Lipposen motiivi lähteä prsessakisaan

Tässä tärkeä syy, miksi Lipponen asettui yleensä presidenttiehdokkaaksi:
http://arenan.yle.fi/player/index.php?clip=1326227068049&language=sv

Alusta 25,50 minuutin kohdalla tulee tuo tärkeä motiivi ilmi.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Suomi ei ole nyt yhtään rasistisempi kuin 30-vuotta sitten. Tilane on täysin päinvastoin. Suomi on nyt paljon kansainvälisempi, oppineempi, sivistyneempi ja ja juuri siksi myös realistisempi myös mamutouhuja kohtaan. Sivistynyt ja järjevä kansanosa on tajunnut kuinka pahasti tietyt ylpäpäästään pimahtaneet poliitikot ajavat mamuaatetta eteenpäin kuin käärmettä pyssyyn. He eivät voi tunnustaa kansan edun vastaisia virheitään eikä suoranaisat tyhmyyttään. Mielisairas ja tosiasioita vääristävä bolsevikkipaska elää heissä vielä uskomattoman vahvana. Lipponen menee aina helposti röyhkeimpien ja vallanhimoisimpien ruotsinkielisten virittämiin lankoihin. Sama nyljähdys tapahtui lipposille Tampereen polttomurhienkin yhteydessäk. He valehtelivat ja syyttivät suomalaisia tosiasioiden vastaisesti. Se on vakava moka presidentiksi pyrkivältä. Lipposen olisi hyvä pysyä tosiasiosissa eikä höpöttää mielisairaita valheita vuodesta toiseen. Kylmä tosiasia on, että pakkoruotsi on sortovaltaa. Pakkoruotsi on itse rasistisen vallanhimon ja valehteun tuote. Se on rakenteellista väkivaltaa enemmistöä kohtaan. Mutta munaskuitaan myöten korruptoitunut Lipponen ei ikinä tajua asiaa, ei edes välitä tajuta, koska Lipponen ei ole kyllin viisas pysyäkseen totuudessa. Hän valehtelee kuin bolsevikki. Aina.

Äänestä

Selvisihän sekin miksi PÖÖvo Lipponen ilmoitti ensiksi ruotsiksi presidenttiehdokkudestaan ja miksi hän aloitti kampanjansa Ahvenanmaalta.


Paavo Lipponen on rasisti joka halveksii ja vähättelee suomalaista identieettiä. Siksi hän onkin itse kääntynyt ruotsalaiseksi. Ruotsalaisena hän sitten ilkkuu suomalaisille syyttäen rasisimista ym.

Toivon että Lipponen yrittää Ruotsin kuninkaaksi eikä Suomen presidentiksi.

Näiden syiden takia Lipposta EI valita presidentiksi ja hyvä niin.

1. Paavo Lipponen: Mehän olemme ruotsalaisia

Paavo Lipponen on tunnettu ruotsin kielen puolestapuhuja. Lipponen kertoo, miten hän itse oppi ruotsin, missä taidosta on ollut hänelle hyötyä ja mikä perimmäinen oivallus Suomen suhteesta Ruotsiin meidän tulee tajuta.

Paavo Lipponen oli 11-vuotias koulupoika, kun hänelle tarjoutui tilaisuus viettää kesä suomenruotsalaisessa perheessä. Hyöty oli molemminpuolinen: Perheen pojat Georg ja Marcus sekä kuopus Louise oppivat Lipposelta suomea, ja samalla kesävieras pääsi osaksi ruotsinkielistä arkea.

- Kyllähän se sitten auttoi koulussa, vaikka en minä ollut mitenkään erityisen hyvä ruotsin kielessä. En saanut laudaturia, piti cum laudeen tyytyä, Lipponen kertoo.

Sujuvan ruotsin kielen taidon Lipponen omaksui lopulta poliitikon toimenkuvansa myötä. Lipponen on osallistunut aktiivisesti pohjoismaiseen keskusteluun aina vuodesta 1965.

- Alku oli todella vaikeaa, kun paneeleissa oli tanskalaisiakin. Varsinkin työssäni sosiaalidemokraattisessa puolueessa käytin kansainvälisissä tehtävissä paljon ruotsin kieltä. Olin tilanteissa, joissa olin viikkokaupalla ruotsalaisten ihmisten keskuudessa; siinä sitä oppi. "Mehän olemme ruotsalaisia"

2.

- Svenska.nu -järjestön keulahahmo ja puheenjohtaja (vahva pakkoruotsittaja)

- valehteli elintarvikeviraston sijoituksesta Suomeen

- venäläisen öljyputken lobbari ja edunsaaja

- Stasilistalla

- Pokkasi härskisti Freudenthal rasistimitalin

Lue: http://www.sci.fi/~eiry/alersuom.html Alempirotuiset suomalaiset.

- pokkasi 8000€ palkinnon suomalaissen identiteetin vähättelystä

- pakkoruotsittaja kansan vastaisesti, ei kannata demokratiaa kielipolitiikassa

Toivon että Lipponen yrittää Ruotsin kuninkaaksi eikä Suomen presidentiksi.
Hän pitää suomalaista identiteettiä alisteisena ruotsalaiselle identiteetille.

3.
Lipponen ilmoitti tiedotustilaisuudessaan osallistuvansa presidenttikampanjaan ensiksi ruotsin kielellä ja vasta sen jälkeen suomeksi.

Ledarstick: Och samma på finska

När Paavo Lipponen i går meddelade att han vill bli SDP:s presidentkandidat valde han att gå ut med nyheten på svenska, för att sedan upprepa sitt budskap på finska.

http://hbl.fi/opinion/ledare/2011-08-12/ledarstick-och-samma-pa-finska

4.
Lipponen aloittaa presidenttikampanjansa Ahvenanmaalta

Lipponens svenska presidentkampanj inleds på Åland
http://hbl.fi/nyheter/2011-10-05/lipponens-svenska-presidentkampanj-inleds-pa-aland

Äänestä

Niin Päivi Lipponen on rasisti suomalaisia kohtaan! Siksi en äänestä Lipposta, koska Tamperee taus osoitti sen...............

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pöö, höö,öö kirjoitti:

Tässä tärkeä syy, miksi Lipponen asettui yleensä presidenttiehdokkaaksi:
http://arenan.yle.fi/player/index.php?clip=1326227068049&language=sv

Alusta 25,50 minuutin kohdalla tulee tuo tärkeä motiivi ilmi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu