PAJUSEN JUSSIN MÖLÄYKSET !!

Late Lapista.

http://yle.fi/alueet/helsinki/2012/01/kulttuuriministerilta_ei_tipu_raha...
Himo guggenheimiläinen pajunen oli eilen telkkarissa, kehumassa guggenheim museotaan!
jussi kehui helsingin kaupungin maksavan rakennuksen 140 milj, euron kustannuksen, mutta pyytävänsä myös valtiota apuun!
Kun haastattelija kysyi jotta entäs jos museo meneekin perseelleen, jääkö kustannukset VERONMAKSAJIEN hartioille, EIVÄT jää vastasi pajunen, kustannukset jäävät helsingin kaupungin kontolle!
Minkä heeelevetinlainen rahasampo pelkkä helsingin kaupunki on, jos pärjää ilman verotuloja????
Tuo oli pajuselta yhtä ketsuppipekkamainen lausunto, kuin kemin päättäjiltä ja poliiseilta taannoin, jotka väittivät jotta pakoloisten kuluja eivät maksa veronmaksajat, vaan SUOMEN VALTIO !
Suomenkaan valtio ei pärjää kuin kahdestatoista puoleenpäivään ilman verotuloja, se on saletti se!
Herää kysymys jotta ovatko nämä päättäjät ja pajuset noin heeeelevetin tyhmiä, vai teeskentelevätkö vain ja uskovat jotta KANSA ON TYHMÄÄ, eikä ymmärrä mistään mitään !
Eipä olekaan ihme jotta pajunen suostuu jokakesäisten helsingissä järjestettävien, homojen kokoontumisajojen avaajaksi, kun äijän järjenjuoksu on tuota luokkaa!

Helsinkiin on rakennettu jo verovaroilla oopperat, teatterit ja musiikkitalot, ja nyt nuo pääkaupunkiseudun linssiluteet, eivät pysty itse edes kustantamaan lippujaan, noihin huppailupaikkoihinsa, vaan niitäkin on vielä tuettava verovaroista yli 200 eurolla per piljetti!

HÄVETKÄÄ pajuset & kumppanit !

PS; Arhinmäelle jutusta pujot kokonaan!

Late Lapista. SSSS Ry!

39

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tosi on

      Paljonkohan 140 miljoonalla saisi vaippoja ja niiden vaihtajia vanhuksille, ettei likaisissa vaipoissa tarvitsisi maata vanhusten?

      • Late Lapista.

        Ei ole ihan tarkkaa tietoa, mutta vaippoja saataisiin useampi heinähäkillinen, vaihtajiksi somaaleja sossun ruokapalkalla !


        Late Lapista. SSSS Ry!


      • Saataisiin palkattua hoitajiakin.

        Päättäjämme keräävät häpeää niskaansa näköalattomuudellaan ja välinpitämättömyydellään. Surkeaa on, etteivät he itse huomaa häpeäänsä, joka haisee pahemmalta kuin vanhuksen kakkavaippa. Ihmisestä tuleva erite ei ole häpeä, mutta luonteen tylyys ja suuruudenhulluus on!


      • dfgfdgfdg
        Late Lapista. kirjoitti:

        Ei ole ihan tarkkaa tietoa, mutta vaippoja saataisiin useampi heinähäkillinen, vaihtajiksi somaaleja sossun ruokapalkalla !


        Late Lapista. SSSS Ry!

        dfgdg


    • niin aina

      Pajunen on arjesta vieraantunut vaarallinen fanaatikko.

      • Late Lapista.

        Eikä ole ainut vieraantunut fanaatikko, toinen fanaattinen kokoomuspelle kelkkoo rahamme vastikkkeetta pitkin eurooppaa, meinaan tämä FANTASTINEN tenavatähti katalainen !


        Late Lapista. SSSS Ry!


    • Tosi on

      Samaa sarja se on eduskunnassa olevien kanssa ei mitään tajua missä mennään kansan keskuudessa. Noitten fanaatikkojen mielestä on hyvinvointia, kun vanhuksia makuutetaan omissa paskoissaan ja liikumaan pystyvia ryöstellään kotona ja kauppareisulla.

      • Late Lapista.

        JUURI NOIN !

