testing

:|:

ng549pw4ntp984wbtp95yqp495gbypa9
4896ygv54n6fy5
4gv6qn984f89y45
436 bu45wnyptde
b09ub6n5w8ycf54tap

Suoraan asiaan
Ilona Wartiovaara, 18.5.2011, 14:14
Sananvapauden esteet

Oikeustoimittaja Susanna Reinboth kertoo suomalaisen sananvapauden tilasta sekä median ja tuomioistuinten suhteesta.

Mitä mieltä olet suomalaisen sananvapauden tilasta?

”Kansainvälisesti katsottuna meillä on asiat tietenkin hyvin, mutta minun mielestäni siihen ei saisi kyllä tuudittautua. Suomella on sananvapauden loukkaamisesta yhteensä 16 langettavaa tuomiota Euroopan ihmisoikeustuomioistuimesta Strasbourgista, joten eivät asiat niin hyvin ole.

Näen ongelmana sen, että Suomen tuomioistuinlaitos ei ole oikein oivaltanut sananvapauden merkitystä. Syyttäjät ja tuomarit uskottelevat itselleen yrittävänsä löytää ihmisoikeus- ja perusoikeusmyönteisen tulkinnan, mutta jostain syystä juristeille ihmis- ja perusoikeusmyönteinen tulkinta näyttää yleensä olevan se, joka rajoittaa kaikkein eniten yleisön oikeutta saada tietoa. Tämä näkyy sekä median saamissa tuomioissa että julkisuutta koskevissa päätöksissä.

Mitään järjestelmällistä sananvapauden rajoittamista Suomessa ei ole. Toisaalta minusta tuntuu, että myös media tuudittautuu hieman liikaa siihen uskoon, että meillä asiat olisivat todella hyvin. Suomalainen media on kuitenkin aika kiltti. Jos toimittaja tekee juttuja pelkästään viranomaislähtökohdista eli siten, että käy viranomaisten järjestämissä infoissa ja tekee muutenkin kivoja juttuja kivoista ihmisistä, niin eihän silloin törmää sananvapauden rajoituksiin. Meikäläiset (=media) eivät hirveästi koettele sananvapauden rajoja.”

Oletko törmännyt sananvapauden esteisiin?

”Olen. Ensimmäisenä on julkisuudelle asetetut rajoitukset. Julkisuuslaki on Suomessa melko hyvä, mutta viranomaiset tuntevat sen kohtalaisen huonosti. Parhaiten lain tuntevat ne viranomaiset, jotka ovat jatkuvasti tekemisissä median kanssa. Heille on aika selvää, mikä on julkista ja mikä ei. Mutta kun menee sen piirin ulkopuolelle, niin on suorastaan hämmästyttävää, miten huonosti viranomaiset tuntevat julkisuuslakia. Silloin ensimmäinen vastaus mihin tahansa kysymykseen on yleensä ”ei”.

"Virkamiehille piti kertoa, että tämä ei ole mikään vapaaehtoinen gallup, vaan tämä on julkisuuslakiin perustuva tiedustelu."

Viranomaisille näyttää myös olevan epäselvää esimerkiksi se, että sähköpostitse tehtäviin tiedusteluihin pitää vastata. Esimerkkinä voin kertoa Helsingin käräjäoikeudessa vireillä olevaan juttuun liittyvän tiedusteluni. Suomen valtio ja 40 kuntaa on nostanut vahingonkorvauskanteen asfalttikartelliyhtiöitä vastaan. Halusin tietää, käyttävätkö nämä samat tahot edelleen niitä samoja asfalttiyhtiöitä. Vain noin puolet kunnista vastasi kyselyyn kahden viikon määräajan kuluessa. Lopuille jouduin lähettämään karhukirjeen, johon laitoin tiedoksi lainkohdat julkisuuslaista. Tämän jälkeen tuli pahoitteluja ja vastauksia. Virkamiehille piti siis kertoa, että tämä ei ole mikään gallup, johon vastaaminen on vapaaehtoista, vaan tämä on tosiaan julkisuuslakiin perustuva tiedustelu. Olen huomannut aikaisemminkin, että jostain syystä erityisesti sähköpostitiedusteluihin vastaaminen on heikkoa.

Eri viranomaisten kanssa on erityyppisiä ongelmia. En väitä, että kaikki olisi tällaista tahkoamista, kyllä on ihan loistavastikin toimivia viranomaisia.”

Mikä on median ja tuomioistuinten suhde?

”Eräänä sananvapauden rajoitustyyppinä on erilaisilta tahoilta tulevat painostukset. Se tapahtuu usein uhkaamalla oikeudellisilla toimenpiteillä. Tietyissä piireissä on huomattu, että suomalaisessa tuomioistuimessa menevät aika helposti läpi mediaan kohdistuvat jutut. Vahingonkorvauksia mediaa vastaan nostetuissa jutuissa on helppo saada ja sillä sitten uhkaillaan.

"Suomen saamat langettavat tuomiot Strasbourgista puhuvat aika korutonta kieltä ja ovat todella noloja."

Olen joutunut henkilökohtaisesti kokemaan tuomioistuimen julkisuudelle asettamat rajoitukset. Minut on tuomittu suomalaisessa tuomioistuimessa yksityiselämää loukkaavasta tiedon levittämisestä, tosin voitin sen jutun Euroopan ihmisoikeustuomioistuimessa tämän vuoden tammikuussa. Jutussa oli kysymys siitä, että olin selostanut täysin oikein ja korrektisti tuomioistuimen julkista päätöstä, mutta suomalaiset tuomioistuimet katsoivat sen kuitenkin rangaistuksen arvoiseksi asiaksi.

Kyllä nämä Suomen saamat langettavat tuomiot Strasbourgista puhuvat aika korutonta kieltä ja ovat todella noloja. Minulla on sellainen tunne, että tämä ei jää tähän. Siellähän on vireillä mediajuttuja ja kyllä minä epäilen, että selkään tulee edelleen.”
Aiheesta aiemmin

0

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

        Nimi esiin.....
        Oulu
        68
        4537
      2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

        Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
        Maailman menoa
        70
        4292
      3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

        Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
        Sinkut
        111
        2947
      4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

        Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
        Maailman menoa
        69
        2854
      5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
        Maailman menoa
        22
        2156
      6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

        Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
        Maailman menoa
        58
        2008
      7. Anteeksipyyntöni

        Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
        Järki ja tunteet
        15
        1689
      8. Miten must tuntuu

        et sä ajattelet mua just nyt
        Ikävä
        32
        1513
      9. Sydämeni valtiaalle

        En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
        Ikävä
        111
        1383
      10. Kun et vain tajua että

        sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
        Ikävä
        185
        1298
      Aihe