”Goodbye, suomalainen pääoma”
Kokoomuksen Elina Lepomäki tyrmää täysin Eurooppaan suunnitellun rahoitusmarkkinaveron. Lepomäen mukaan vero kääntyisi "partiopoikamaisen innokkaan" Suomen kannalta tuhoisaksi hyvin nopeasti.
Pahin vaihtoehto olisi Lepomäen mukaan se, että rahoitusmarkkinavero otettaisiin käyttöön vain euroalueella ja muut EU-maat jäisivät veron ulkopuolelle.
- Silloin naapurimaa Ruotsi veisi viimeisetkin pankkibisneksen pisarat tästä maasta. No, eipä ole sitten mitä verottaa eikä säädellä, ja goodbye, vähäinen suomalainen pääoma, Lepomäki kirjoittaa Uuden Suomen blogissaan.
Ranska ja Saksa ovat käytännössä jo päättäneet ottavansa käyttöön rahoitusmarkkinaveron, eli finanssitransaktioveron. Vero tunnetaan myös nimellä Tobinin vero.
Ranska ilmoitti alkavansa periä rahoitusmarkkinaveroa vaikka yksin, jos muut maat eivät liity talousmahdin rintamaan. Eilen myös Saksa ilmoitti kannattavansa veroa.
Rahoitusmarkkinavero kuuluu osana EU:n toimiin Euroopan velkakriisin ratkaisemiseksi. Elina Lepomäki näkee, että kyse on kuitenkin vain yhdestä uudesta pyrkimyksestä periä lisää veroja ylivelkaantuneiden eurovaltioiden kirstuun.
EU:n vaikeudet lisääntyvät! Talouskomisaari OlliRehn uhkaili
2
61
Vastaukset
- Totuuden sanoja
Suomeem tehdään kokoomus-diktatuuria, kun sekä pm että pres. ovat kokoomuksesta.
Pahinta on, että molemmat ovat viemässä Suomea tiukasti ja nopeasti NWO:n rikolliseen orjuuteen.
Molemmat ovat avoimesti bilderbergiläisiä ja viemässä Suomea heti Natoon.
Nato kunnostautui viimeksi tuhoamalla Libyan, joka oli Afrikan mantereen parhaiten hoidettu valtakunta ja jossa rahvaan ihmisen oli Afrikan maista paras asua.
Nyt se on tuhottu kivikaudelle Naton ja mm ruotsalaisten avulla.
Miksi muuten Ruotsinkin piti hyökätä sinne?
Libyan "synti" oli se, että sillä oli oma rahajärjestelmä, ei illuminaatin omistama IMF.
Tämän takia illuminaatti tuhosi kaiken.
Sama on edessä Syyriassa ja Iranissa jos ei muut maat vastusta sitä tiukasti.
Ja tähän siis Niinistö haluaa väkisin ajaa Suomen mukaan.
Siksi en äänestä Niinistöä, vaikka hänellä kyllä muutamia avujakin on, mutta ei ylivoimaisia muihin nähden. Kokonaisuus ja Suomen etu on tärkeämpää.
Niinistö, Lipponen, Katainen, Stubb ainakin toimivat täysillä Suomen etuja vastaan. - .
Partiopoika-puolueen jäsen arvostelee Suomen partiopoikamaisuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984832Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113860Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801376- 1371344
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1691319En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5741242- 531135