Miksi meillä Suomessa tilanne on se mikä se on?

Vaalit2011!

Kaikkien suomenkielisten tahdon vastaisesti meillä on pakkoruotsia kouluissa, Ylen tärkein uutisaihe päivästä toiseen tulee Ruotsista ja Yleä johdetaan Rkp:n puoluekonttorista suoraan.
Suomalaisille asetetaan tarpeettomia ja epäoikeudenmukaisia kielitaitovaatimuksia joilla yritetään hidastaa ja jarruttaa suomenkielisten urakehitystä.
- No miksi se on näin? Siksi, että suomalaiset äänestävät vaali toisensa jälkeen korruptoituneita poliitikkoja joiden oma etu käy yhteisen edun edelle.
Jos todellista muutosta halutaan niin kaikki ne poliitikot joilla on ollut näytön paikka ja ovat siinä epäonnistuneet VAIHDETAAN uusiin yrittäjiin, siis suurin osa.

8

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sifgawi

      Tätä voi kysyä kaikilta poliitikoilta.
      RKP on ollut hallituksessa 40 v. Monet poliitikot eivät ole näin vanhoja.
      Miksi Suomessa juhlittiin Ruotsin kuningasparin kanssa v. 2009 erojuhlaa?
      Miksi meillä on svenska dagen?

      Miksi Björn Wahlroos antoi ruotsinkieliselle kauppakorkealle rahaa?

      Miksi suomalaisia yrityksia myydään pitkin poikin eri maihin? Ja ketkä ottavat välistä?

      Minne Suomen hyvinvointi hävisi? Kuka vei rahat?

      • kakskielinen

        Svenska dagen ei ole "meillä", vaan suomenruotsalaisilla.
        Björn Walhroos antoi rahaa sille oppilaitokselle, jossa itse opiskeli. Ei aivan harvinaista.
        Yrityksiä myydaan siksi, että joku maksaa niistä. pörssiyrityksen osakkeita saa ostaa kuka tahansa, myös ulkomaalainen. Kun arvo nousee tarpeeksi, ei Suomesta löydy enää ostajia. Näinhän se on.
        Ota iisisti.
        Miten niin hävisi?


    • Valtamedian syy!

      Valtamedia on vuosikymmeniä itsesensuurillaan pitänyt kielikysymyksen piilossa suurelta yleisöltä. Eli kansalaiset eivät yksinkertaisesti ole tienneet asiasta ja vaihtoehdoista. Nyt nettiaiakan tilanneon muuttunut, etenkin nuoremman polven keskuudessa.

    • raha ratkasee

      RKP maasuttaa muita puolueita suljettujen ovien takana. RKP toteuttaa puhtaasti itäeurooppalaista salailu- ja kähmintäpolitikkaa, mutta brändää itseään länsimaisena liberaalipuolueena. Osa poliitikkoporukasta on niin tyhmiä, että menee tuohon hunaja-ansaan.. Ja todella suurella rahalla se Biaudet'kin politiikkaan saatiin, kysykää vaikka isä-Bobilta, sinänsä taitavalta liikemieheltä. Ilmeisesti tytöllä lahjat eivät riittäneet edes ruotsinkielisiin lakiopintoihin, vaikka kiintiössä sisään pääsikin. Mutta...
      http://www.youtube.com/watch?v=c9ktBm3gh_o

      • Bättre folk ?

        Erityisen tärkeä RKP:lle on Kokoomukselta saatu tuki - lähinnä henkinen, ei niinkään rahalinen, koska ruottalaisilla fyrkkaa piisaa miljoonasäätöissään. Ilman Kok-tukea ruottalaisille kävisi etenkehaten aika nopeasti.....
        RKPn valta ja vaikutusvalta on täysin ylimitoitettu useilla elämänalueilla ja mikä inhottavinta sikäläiset eli hurrit pitävät itseään jo luontaisesti etuoikeutettuina meihin maksajiin eli suomenkielisiin nähden. Kieroutunutta ja epäluonnollista, mutta suomenruotsalaisille ikimuistoinen nautintaoikeus.


