Ei toista kierrosta presidentinvaaleissa?

N:o 6

14

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gallupit hiljaa

      Miksi niinistömediat HS, IS, AL, IL, YLE, MTV, Suomen kuvalehti eivät julkaise ollenkaan galluppeja. Niiden julkaiseminen loppui siihen kun Niinistön kannatus romahti.
      Olisiko huhu muuttunut todeksi, että Väyrynen rynnii ja siksi mitään ei julkaista.

      • Sale. Saletti.

        Mihin se väykkä rynnisi? Sehän on pelkkä peluri, ei siitä pellestä koskaan tule pressaa. Niinistö voittaa vaalit eka kiekalla, se on saletti. Jos jostain kumman syystä toinen jenga järjestetään, niin siellä on Niinistö ja Haavisto. Ja lopputulos on aika selkeä.


      • Hoobo
        Sale. Saletti. kirjoitti:

        Mihin se väykkä rynnisi? Sehän on pelkkä peluri, ei siitä pellestä koskaan tule pressaa. Niinistö voittaa vaalit eka kiekalla, se on saletti. Jos jostain kumman syystä toinen jenga järjestetään, niin siellä on Niinistö ja Haavisto. Ja lopputulos on aika selkeä.

        Aina kun ideologit ovt päässeet vallankahvaan, niin Suomessa asiat ovat menneet päin persettä.

        Elämme todellisessa maailmassa ja realiteetit pitää ottaa huomioon.

        Kun tilanteet muuttuu, niin idealisti ei muutu ja kaikki ongelmat ovat edelleen nauloja ja idealistin ainut vasara on vastaus.

        Siksi tunnen syvää epäluuloa sekä oikeistolaisia että vasemmistolaisia kohtaan, koska heidän ideologiansa on aina se vasara kaikkiin ongelmiin.

        Vaikka maalaisia on nykyään muodikasta dissata, niin maalaisten historiallinen tausta tekee heistä erinomaisia ongelmien ratkaisijoita. Koska historiallisesti idealisti maalainen joka ei tunnustanut todellisuutta ja realiteetteja oli pian kuollut maalainen. Tuli halla ja vei viljat, tee jotain tai kuole perheinesi nälkään. Tuli vainolainen, tee jotain tai kuole.

        Siksi Väyrynen on paras ja pätevin ajamaan koko Suomen kansalaisten etua ja asioita. Väyrynen elää tilanteen mukaan, eikä tarjoa ratkaisuksi aina ideologista vasaraa.

        Jos käy niinkuin veikkaan, ja toisella kierroksella ovat Niinistö ja Väyrynen vastakkain, niin jos et äänestä, annat äänesi sille jota vastustat eniten.

        Kumpaa vastustat enemmän, Niinistöä vai Väyrystä?

        Minä äänestin jo Väyrystä.

        Myös koska NATO ja EU ja Niinistöllä ei ole ulkopolitiikasta kokemusta, enkä kaipaa enää yhtään oikeistolaisempaa politiikkaa. Tää on nähty.

        Suomen presitentin on pidettävä kaikkien suomalaisten puolta.


    • Eikka K.Eikka

      Väyrynen rynnii..... heh heh *hieman selkäkeikkaa*

      • veikka gee

        Onko mitään veikkausfirmaa antanut vielä kertoimia?


    • Ääniä valuu muualle

      Niinistö oli Lipposen kanssa kuppaamassa eläkeläisiltä pohjaosan vuonna1996. Eläkelläiset eivät heitä äänestä.

    • Näin se vaan menee

      Totta on, että loppupeleissä ovat Niinistö ja Haavisto. Silloin onkin soinilaisilla ja väyrystelijöillä niin pahat valinnat, että osa jäänee kotiin MUTTA eivät suinkaan kaikki, joten kyllä toisesta kierroksesta tulee erittäin tiukka. Sen voittaa niukin naukin - Haavisto!

      • Soini fani

        "loppupeleissä ovat Niinistö ja Haavisto"

        Mikäli noin käy, niin tietenkin silloin on äänestettävä sitä älykästä vaihtoehtoa, eli Haavistoa.


    • pressapeli

      Oikea ennuste! Niinistö menee eka kierroksella läpi että lätisee. Kyllä sitä sitten murjottajia riittää, kun menikin äänestämään väärää hevosta. Sitä saa mitä tilaa. Minä tilaan myös Niinistön Salen.

      • Hoobo

        Ei tää ole mikään vedonlyönti, että voittaa euroja jos veikkaa äänestyskopissa voittajaa.

        Asiat ratkaisee ketä kannattaa ja ketä vastustaa....


      • Niinistön kannatus alas
        Hoobo kirjoitti:

        Ei tää ole mikään vedonlyönti, että voittaa euroja jos veikkaa äänestyskopissa voittajaa.

        Asiat ratkaisee ketä kannattaa ja ketä vastustaa....

        Niinistö on paniikissa, kokoomus on paniikissa, natottajat ovat paniikissa, Amerikan nöyristelijät ovat paniikissa, niinistön vaaliorganisaatio on paniikissa, niinistäläiset ovat paniikissa, toimittajat ovat paniikissa.

        Jonkun täytyy tietää gallupit. Niinistö kannatus on ilmeisesti jatkanut laskuaan, olisiko nyt 20 -25 % luokkaa.


      • Hoobo
        Niinistön kannatus alas kirjoitti:

        Niinistö on paniikissa, kokoomus on paniikissa, natottajat ovat paniikissa, Amerikan nöyristelijät ovat paniikissa, niinistön vaaliorganisaatio on paniikissa, niinistäläiset ovat paniikissa, toimittajat ovat paniikissa.

        Jonkun täytyy tietää gallupit. Niinistö kannatus on ilmeisesti jatkanut laskuaan, olisiko nyt 20 -25 % luokkaa.

        Ihmisillä on joku ihme tarve olla voittajan puolella, vaikka tämä toimisi etujasi vastaan....


      • kutonen. ei muuta.
        Hoobo kirjoitti:

        Ihmisillä on joku ihme tarve olla voittajan puolella, vaikka tämä toimisi etujasi vastaan....

        Tällä kertaa voittaja sattuu edustamaan järkevyyden, isänmaallisuuden ja oikeudenmukaisuuden eliittiä. Ei ole vaikeaa olla voittajan puolella. Sauli Niinistö on minunkin valintani.


    • Kapt. 6

      Sauli jyrää! Hyvä Sauli!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4784
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3922
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      208
      3814
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      112
      2229
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1346
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      132
      1268
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      164
      1260
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      521
      1110
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1105
    Aihe