koulussani on toinen oppilas joka vainoaa minua uskonnollisen vakaumukseni takia. hän ilmaisee selvästi ettei hyväksy tapaani ajatella ja yrittää muuttaa ajattelutapaani. eihän tällaista saisi tehdä koulussa? ahdistaa.
apua
3
<50
Vastaukset
- totuus kirvelee
Kysy häneltä, miksi hän haluaisi muuttaa sinun tapaasi suhtautua maailmaan. Onhan mahdollista, että hänen mielestään hänen tapansa on parempi kuin sinun ja hän haluisi auttaa sinua.
Jos et halua ottaa hänen näkemyksiään vastaan, kerro hänelle että jokaisella ihmisellä on oikeus uskoa itsenäisesti miten haluaa ja kerro hänelle että uskosi on sinulle tärkeää.
Kerro hänelle, miksi on tärkeää että jokaisella on uskon vapaus. Kerro mitä kamalia asioita on tehty ja tehdään yhä tänä päivänä uskonnon ja ideologian nimissä niiden ihmisten toimesta, joiden mielestä maailmassa on sijaa vain yhdelle totuudelle.
Toivottavasti näistä ajatuksista on apua tilanteessasi. Muista että koulussa tapahtuva kiusaaminen on vakava asia äläkä alistu uhriksi. Jos tilanne ei keskustelemalla helpotu, hae itse aktiivisesti apua niin kauan että saat elää rauhassa.
Antoisia kouluvuosia sinulle! Opi niin paljon kuin pystyt!
ps. omasta mielestäni ihmisten uskonnollisia vakaumuksia on hyvä asettaa naurunalaiseksi koska ne ovat jäänteitä barbaarisilta ajoilta. Ajoilta, jolloin omat pelot ulkoistettiin väkivallaksi muita kohtaan. Ne eivät kuulu sivistyneeseen yhteiskuntaan, jossa vuorovaikutusten tulisi perustua aitoon yhteisen hyvän edistämiseen eikä pronssikautisiin heimotradiittioihin.- mimbe
kiitos viestistäsi. oikeastaan olen vakaumukseltani uskonnoton, ateisti ja tämä "vainoajani" helluntailainen kristitty...tyyppi alkoi ärsyttämään muitakin ja kerroimme yhdessä opettajalle tästä tyypistä. opettaja onneksi selvensi tyypille että kaikenlainen käännyttäminen on kiellettyä kouluissa. :) kauhean närkästynythän se oli ja niin "väärinymmärretty" mutta muilla on nyt parempi olo. ja olen täysin samaa mieltä kanssasi uskonnoista. ihan ok mulle jos joku johonkin uskoo, mutta tuollainen käännyttäminen on ahdistavaa.
- ei kaikilla
Kaikilla ei ole uskoa, sen lahjoittaa yksin Jumala, jos haluat joskus uskoa niin rukoile, muuta mahdollisuutta kun ei kaikilla ole...!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311655
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485423Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p434397Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323632Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392718Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1071646Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3601596Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?951489Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361431