Rahan siirtymisestä tilille

Heipä hei!
Yrittäjät...oletteko seuranneet tilille tulevaa rahaa..ite huomasin just että pankkikorteilla kun on asiakkaat maksaneet niin rahan siirtyminen on todella hidasta tilille ja sitä ei ole siirtynyt tälläviikolla ollenkaan tilityksinä, viikon viiveellä näyttää olevan nekin...myös käteis ostoista tulleet rahat jotka on yösäilöön viety tulee todella pitkällä viiveellä tilille.
Onko muilla kyseistä tilityksien hitautta? Vai onko vaan rahanhuolinta keskuksella muuttuneet tilitystavat kuin myös maksupääte maksuissa....
132776
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Maksupäätemaksut tulee tilille maksupäivä 2 pankkipäivää, eli maanantain maksut on keskiviikkona tilillä. Yösäilöön viedyt käteiset tilillä seuraavan pankkipäivän aikana. Näin ainakin osuuspankissa.

Äänestä

Meillä on sampopankissa ja aikasemmin just näin tullut kun kerroit..nyt saattaa mennä viikkokin ja ei mitään tapahtumaa...perjantain tilitykset edelleen tulematta, torstailta vaan osa...

Äänestä

Kyllä meilläkin on nyt tilitysten tulo venähtänyt ja OP:n asiakkaina ollaan.
Mitä lie uudistuksia taas meneillään?

Äänestä

Kannattaa kysyä pankista. Ja jos kyse vanhanajan pankkikorttimaksusta, ne on seuraavana pankkipäivänä tilillä. Debit ja luottokortit ostospäivä 2 pankkipäivää.

Oletteko tarkistanut, että maksupääte lähettää maksutapahtumat joka yö? Jos maksutapahtumat seisoo omalla maksupäätteellä, ei ne tietenkään tility aikataulussa.

Äänestä

Juu joka yö on tullut maksutapahtumat kuitenkin normaalisti....ihmetyttää tuo kun edelleen on jotakin hämminkiä...

Äänestä

Joo toi debit-homma kusi kaiken. Eka oli 5 päivää se aika, nyt lupasivat joku aika sitten 2 päivää siirtoajaksi. Eipä ole tullut vieläkään kahdessa päivässä ensimmäinenkään tilitys. Viikonlopun myynti tilillä torstaina aikaisintaan.

Ja yösäilössä ollut tapana että seuraavana pankkipäivänä. No ei tasan ole. Ikinä. 2 päivää ihan normi siinäkin. Kai ne niin perseaukisia ovat, että tartteevat multa päivän - parin vippejä.

Äänestä

Kukapa niitä yösäiliöön tuotuja rahoja pankissa olisi öiseen aikaan laskemassa, kyllä ne rahapussukat selvitellään normaalina konttoriaikana, kun muilta töiltä ehtii.

Maksupääte lähettää tiedot Luottokuntaan, jossa maksajan keskuspankin tietojärjestelmästä haetaan siirrettävät maksut ja tiedonsiirrot tapahtuvat vuorokauden vaihtuessa yön tunteina. Luottokunnan atk-järjestelmä hoitaa maksujen siirron maksun saajan keskuspankin tietojärjestelmään seuraavan vuorokauden vaihtuessa, jolloin maksupäätteen tilityksen pitäisi parhaimmillaan näkyä jo firmankin tilillä. Jotenkin näin kuvittelen systeemin toimivan ja siitä kai ne viiveet maksujen siirrossa sitten kertyvät.

Persaukisia ovat ne yrittäjät, joilla firman omarahoitus ei kestä tuota parin päivän viivettä muutaman satasen maksujen siirrossa.

Äänestä
  • Luottokunnalla on monopoliasema näissä korttimaksuissa.

    Äänestä

  • Kyllä perse kestää vaikka minulla korttimaksuja on noin 60% liikevaihdosta vaikka se tilitysaika onkin enemmän kuin tässä ketjussa mainittu kaksi pankkipäivää.

    Kortista riippuen minulle hillot tulee 4-7 päivää. Debet kortit tulee neljässä päivässä ja normaalit luottokortit, kuten eurocard, amex, diners ja visa seitsämän päivää.

    Siinä mielessä tilanne korttiuudistuksen myötä meni huonompaan suuntaan että aikaisemmin perinteisellä pankkikortilla rahasta ei mennyt provisiota ja raha oli seuraavana päivänä tilillä. Nyt menee provisio ja rahat on neljässä päivässä tilillä.

    Äänestä

No mitäpä aiot asialle tehdä? Siirtyä käteiseen rahaan?
Kuten jo totesit, korttimaksuja on suomessa jo yli tuon 60 % (taitaa olla yli 70%)kaikista maksutapahtumista, käteiseen ei ole paluuta.

Kai sinullakin kassavirta on jatkuvaa ja rahaa ropisee tilille päivittäin? Ei kai tuo parin päivän viive maksusuorituksen näkymisessä tilillä ole myyntiä hidastava tekijä?

Onneksi kortit ovat paljolti korvanneet tilimyyntiä, joissa maksusuoritusten tulo saattaa kestää monta viikkoakin ja osa jää saamatta kokonaan.

Provisio on kiukuttava asia, mutta se pitää huomioida hinnoittelussa. Ei kukaan ala siirtelemään toisen rahoja paikasta toiseen ilmaiseksi.

Äänestä
  • En tietenkään siirry käteiseen enkä ole korttimaksamisen vihaaja. Totesin vain että huonompaan suuntaan ollaan menty tavallisten pankkikorttien ajoista. Samalla totesin että raha siirtyy hitaammin kuin tässä ketjussa on annettu ymmärtää. En mielestäni sanallakaan sanonut että kortit olisi huonoasia.

    Äänestä

Terve kilpailu olisi tässäkin asiassa hyvästä. Palvelun laatu voisi parantua yms.

Eniten tietysti jurppii toi käteisen viive, koska niitä ei todellakaan lasketa missään pankissa muiden hommien ohessa, vaan menevät ihan laskentakeskukseen...

Kassa varmaan kestäisi 10-kertaistaa nuo ajat, mutta enhän minä nyt halua että pankki pääsee tässäkin välissä pelaamaan mun rahoilla.

Äänestä
  • Ja laskemisen hoitaa esim Falck tai joku muu vastaava vartiointifirma. Pankeissa ei enää nykyään lasketa päiväkassoja ollenkaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietimpähän tätä kirjoitti:

Heipä hei!
Yrittäjät...oletteko seuranneet tilille tulevaa rahaa..ite huomasin just että pankkikorteilla kun on asiakkaat maksaneet niin rahan siirtyminen on todella hidasta tilille ja sitä ei ole siirtynyt tälläviikolla ollenkaan tilityksinä, viikon viiveellä näyttää olevan nekin...myös käteis ostoista tulleet rahat jotka on yösäilöön viety tulee todella pitkällä viiveellä tilille.
Onko muilla kyseistä tilityksien hitautta? Vai onko vaan rahanhuolinta keskuksella muuttuneet tilitystavat kuin myös maksupääte maksuissa....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu