En hyväksy kaikkkia uskontomme sääntöjä, mm. osallistumista yhteiskunnalliseen vaikutamiseen, suhtautumista erotettuihin ja kantaa seksuaalivähemmistöihin. Seurakunnassamme on muitakin jotka ajattelevat näin.
Tänään aion ennakkoäänestää ja raapustan kakkosen lipukkeeseeni.
Olen Jehovan todistaja- Äänestän!
15
106
Vastaukset
Hyvä sinulle. Varo ettei käry käy. ;)
- Kukabah
Minäkin käyn äänestämässä kohtapuoliin.
Tietääkö kukaan onko äänestäminen ihan oikeasti syy erottamiselle?>>Tietääkö kukaan onko äänestäminen ihan oikeasti syy erottamiselle?
Suomessa, jossa äänestäminen on vapaaehtoista, äänestäminen lasketaan politiikkaan osallistumiseksi ja politiikkaan osallistuminen on erotusperuste.- Kukabah
t-i-u-k-u kirjoitti:
>>Tietääkö kukaan onko äänestäminen ihan oikeasti syy erottamiselle?
Suomessa, jossa äänestäminen on vapaaehtoista, äänestäminen lasketaan politiikkaan osallistumiseksi ja politiikkaan osallistuminen on erotusperuste.Uskon mitä sanoit.
Onkohan sinulla tietoa, että on tapauksia, missä tosiaankin erotaminen on tapahtunut, elikkä ei erotettu, vaan tämä äänestänyt katsotaan seurakunnasta eronneeksi. Käytännössä sama kuin erottaminen.
Tuttavani nimittäin etsii keinoa tulla erotetuksi, kun ei halua erota. Hänhan voisi tunnustaa äänestäneensä.
Komiteahan tekee kuulustelusta pöytäkirjan ja se arkistoidaan vuosikausuksi. Hän ei välittäisi jättää tietojani Betelin arkistoon. Siis jos haluavat erottaa yksityiselämän paeruteella. Aina on vaara vaikkapa BetelLeaksista. Voihan sinne tulla vaikka murtomies? - y574757
t-i-u-k-u kirjoitti:
>>Tietääkö kukaan onko äänestäminen ihan oikeasti syy erottamiselle?
Suomessa, jossa äänestäminen on vapaaehtoista, äänestäminen lasketaan politiikkaan osallistumiseksi ja politiikkaan osallistuminen on erotusperuste."Suomessa, jossa äänestäminen on vapaaehtoista, äänestäminen lasketaan politiikkaan osallistumiseksi ja politiikkaan osallistuminen on erotusperuste."
Eikö tuo ole syrjintää seuralta koska suomessa on kaikilla aikuisilla äänioikeus. Miten valtio voi katsoa läpi sormien sitä että jokin uskonto kieltää jäseniään äänestämästä sillä uhalla että erotetaan uskonnosta ja läheiset alkavat karttamaan? - äänestyslippu
Kukabah kirjoitti:
Uskon mitä sanoit.
Onkohan sinulla tietoa, että on tapauksia, missä tosiaankin erotaminen on tapahtunut, elikkä ei erotettu, vaan tämä äänestänyt katsotaan seurakunnasta eronneeksi. Käytännössä sama kuin erottaminen.
Tuttavani nimittäin etsii keinoa tulla erotetuksi, kun ei halua erota. Hänhan voisi tunnustaa äänestäneensä.
Komiteahan tekee kuulustelusta pöytäkirjan ja se arkistoidaan vuosikausuksi. Hän ei välittäisi jättää tietojani Betelin arkistoon. Siis jos haluavat erottaa yksityiselämän paeruteella. Aina on vaara vaikkapa BetelLeaksista. Voihan sinne tulla vaikka murtomies?"Tuttavani nimittäin etsii keinoa tulla erotetuksi, kun ei halua erota. Hänhan voisi tunnustaa äänestäneensä."
Yksi tapa voisi olla hiipua pois seurakunnan toiminnasta. Vähentäisi merkittävästi käyntejä siellä.