        Valtakuntamme ylärapun tallaajat ovat vieraantuneet taviksista, ja tavisten elämästä totaalisesti ! Heillä ei ole hajuakaan tavallisen ihmisen elämästä ja vaikeuksista ! Ei edes nuo useat perhemurhat herätä todellisuuteen noita poliittisia pellejämme !


        Late Lapista. SSSS Ry!


    • Upsista ups

      Upsista.

      • Late Lapista.

      • 1641
        Late Lapista. kirjoitti:

        http://www.mtv3.fi/uutiset/kulttuuri.shtml/2012/01/1475697/helsingin-kaupunginvaltuusto-nayttanee-guggenheimille-vihreaa-valoa


        Kokoomus RKP ja jopa kepu guggenheim pajusen takuumiehinä ja kannattajina, no senhän saattoi arvatakin, politiikan valovoimaisimmat linssiluteet ja siipiveikothan kannattavat kaikkea turhaa tuhlausta !
        Ja kansa maksaa, taikka itkee ja maksaa !
        Eikö noita poloiittisia sutkeja saada millään kuriin ??

        Late Lapista. SSSS Ry!

        Eppäilen, että kansa ei maksa.
        Päätöksen tekee seuraava valtuusto, ja tästä asiasta tulee kuuma kunnallispoliittinen keskustelu syksyllä.
        Sataa suoraan Persujen laariin, hyvä niin.


      • Late Lapista.
        1641 kirjoitti:

        Eppäilen, että kansa ei maksa.
        Päätöksen tekee seuraava valtuusto, ja tästä asiasta tulee kuuma kunnallispoliittinen keskustelu syksyllä.
        Sataa suoraan Persujen laariin, hyvä niin.

        Kyllähän se on kansa maksajan paikalla jos guggenheim temppeli hesaan bygätään, ei sitä pajuset eikä hallikset maksa!


        Late Lapista. SSSS Ry!


    • .

      Sitä saa mitä tilaa. Kansa on äänestänyt kaikissa vaaleissa Kokoomusta ja Keskustaa, jotka ovat kaukana tavallisen työläisen arjesta. Äänestäkää vaan näitä jatkossakin, niin hyvin menee ja eliitti kansa saa huvinsa.

      • Late Lapista.

        Seppo Ahti kirjoittaa eilisessä Iltasanomissa osuvasti guggenheimiläisistä!
        Ja aamun jälkiviisaissa telkkarissa, Kalle Isokallio sanoo totuuden koko guggenheimistä, Kalle sanoo jotta sen on KANSAIVÄLISTÄ KUSETUSTA, ja sitähän se on, nämä guggenheimin pääpirut pitäisi panna linnaan kusetuksistaan, ja pajusten ja gallengallela- sireenien aivopesuista ja petoksista!
        Tuo guggenheim kusetus on pahempaa ja törkeämpää kuin Fincapitan pyrämiidi huijaus, koska siinä harhautetaan varttihulluja kaupunginjohtajia, ja niiden hännystelijöitä, ja siitä pitäisi antaa ehdotonta vankeutta !


        Late Lapista. SSSS Ry!


    • ei hyvä

      Pajusella näyttää olevan vielä kyläkaupan johtajan elkeet, jotka eivät enää sovi nykyiseen tehtävään. Jos kumartaa kaikkia, ei se johda hyvään lopputulokseen.
      Kaikki tuontapaiset kumarrukset kuitenkin lopulta maksaa koko Suomen kansa.

      • Late Lapista.

        Kyläkaupan johtajalla ei ole varaa taaplata pajusen jussin tyylillä, jos kyläkauppias syyllistyisi moiseen järjettömään tuhlaukseen, kauppias olisi hyvin äkkiä entinen kauppias!


        Late Lapista. SSSS Ry!


    • ei hyvä

      Viittaus kyläkauppiaaseen oli sen takia, että Pajunen oli aikoinaan sellainen,mutta lopetti syystä tai toisesta. En tarkoittanut suinkaan yleistää asiaa.

      • Late Lapista.

        Jaa että lopetti syystä taikka toisesta, no tuolla pajusen jussin järjenjuoksulla ei kyllä pidetäkään kyläkauppaa pystyssä kuin korkeintaan 12, 00;lasta puoleenpäivään!
        Kyläkaupan pito on järkeä vaativaa ja tarkkaa peliä !


