Perhesurmat voidaan torjua ennakolta.

raakkuna1

Suomessa on viime aikoina tapahtunut useita perhesurmia. Ja tuollaisen ilmiön esiintyminen on jossain määrin leviävä samankaltaisen perheiden keskuudessa. Niin tahdon tuoda ymmärrettävällä tavalla esiin, joitakin perustavia oire tekijöitä, jotka on syytä tunnistaa etukäteen. Ensinnäkin mies on ahdistunut, ja jatkuvasti varsin kireä. Ja ilmaisee usein levottomuuttaan vallitsevan tilanteen edessä. Ja vaimo tunnistaa aviomiehessään käytöksen muuttumista huolestuttavaan suuntaan.

Niin silloin vaimolle jää vastuu lastensa ja itsensä turvallisuudesta, ja sen mukaisesti täytyy osata tunnistaa aviomiehessään psykoottista käytöstä, joka johtaa pahimmillaan murha tragediaan, jos ei osaa vetäytyä poies perhe yhteydestä isän kanssa.

Perheen äidin on siis huomioitava miehensä psykoottinen käytös ja esiintyminen, ja vaatia valtion sosiaali työntekijöiltä sijoitus ratkaisua lapsilleen. Ja missään tapauksessa ei voida sallia enää minkäänlaista tapaamisoikeutta. Joop.

Asia siis jää perheen äidin vastuulle, toimia tarpeeksi ajoissa, ja järjestää lapsensa turvaan psykoottiselta isältään.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012011215068602_uu.shtml

10

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Änkyräkommunisti

      No joo, kyllähän se vaan pistää miettimään, että mistä tällaiset sairaskertomukset kuten tuo Laajasalon white trash-paska saavat yleensäkään naisia?

      Tiedän kyllä ettei suomalaisilla naisilla ole minkäänlaista tasoa ulkomaalaisten miesten suhteen , mutta ei heillä kyllä näytä olevan suomalaistenkaan suhteen.

      Tälläkin tyypillä pitkä historia rikoksia takanaan ja silti lapsia monen naisen kanssa,

      • Änkyräkommunisti
        raakkuna1 kirjoitti:

        Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.

        Jaa siis etä tuota...mikä kohta siitä jäi epäselväks?


      • Hirmujärjestelmä
        Änkyräkommunisti kirjoitti:

        Jaa siis etä tuota...mikä kohta siitä jäi epäselväks?

        Kyllähän nämä perhesurmatkin ja muutkin johtuu ihmisten ahdingosta,Tämä riistokapitalistinen julma järjestelmä ajaa ihmiset toivottomiin tekoihin,julma järjestelmä jonka ikeen alle jääminen on ikävimpiä seurauksia mitä ihminen joutuu mitä enenevässä määrin tulevaisuudessakin kohtaamaan.


      • raakkuna1
        Änkyräkommunisti kirjoitti:

        Jaa siis etä tuota...mikä kohta siitä jäi epäselväks?

        Poliisilla on varmasti asiaan liittyvää tietoa hallussaan, mutta jos asiasta puhuu virallisella keskustelupalstalla, niin täytyy osata tuoda tietonsa esiin oikealla tavalla, että tavallinen palstan seuraaja ymmärtää taustoja tapahtuneelle.

        Tuo käyttämäsi "White trash" ilmaisu ei avaudu ihmisille. Ja oliko tosiaan perheen äidillä suhteita ulkomaalaisten miesten kanssa.

        Ja kenellä oli pitkä rikoshistoria takanaan, ja lapsia monen naisen kanssa.


      • Minä tiedän.

        PerSu on lyhenne sanasta PErheSUrmaaja.


    • oloo

      Media on välittänyt myös tietoa tapauksesta ja sen taustoista.
      Odotat valmiita linkkejä?
      Jos ja kun pörräät täällä hae itse.

    • EHDOTTOMASTI !

      Naimakortti on ehdottomasti tultava pakolliseksi sekä lapsenteko luvanvaraiseksi, jonka myöntää terveyden ja hyvinvoinninlaitos. Myös rikosrekisteri on kiinnitettävä kaikille aviopanoliitossa eläville selkään.

    • niin voidaan

      Uudet eduskuntavaalit heti, koko hallitus on pettänyt vaalilupauksensa.

    • AK-47 kills

      Ainoa toimiva tapa torjua perhesurmat on perheen perustamisen lopettaminen. Ei perhettä, ei perhesurmia. Toimisi kaikissa kulttuureissa. Tappaminen kyllä jatkuu, mutta perhesurmat löppuvat.

      • raakkuna1

        Juuri äskettäin oli palstallamme Paavi Benedictus XVI lausumana Rooman Katolisen kirkon esittämä vanha yhteiskunnallinen totuus, että "Perhe on yhteiskunnan perusta" Ja sellainen oikeus perustaa oma perhe on jokaisella kunnollisella kansalaisella, ja ainoastaan häiriytyneet ja sairaat ihmiset menettävät perheen mahdollisuuden. Niin sellainen on vanha maailman laki. Ja laiton tappaminen on aina rikollista, ja rikolliset poistetaan tai suljetaan poies yhteiskunnasta. Joop.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2100
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      2009
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1817
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      258
      1491
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1397
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      541
      1142
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      992
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      936
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      348
      921
    Aihe