    • 68+78 = paha moka

      Kunpa -68 ei olisi tehty tuota pakkoruotsipäätöstä peruskoulussa eikä -78 lisätty pakollista virkamiesruotsia osaksi korkeakoulututkintoja.

      Olisimme nyt paljon onnellisempi kansakunta eikä tarvitsisi kysellä sitä, mistä näin järjetön malli on haettu. Sitä ei siis haettu mistään. RKP on molempien pakkojen arkkitehti ja tuki näille pakoille haettiin tilanteissa, joissa muille poliittisille toimijoille oli edullista ne hyväksyä. Kansalaiset eivät koskaan niitä hyväksyneet eivätkä tule hyväksymään.

      Mielestäni on kuitenkin tärkeä antaa anteeksi, purkaa väärin perustein tehdyt vaatimukset ja perustaa tulevaisuus kaikelle sille hyvälle, mitä eri lähteistä tulee.

      Suomen vähemmistöt ja erityisesti suomenruotsalaiset ovat rikkaus kunhan päästään yli näiden onnettomien mokien saattelemasta kielipolitiikasta.

    • Totuuden torvi

      " Suomen vähemmistöt ja erityisesti suomenruotsalaiset ovat rikkaus " .. Kelle.?
      Kaikki ruotsinkielisten toiminta tähtää Norden tyyppiseen yhteistyöhön, jossa Ruotsi olisi sen instituution johtaja.! Suomea on kupattu Ruotsin toimesta vuosisatoja , epäilen että kuppaus lisääntyisi ja saisi röyhkeämpiä muotoja , Ruotsin olessa johdossa. Onnkesi Tanska, Norja ja Islanti on todennut saman, eikä ne halua muuttaa pohjoismaista demokratiaa=( Kaikilla yhtä suuri arvo, päätösten teossa)
      Pohjoismaiseen diktaduuriin= (Ruotsi päättää omien etujensa mukaan ) Minusta tuo kaikki suomenruotsalaisten toiminta on epäisänmaallista.! Miksi toitottaa olevansa Suomen ruotsalainen jos ajaa ruotsinkielen ja ruotsalaisten asiaa..?

      • 68+78 = paha moka

        Niin, vähemmistöt ovat rikkaus silloin kun enemmistö voi hyvin eikä ole jonkin vähemmistön sortama tai peräti jonkin vähemmistön identiteetin kautta määritelty joksikin ihan muuksi kuin mitä heidän oma kansallinen identiteettinsä on.

        Monet suomenruotsalaiset usein syyttävät epäisänmaallisuudesta kaikkia, jotka eivät pidä pakkoruotsia suomalaisuuden oleellisena osana. Heille nimittäin tämä isänmaa ei ole Suomi vaan maa, joka väkisin irrotettiin Moder Sveasta ja jossa tehtiin vääryyttä ruotsin kielelle nostamalla suomi lähes enemmistön kielelle kuuluvaan asemaan. Heille maa on Nordenin osa nimeltä Finland, maan asukkaat finländereitä ja me finnarit olemme heille Nordenin kielivähemmistö, joka ei ymmärrä omaa ja maansa parasta.

        Minusta ongelman täytyy olla suomenruotsalaisten omassa kulttuurissa ja erityisesti siinä, miten heillä tehdään identiteettityötä kouluissa ja saadaan yhä uudet sukupolvet uskomaan näin.

        Minulle ei ole kerrassaan mitään ruotsinkielisiä eikä suomenruotsalaisuutta vastaan aitona kielivähemmistönä Suomessa. Sellaisena kyseessä on ilman muuta rikkaus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      1814
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1754
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      1728
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1434
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1380
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      483
      998
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      955
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      903
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      237
      894
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      858
    Aihe