        Late Lapista. SSSS Ry!


    • Upsista ups

      Upsista.

    • nostetaan veroäyriä

      Nostetaan vaan kunnallisveroprosenttia niin Pajusen mielestä homma kuitataan sillä.

      Pajunen on napoleon-kompleksinen pienivartinen mies joka koettaa jäädä keinolla millä hyvänsä historiaan.

      Idioottimainen hanke!

      • Ei kiinnosta

        Jos helsinkiläiset menevät tähän retkuun, maksakoot itse!


    • Pajuset ovat bisnessukua.

      Odottelemme nyt vielä ilmaisia (tai edes edullisia) yleisiä saunoja työläisille ja vaivaisille.

    • jussipussi

      Kulttuurimme on vaarassa monestakin syystä, joten tuntuu oudolta, että tänne tuotaisiin lisää vierasta kulttuuria. Ja mikä törkeintä, se pitäisi meidän maksaa.
      Oman kulttuurin säilyttämiseen pitäisi keskittyä, sillä guggenin tulo Suomeen lisäisi vain työpaikkoja johtajille, mutta suomalaisen kulttuurin puolelta vähennettäisiin työpaikkoja, muka säästötoimien vuoksi.
      Älkää antako pirulle pikkusormea, tiedätte kyllä seuraukset.

      • Late Lapista.

        LISÄÄ RAHASTAJIA TULOSSA HELSINKIIN !

        http://www.hs.fi/kulttuuri/HS-kysely Tähtiarkkitehdit kiinnostuivat Helsingin Guggenheim-kilpailusta/a1305553331579


        Nyt ovat ulkomaiset arkkitehditkin hoksanneet jotta tyhmiltä hesalaisilta, kuten pajusilta ja gallenkallela- sireeneiltä, pääsee lypsämään helppoa rahaa, arkkitehdit varmaankin vaativat miljoona meesuja pajuselta, jotta osallistuisivat guggenheim kirkon piirustus kilpailuihin!
        Ja pajunenhan ylireiluna miehenä maksa mitä pyydetään, veroäyrin korotuksillahan se kuitataan jälleen!


        Late Lapista. SSSS Ry!


    • Taas mennään...

      Eikö EU-huijaus riittänyt suomalaisille?

      Pitääkö vielä yksityisin huijausprojektein putsata loputkin?

      • Nyt kun kaavaillaan tässä kuntaliitosprojektissa myös pääkaupunkiseudun muutaman kaupungin yhteen liittämistä niin sitten makselevat Espoo, Vantaa ja Kauniainenkin jenkkibunkkerilaskuja. Kaikki on tarkkaan mietitty ja laseja kabineteissa kilistelty.


      • Niinpä niin - porvariston arvovaltaan sisältyy vain porvarillinen Rakkaus, ei se demokratiaa edellytä.


      • Late Lapista.
        jjeeves kirjoitti:

        Nyt kun kaavaillaan tässä kuntaliitosprojektissa myös pääkaupunkiseudun muutaman kaupungin yhteen liittämistä niin sitten makselevat Espoo, Vantaa ja Kauniainenkin jenkkibunkkerilaskuja. Kaikki on tarkkaan mietitty ja laseja kabineteissa kilistelty.

        Kyllähän noita bunkkeri laskuja saisi maksella koko Suomi, Nuorgamia myöten, ihan kuten hesan oopperoita, teattereita ja musiikkitalojakin!


        Late Lapista. SSSS Ry!


    • Upsista ups

      Upsista.

      • Late Lapista.

        UPSISTA !

        http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012011415076699_uu.shtml

        jussi on jo tilannut taulutkin guggenheimtemppeliinsä !


        Kylläpäs näyttää pitkälle suunnitellun Suomessamme tuo guggenheim temppelin rakentaminen hesaan, sinne ovat näköjään maailmanlaajuisen yleisön vetämiseksi maalattu jo taulutkin valmiiksi!


        Late Lapista. SSSS Ry!


    • Kajahtanut Stadi

      Stadin päättäjillä on nyt joku paha aivosairaus, niin pöljiä päätöksiä aiotaan tehdä.

      Gukkeliheimi tulee, se on satavarma. Poliitikot ja grynderit ovat sen junailleet hyvä veli-verkostonsa kanssa jo etukäteen ja sätkynukke-valtuusto päättää asian kevään aikana. Me stadilaiset veronmaksajat saamme kontollemme taas kivaa ja veroäyriä varmasti joudutaan nostamaan ensi vuonna.

      Nyt on uusi höpötys kaupunkisuunnitteluvirastossa (lue: liikenteen hankaloittamisvirasto): kaupungin ulosmenoväylät aiotaan muuttaa yksikaistaisiksi alhaisen nopeusrajoituksen bulevardeiksi! Siis esim. Länsiväylä aiotaan muuttaa Ruoholahti-Lauttasaari-Tapiola-välillä yksikaistaiseksi 40 km/h tai 30 km/h nopeusrajoitusalueeksi ja sen ympärille rakentaa puistomaiset kevyenliikenteen väylät, oleskelutorit ja taloja. Just joo! Onpahan sen jälkeen aika massiiviset ruuhkat tiedossa ja se onkin tarkoitus: saadaan ne ruuhkat sitten oikeasti aikaan ja samalla saadaan lisärahastusautomaatti toteutumaan eli ns. ruuhka- eli kilometrimaksut.

      Aivosairaus tän tekee....

      • Late Lapista.

        Eilen illalla oli telkassa haastateltavana pahimmassa guggenheim kiimassa oleva gallen gallela siren, jeppe on varsinainen puhekone ja satusetä, kyllä Anderssenit jäävät satuilussa jepestä, kauas kauas jälkeen !


        Late Lapista. SSSS Ry!


    • Tosi on

      Lietuaan ne tekis "Kukkenheiminsä" 80 miljoonalla eurolla, näkyy Suomen herrojen voitelu maksavan enemmän se vaatii 70 miljoonaa lissää.
      TV uutiset klo 22:00 illalla.

      • Late Lapista.

        Nyt oli clowni stubbikin vaatimassa guggenheimia hesaan, oikein telkkarissa, clownilla oli silmätkin selällään kuin silarenkaat, ja hullunkiiltokin oli silmissä stubelomaista huipputasoa!


        Late Lapista. SSSS Ry!


      • Late Lapista.
        Late Lapista. kirjoitti:

        Nyt oli clowni stubbikin vaatimassa guggenheimia hesaan, oikein telkkarissa, clownilla oli silmätkin selällään kuin silarenkaat, ja hullunkiiltokin oli silmissä stubelomaista huipputasoa!


        Late Lapista. SSSS Ry!

        http://www.hs.fi/kulttuuri/aihe/guggenheiminmuseo/


        Guggeliheim museon hankkeesta vetäytyminen maksaisi helsingille miljoonia, kuka ja millä oikeudella on mennyt moisia sopimuksia vähäjärkisyytensä piikkiin solmimaan ? pajunen, gallen-gallela-siren vaiko clowni stubbi?
        Onks tietoo ???


        Late Lapista. SSSS Ry!


    • Tosi on

      EX Suomen Pankin johta Sirkka Hämäläinen sanoi aamun TV haastattelussa, että Suomessa on leikkaustarpeita taloudessa ja sen vuoksi ei ole järkevä hanke verorahoilla toteutettavaksi. Olemassa olevien kultuurilaitosten taloutta on jo leikattu ja niiden toiminta on jatkossakin pystyttävä hoitaamaan vähemmillä kuluilla. Asia on rahoitettava yksityisillä varoilla.

      • Late Lapista.

        No sittenhän guggelimuseo jää halli Harkimon ja pajusen jussin harteille!
        Kestääköhän jussin ja Harrrin kaposet hartiat moista taakkaa ?


        Late Lapista. SSSS Ry!


    • narutusta

      Jos Guggeli tulee, se on kaikki pois suomalaisilta taidealan ammattilaisilta.
      Kaiken takana on tietysti se, että amerikkalaiset ovat sanoneet, että sitten te suomalaiset olette vasta sivistyneitä, kun otatte vastaan tämän meidän roinan.
      Kaupunginjohtaja ei tietenkään voi ottaa sellaista riskiä, että menettää mahdollisuuden kuulua sivistyneistöön.
      Voi hyvänen aika näitä linssiluteita.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      295
      4804
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3085
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      53
      2995
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1209
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      11
      1036
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1011
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe