mieleen Heinolan reumasairaalan kolme miljoonaa, ei ollut rahaa.
      Se olisi ollut ihmisiä varten, nyt ne on hajasioitettu ja saavat kärsiä hoidon puutteesta, mutta sehän ei koske kokoomuksen nilkkaan.

    • Eliiittikokoomus

      Äänestäkää vaan kokoomusta!

    • Rahaa on jos...

      Tyypillistä tällaisille hankkeille on se, että päätöksenteolla on kiire. Jos päätöstä ei saada aikaan määräpäivään mennessä menetetään mahdolliset tulossa olevat miljardiluokan rahat. Tai vaihtoehtoisesti menetetään kaikki ne miljoonat, jotka on tuhlattu hankkeeseen tähän mennessä. Sellaisia rahamääriä ei kai kukaan uskalla olla vastaanottamatta tai ainakaan suostu vastustamaan?

      • Kuntavaalit syksyllä

        Selvitykseen menneet rahat ovat ropoja siihen verrattuna, mitä Guggenheim-projektin toteuttaminen tulisi viemään.

        No, katsotaan miten kokoomus puhuu syksyn kunnallisvaalien alla Guggenheimista. Pajunenhan ajatteli jatkavansa pormestarina Helsingissä?


    • Kuk-hemmet

      Heinolan reumasairaalastahan vapautui juuri Guggenheimille sopiva rakennus...

      Jätkäsaaren "bunkkerikin" olisi sopivan tyly, jotta se ei arkkitehtuurillaan veisi huomiota taideteoksista, joita sen sisällä on tarkoitus esitellä.

      http://yle.fi/alueet/helsinki/helsinki/2009/10/jatkasaaren_bunkkeri_kiihottaa_suunnittelijoita_1103063.html

      Lauttasaaren vesitornin ympärille sen voisi myös tehdä: lasia ja terästä vain ympärille, ja voilá: merimaisema aukeaa joka suuntaan.

      Tai mikä tahansa helsinkiläinen sairaala - sen jälkeen kun kokoomus on saanut niistä potilaat ajettua ulos.

      Varasin muuten juuri Helsingissä ajan kunnalliseen hammashoitoon. Pääsen sanomaan hammaslääkärille "aa" ehkä alkusyksystä.

    • Kukenheim?

      Guggenheim on sen verran iso projekti, että sentaakse tarvitaan enemmän kuin Helsingin paikallispoliitikot. Kohta ollaan valtionkin kukkarolla.

      Suuri kansallinen arvojohtaja ottakoon siihen kantaa!

      Niinistö?

      Kommentteja Guggenheimista?

    • porvarin P-A-S-K-A-A

      P-E-R-S-E-E-S-T-Ä koko fakin kuk-kenheim.

      Eikö niille s-a-a-t-a-n-a-n porvarisioille jo riitä niitä p-e-r-k-e-l-e-e-n tekotaiteen museoita ihan tarpeeksi.

    • jussijuupalasta

      Verorahoista se tyhjä opportunistin jättimonumentti tullaan rahoittamaan. Ei tietenkään suoraan. Katainen ynnämuut ovat mestareita maksattamaan ovelasti verokirstusta moiset hankkeet. Rahalla olisi kyllä paljon parempaa käyttöä Suomessa. Velaksi eläminen vie lopulta tuhoon. Ehkä Katainen haluaa Suomen romahtamisen? Näin meidät saadaan sitten lopullisesti europankkien omaisuudeksi kuten Kreikan kävi. Pohjolan Pakistan alkaa luoda nahkaansa. No onhan meillä sitten sentään kukkuluuru museo ja patsaana vieressä jättiläismäinen pyhän opportunistin patsas. Tälle patsaalle pitää aina kumartaa sakon uhalla koska se on pyhä.

    • 54607603

      Soini sanoi ettei Guggenhaimia tule ja se on sillä selvä. Soinilla on nyt valta hajottaa hallitus, mutta sitä hän ei tee koska Keskusta haluaa pysyä hallituksessa mutta Kokoomuksen lähtölaskenta on jo alkanut, että se siitä.

    • luultiinkuolleen

      Kuggekäärme luikerteli takasi..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2078
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1984
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1813
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1485
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1396
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      536
      1133
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      986
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      930
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      352
      907
    Aihe