kytkin kysymys aloittelijalta :)

kytkin kysyjä

Eli siis.Olen aloittanut autokoulu tuossa 2 viikkoa sitten ja on tullut jo hieman ajeltua. Mutta kytkin... kuinka painatte kytkintä? :D kuulostaa naurettavalta,mutta pidättekö siis kantapään maassa ja "käännätte" jalkaa, vai polkaisetteko kytkintä ikään kuin työntämällä sitä? :D Itse en tiedä oikeaa tyyliä,vaikka jalka yltää hyvin kytkimelle,mielestäni kytkin painuu liian syvälle jotta kantapäätä voisi pitää maassa.

eli mikä on yleinen käytäntö jalan asennosta kytkintä painattaessa?kantapää maassa vai ilmassa? :D

4

1580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • L-opettaja

      Alas polkaisemalla, ylospäin alkutyhjät polvinivelellä kantapää lattiaa pitkin liukuen, tartuntakohta nilkalla kantapää lattiassa paikallaan, ja lopputyhjät sitten vaan roiskastaan pois lonkalla/polvella.

    • En tiedä

      Hyvä kysymys, täytyy katsoa huomenna, muistan kun itsellänikin oli kortin ajettua hankala käyttää kytkintä, mutta nyt ei sitä edes kiinnitä asiaan minkäänlaista huomiota.

    • Helppoa kauraa

      Polkaisemalla alas, ei kantapäätä lattiaan.

    • inssi'

      Kyllä minäkin polkaisen kytkimen reippaasti pohjaan kantapää irti lattiasta. Tietysti määrätyissä tapauksissa joutuu kytkintä luistattamaan ja silloin saattaa kantapääkin olla lattiassa.

      Joskus taannoin 80-luvulla minulla oli auto, jonka tyhjä käynti ei oikein toiminut. Piti esim. liikennevaloihin tullessa painaa jarrua vasemmalla jalalla, kun oikealla piti heputtaa kaasua, että auto pysyi käynnissä. Aluksi oli vähän vaikeaa, kun tuli äkkipysäyksiä sen takia, kun vasen jalka oli tottunut polkaisemaan polkimen heti pohjaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2122
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1043
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      959
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe