Nyt kysellään kuka pääsee toiselle kierrokselle Väyrysen kanssa!

Pressapeliä

13

55

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puntit tutisee

      Toisella kierroksella mies miestä vastaan Väyrynen on täysin ylivoimainen.

      Hän on vaaliehdokkaista ainoa joka hallitsee Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikan ja joka osaa nähdä, miten maailma ja Suomi makaavat ja miten niiden pitäisi maata.

      • On kaksi ehdokasta, jotka eivät millään voisi saada äänten enemmistöä toisella kierroksella: Väyrynen ja Soini. Heitä vastustetaan niin paljon, että he häviäisivät kenelle muulle tahansa.

        Mielenkiintoinen olisi asetelma, jossa Väyrynen ja Soini olisivat toisiaan vastassa toisella kierroksella. Kumpihan voittaisi? Uskon vahvasti, että Soini, sillä hänen nimensä ei ole kirosana enemmistölle suomalaisista. Väyrysestä taas meille tavallisille ihmisille tulee aina jotakin likaista mieleen.


    • Taitoa ja halua

      ...Niinistö lienee etsimässä kadonnutta graduaan kun tietää että vastaan asettuu valtiotieteiden tohtori.

      Presidentin tärkein tehtävä on ulkopolitiikan johtaminen...siinä on turha vedota "talousosaamiseensa". Niinistön aika meni kuusi vuotta sitten. Näkyykö missään enää edes pahvisauleja?

    • jymypaukku

      Väyrynen jo ekakierroksella pressaksi!

    • Lempisävel FST5
    • Vihdoin ja viimein

      ...tässä taitaa olla seuraava jytkyn kohde kun esim kuuntelee helsinkiläisiä tuttaviani jotka eivät OLE KOSKAAN äänestäneet keskustaa mutta ovat nyt henkilövaalissa menossa ruksaamaan numeron 4

    • Äiteet päättää

      Nämäkin vaalit voitetaan äitien ja isoäitien äänillä. Äidit ja isoäidit katsovat presidentinvaalissa seuraavien sukupolvien etua, eivät omaansa. Kyky empatiaan, näkemys siitä, miten Suomi säilyy ehjänä kansakuntana epävarmassa tulevaisuudessa sekä mielikuva siitä, että ehdokas on voimissaan myös kuuden vuoden kauden lopulla vaikuttavat tähän merkittävän suureen äänestäjäryhmään.

      Väyrynen ainakin on varmasti voimissaan myös kuuden vuoden päästä.
      Isä Eemelihän menehtyi vasta kunnioitettavassa 101 vuoden iässä.

      • Järki vs. Hömppä

        Vaaleissa oli jännitettävää oikeastaan vain siinä valitseeko Suomen kansa järkevyyden vain hömpän.

        Niinistön kannatuksen lasku ja Väyrysen kannatuksen kasvu viittaavat siihen, että Suomen kansa on valitsemassa järkevyyden.

        Väyrysellä on koko ajan ollut järkilinja. Niinistön linja on sen sijaan jäänyt epäselväksi paitsi NATOn osalta. Niinistö on mainostoimiston luomus, Väyrynen taas poliittisen kokemuksensa luomus.


      • Järki vs. Hömppä

        Vaaleissa oli jännitettävää oikeastaan vain siinä valitseeko Suomen kansa järkevyyden vain hömpän.

        Niinistön kannatuksen lasku ja Väyrysen kannatuksen kasvu viittaavat siihen, että Suomen kansa on valitsemassa järkevyyden.

        Väyrysellä on koko ajan ollut järkilinja. Niinistön linja on sen sijaan jäänyt epäselväksi paitsi NATOn osalta. Niinistö on mainostoimiston luomus, Väyrynen taas poliittisen kokemuksensa luomus.


    • fantasiaa

      MInä jo ihmettelin mistä tuollainen prosenttiluku on peräisin. Tekstiviesteistä siis jossain hemmetin pelissä
      .
      Kunhan nyt saisi sen 10 %:n rajankin ensin rikki. Reppanat fantasiamaailmassa.

    • no smoking*

      Niinistö ei välttämättä ole edes toisella kierroksella, suosio on laskenut kuin lehmän häntä viime aikoina.
      Ehkäpä moni muukin kuin minä vierastan ajatusta tupakoivasta Presidentistä.

    • ,,

      Väyrynen - Soini

      tai

      Väyrynen - Haavisto

      Ensimmäinen olisi todella huimaa!

    • Aitee minäkin

      Kun äiteet päättävät, he valisevat rauhallisen ja diplomaattisen edustajan. Edustajan, joka vaaleissakin on pysynyt coolina kaikissa tilaneissa ja vastaillut hymysuin ja sopivan pidättyvästi typeriin henkilökohtaisiin kysymyksiin, eli valinta on Haavisto!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      1840
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1763
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1754
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      1437
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1382
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      486
      1008
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      960
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      907
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      237
      901
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      861
    Aihe