Olen syvästi järkyttynyt siitä, miten paljon Suomessa on ennakkoäänestyksen väärinkäyttäjiä - ihmisiä, jotka vilpillisesti käyvät äänestämässä ennakkoon, vaikka tietävätkin olevansa äänestyspaikkakunnalla varsinaisena vaalipäivänä. Tämä on osoitus syvästä moraalittomuudesta ja piittaamattomuudesta yhteisiä valtiollisia pelisääntöjä kohtaan.
Pyydän saada huomauttaa, että ennakkoäänestys on tarkoitettu ainoastaan niitä ihmisiä varten, jotka jo etukäteen tietävät, että eivät ole paikkakunnalla silloin kun varsinainen äänestyspäivä on, tahi ovat muutoin estyneitä. Ainoastaan niitä! Se ei ole mikään varaslähdön ottajien ja vapaamatkustajien äänestyspäivä!
Olen sitä mieltä, että koska ennakkoäänestyksessä esiintyy paljon väärinkäytöstä, koko käytäntö ennakolta äänestämisestä voidaan lopettaa. Muistutan, että jokainen saa tietää vaalipäivän jo kuukausia etukäteen. Näin ollen jokainen saa kyllä järjestettyä asiansa siten, että on paikalla, kun varsinainen äänestyspäivä koittaa.
Äänestäminen on kansalaisvelvollisuus, joka tulee täyttää säädettynä päivänä, ei ennen sitä! Jos joku erityisestä syystä, kuten ennalta arvaamattoman sairastumisen johdosta, tahi vanhuudenheikkouden johdosta, ei voi tulla äänestyspaikalle, hänelle tulee valtion taholta taata mahdollisuus äänestää muualla kuin säädetyllä äänestyspaikalla.
Vaadin ennakkoäänestysten lopettamista kurin ja järjestyksen palauttamiseksi tässä asiassa kansalaisten keskuuteen!
Ennakkoäänestys lopetettava väärinkäytösten takia!
5
74
Vastaukset
- .
Samaa mieltä. Moni käy ennakkoäänestämässä, koska ei malta odottaa vaalipäivään, moni myös pelkää ruuhkia, vaikka vaalipäivänä olisi koko päivä aikaa äänestää.
- Tosi on,
ja ennakkoäänestyksellä yritetään manipuloida varsinaisia, oikeana päivänä äänestäviä; kas, ne ennakkoäänten ovensuukyselythän julkistetaan näyttävästi ja ne antavat suuntaa...
- Mitä väärinkäytöksiä
muka tässä on?
Kuinka moni esim. tietää onko sairas varsinaisena äänestyspäivänä?- Luotettavuus??
Mun vaistot sanoo, että huijausta pystytään tekemään. Eri tavoin.
Ja jälkeenpäin, oikeana päivänä, ohjailemaan, kuten tossa joku sanoi.
Ei voi tietää, onko vaalipäivänä pahasti sairas tai jopa kuollut.
En pysty ollenkaan todistamaan, mutta mä en usko ennakkoon äänestämisen olevan täysin luotettavaa. Näin.
- Mä AINA äänestän vain vaalipäivänä, ennakossa On jotakin outoa!
- khv
Minä taas ajattelen täysin päinvastaisesti. Mitä järkeä on varsinaisella vaalipäivällä, kun kaikilla on mahdollisuus viikon ajan äänestää missä ja milloin vaan. Se on nykyaikaa! Pois turha vaalipäivä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242100Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1332009Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101817Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2581491Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341397Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5411142Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50992Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115936Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348921