Suosittelen että jos haluaa pois vartiotorniseurasta ( ja hyvä että haluaa) kannattaa itse erota jotta muille ei jää sellaista käsitystä että jäsen erotettiin väärän käytöksen takia. Eroaminen itse on selvä mielenilmaus ja samalla seurassa oleville ystäville kannattaa laittaa vaikka kirje jossa ilmoittaa eroamisen syyt.
Mutta jos välttämättä halua tulla erotetuksi voisi ottaa jonkin ehdokkaan vaalimainoksen salille mukaan ja "vahingossa" antaa muiden nähdä se. Siitä voisi seurata lisäkysymyksiä ja sitten voisi tunnustaa äänestäneensä jo vuosia. - Kateeksi ihan käy
y574757 kirjoitti:
"Suomessa, jossa äänestäminen on vapaaehtoista, äänestäminen lasketaan politiikkaan osallistumiseksi ja politiikkaan osallistuminen on erotusperuste."
Eikö tuo ole syrjintää seuralta koska suomessa on kaikilla aikuisilla äänioikeus. Miten valtio voi katsoa läpi sormien sitä että jokin uskonto kieltää jäseniään äänestämästä sillä uhalla että erotetaan uskonnosta ja läheiset alkavat karttamaan?Toi politiikkaan osallistumiskielto on aika mielenkiintoinen osa jt:n uskonnossa.
Oletteko te aina tyytyväisiä yhteiskunnan päätöksiin?
Eikö mitään tarvitsisi muutosta?
Jos olette kaikkeen tyytyväisiä, niin olette niitä harvoja, jotka elävät täydellisesä yhteiskunnassa. Kukabah kirjoitti:
Uskon mitä sanoit.
Onkohan sinulla tietoa, että on tapauksia, missä tosiaankin erotaminen on tapahtunut, elikkä ei erotettu, vaan tämä äänestänyt katsotaan seurakunnasta eronneeksi. Käytännössä sama kuin erottaminen.
Tuttavani nimittäin etsii keinoa tulla erotetuksi, kun ei halua erota. Hänhan voisi tunnustaa äänestäneensä.
Komiteahan tekee kuulustelusta pöytäkirjan ja se arkistoidaan vuosikausuksi. Hän ei välittäisi jättää tietojani Betelin arkistoon. Siis jos haluavat erottaa yksityiselämän paeruteella. Aina on vaara vaikkapa BetelLeaksista. Voihan sinne tulla vaikka murtomies?>>Onkohan sinulla tietoa, että on tapauksia, missä tosiaankin erotaminen on tapahtunut, elikkä ei erotettu, vaan tämä äänestänyt katsotaan seurakunnasta eronneeksi
Ei ole tietoa tällaisista tapauksista. Jotta asiasta koituisi jotain toimenpiteitä, asiasta pitäisi ensin 'jäädä kiinni' tai kertoa vanhimmille oma-aloitteisesti äänestämisestään.
>>Tuttavani nimittäin etsii keinoa tulla erotetuksi, kun ei halua erota. Hänhan voisi tunnustaa äänestäneensä.
Yksi varteenotettava eroamistapa on erota maistraatin kautta. Ei tarvitse selitellä kenellekään yhtään mitään. Sen voi tehdä netissä.- - § -
Kukabah kirjoitti:
Uskon mitä sanoit.
Onkohan sinulla tietoa, että on tapauksia, missä tosiaankin erotaminen on tapahtunut, elikkä ei erotettu, vaan tämä äänestänyt katsotaan seurakunnasta eronneeksi. Käytännössä sama kuin erottaminen.
Tuttavani nimittäin etsii keinoa tulla erotetuksi, kun ei halua erota. Hänhan voisi tunnustaa äänestäneensä.
Komiteahan tekee kuulustelusta pöytäkirjan ja se arkistoidaan vuosikausuksi. Hän ei välittäisi jättää tietojani Betelin arkistoon. Siis jos haluavat erottaa yksityiselämän paeruteella. Aina on vaara vaikkapa BetelLeaksista. Voihan sinne tulla vaikka murtomies?>> Tuttavani nimittäin etsii keinoa tulla erotetuksi, kun ei halua erota.
