On tää menny ihan karseeks tää sossun avustustilanne.
Ne kyykyttää työtöntä ja sellasii kun ei haluu käydä vaikkapa kouluu.
Sossu saisi kyllä työppäristä tiedot kaikista työttömistä jos haluis, niihä vaikka.
Nyt ne ei vaan taho kysyy niitä tietoja.
No mikäs niitten on tommosta tehhä kun ei kukaan valvo niitä kunnolla.
Pitäs olla tiukempi valvonta sossulle.
Toisaalta myöskii työppäri vois olla vähän aktiivisempi ja ilmotta sossuun, et kuka on työtön tai muuten sillai ja tarvii ehkä apuu, siis rahaa.
Tai voishan se sossu vaikka soittaa joskus ja kysyy, et tarviikkos apuu eli siis rahhaa.
Kun nykysi on nää tietsikat ja netit nii kyllä luulis, et niitten ois tosi helppoo laittaa rahaa vaikka kenen tilille, esmerkiks mun tilille, vaikkapa niinhän.
Nyt ku ne ei tee niinku pitäs niin mun on sitten pakko mennä sinne sossuun.
Arvatkaa vaan et kyl raivostuttaa kun joutuu joskus käveleen sinne. Siis ihan karseeta ainaki jos sattuu oleen vaikka krapula. Ei ne munkaa kaverit aina viiti lähtee kuskaan.
Mikshän sen ajokortin hankkiminen pitää muutes olla noin vaikeeta? Ei ka se nyt voi olla niin, et jonkun ajamisen takii pitäs olla joku tähtitieteilijä.
Mä yritin kolmesti mut en saanu korttii kun ne kysymykset oli ihan siis tosi typeriä. Sit loppu rahat.
Voikoon saaha kortin ilma autokouluu sillai, et vaan niinku sossuun ja Valintataloon ajamista varte?
Sit jos sossusta sais vielä auton ni se ois sit jees.
Kun tietäs mihin tästä valittas niin kyl heti ois sossun väki kusessa.
Kamala tilanne sossussa
14
357
Vastaukset
Rovokaatio
- Ei kait senttään
Mistä sinä sellasta, että rovokaatio?
Voi, voi... - kyllä se siitä
Ei kait senttään kirjoitti:
Mistä sinä sellasta, että rovokaatio?
Voi, voi...Ota ens kerralla mamu kaveri mukaan .
- Eipäole mula
kyllä se siitä kirjoitti:
Ota ens kerralla mamu kaveri mukaan .
sellasiia kavereita kun minä olen realfiinnihs.
Kohta soitettan takzi ja lähjetään bubbiin. - MK
Ei kait senttään kirjoitti:
Mistä sinä sellasta, että rovokaatio?
Voi, voi...Aivan huluvaton pila voinee olla tottakin mutta ei yleistä joka on ihan oikeasti tarpeessa mutta tietysti tuossa tilanteessa tarvitaan muutakin kuin rahan jakoa MK
- Paikallinen töitön
MK kirjoitti:
Aivan huluvaton pila voinee olla tottakin mutta ei yleistä joka on ihan oikeasti tarpeessa mutta tietysti tuossa tilanteessa tarvitaan muutakin kuin rahan jakoa MK
Huhuh. Olipa kauhee olo ku heräsin. Toope kävi hakkee olutta kaupasta ni nyt vähän parempi jo. Minusta tuntuu jotta se on tainnu yöllä tehhä minulle jottai. En muista yhttää mittää.
Pitäsköhä pyytää joltai kyyti sossuun. Tarvis trahhaa taas ku eilen iha melekein ryöstivät bupissa.
Kyllä on kallista nykysi bupissa käyntik.
Vitu ku ei ole tilillä yhttään katetta. Piäkskö otta pikavippiä.
Perhana kun sais josttain pari tonnia niin ryyppäisin viikon.
Paljonko on 15 17
ai jaa. Toope sano kokytkaks
- Karmee
Onko sinun "pankkisi "ryöstetty kun et edes muista mitään ?
- Haa.
Ninhän ja voisihan sossu tulla syöttäänkin sinua, eikä maksaisi paljon!
- naama norsunv..
Aloitusviesti on provo.
Hyysäreitä ....t.t.a.a ja siksi näitä tällaisia putkahtelee ajoittain palstoille.- Provopa hyvinnii
En ole hyysäri. Olen Persu jolle kävi kuten neliviikkoselle kissanpennulle. Silimät aukesi.
Minusta tuli entinen Persu.
- Rovokaattori
Rupea sitten hyysäriksi, tai jatka hyysärinä oloa kun sitä olet kuitenkin!
- Miekii
ihmettelen noita sossun touhuja ja uteluja. Menin pyytää niiltä rahaa niin ne kysy minun nimee!!??!!?? Haloo!!! Miks ne minun nimen haluu tietää. Eihän sitä voi tuommosessa tilanteessa kertoo. Siinähä myöntäis omalla nimellään olevansa peeaa. Onko niillä ees oikeutta kysellä tuommosia?
- ckattia
Sano ens kerralla Ahmed ja mongera niin hyvin pyyhkii
- jarin lapio
Apuraha ja apuraha ja hah hah haaaaaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p525632Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "692701Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181980No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol371816Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1561808- 191743
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5150881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191141Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy801129Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah64946