Lähestymistavat ovat yksilöllisiä ja niihin vaikuttavat eri tekijät. Olisi kuitenekin kiinnostavaa tieää miksi hän haluaa tulla erotetetuksi sen sijaan, että itse eroaisi, varsinkin jos hän on vakuuttunut ettei Järjestö omaa asemaan jonka se vakuuttaa ja väittää omaavansa tai mikäli hän ei usko enää laisinkaan Jumalaan.
Mieleikuvani on että melko monella joka valitsee erotetuksi tulemisen itse eroamisen sijaan, omaan keskeneräisiä ja selvittämätömiä asioita Järjestön, sen itse väittämän roolin ja opetuksien suhteen.
Mikäli näin, niin niillä on riski "kummitella" myöhemmin elämässä ja toisinaan ei hallitulla ja toivotulla tavalla nousta pintaan.
Osa eri syistä johtuen arastelee ja "pelkää" itse eronneen statusta, joka poikkeaa erotetun sellaisesta. Monestikin erotetun ajatellaan olevan jollakin tasolla harahtunut ja ajatellaan hänen mahdollisesti jossakin vaihessa vielä palaavan takaisin ( vaikka todelisuudessa erottamisen viralinen syy olisi vain seurausta luottamuksensa menettämisestä Järjestöön ja sen väittämään roliin ). Itse eronneisiin suhtautuminen on tässä mielessä jyrkempää ja hänen tilansa katsotaan olevan peruuttamattomampi. - PUOLUEETON puhuu
Kateeksi ihan käy kirjoitti:
Toi politiikkaan osallistumiskielto on aika mielenkiintoinen osa jt:n uskonnossa.
Oletteko te aina tyytyväisiä yhteiskunnan päätöksiin?
Eikö mitään tarvitsisi muutosta?
Jos olette kaikkeen tyytyväisiä, niin olette niitä harvoja, jotka elävät täydellisesä yhteiskunnassa.Jehovan todistajathan on
Jumalan Valtakunnan alamaisia.
Heillä on oma Kuningas=Jeesus.
Jeesus antoi esimerkin olemalla sekaantumatta politiikkaan...
porukkahan oli jo tahtomassa häntä maalliseksi kuninkaaksi.
Jumalan valtakunnan lähettilään ,joka siitä ihmisille puhuu, odotetaan olevan
PUOLUEETON politiikan suhteen,
eikä miään _kakkosen_
tai katolilaisen jsp äänestäjä.
Persu jt puhumassa ovilla Jeesuksesta demariovenavaajalle,,heh-heh...
- 3
äänestin nro: 3
"Äänestäminen poliittisissa vaaleissa. Tosi kristityt kunnioittavat toisten äänioikeutta. He eivät kampanjoi vaaleja vastaan, ja he ovat yhteistoiminnassa vaaleilla valittujen viranomaisten kanssa. He pysyvät kuitenkin ehdottoman puolueettomina kansojen poliittisiin asioihin nähden." Jumalan rakkaus 2008
Myös vanhinten kirja mainitsee erottamisperusteissa kohdan "Puolueettomuuden vastaiset toiminnat".- potkaistaanko ulos?
Mutta uskallatko tai uskallatteko lausua tämän myös julkisesti seurakunnasanne?
- valekristityt
"Menen äänestämään koska Haavisto
on mielestäni parempi hallitsija kuin Jeesus konsanaan"
Näinhän voisi Salilla ilmoittaa,
ja julistaa sitä ovilla.
En kyllä sanoisi aidoksi kristityksi
poliitt. puolueeseen sitoutunutta ihmistä - vapaat puhumaan
valekristityt kirjoitti:
"Menen äänestämään koska Haavisto
on mielestäni parempi hallitsija kuin Jeesus konsanaan"
Näinhän voisi Salilla ilmoittaa,
ja julistaa sitä ovilla.
En kyllä sanoisi aidoksi kristityksi
poliitt. puolueeseen sitoutunutta ihmistäEdustaisiko jt ovella Jehovaa..
vai demareita/persuja/oikeistolaisia jne.
Missä puolueettomuus on?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 893308
- 623067
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4332550- 802343
- 802313
- 962066
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j401996- 121656
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan201653Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil311519