Ensimmäisen kierroksen voittajasta ei liene epäselvyyttä. Sen sijaan epäselvyyttä on siinä, kuinka suuren osan äänistä Niinistö kerää. Melkein toivoisi, että hän tulisi valituksiksi jo ensimmäisellä kierroksella, koska vaalin lopullinen tulos vaikuttaa edelleen kovin varmalta, jolloin toinen kierros olisi aika mielenkiinnoton. Mielenkiintoisen siitä voisi tehdä se, jos Niinistö sattuisi ensi kierroksella saamaan vain noin kolmanneksen kaikista äänistä. Jos Niinsitön äänisaalis asettuu 40-50 prosentin väliin, peli on varsin selvä.
Vaalissahan on sellainen asetelma, missä vastatusten ovat vanhoilliset impivaaralaiset (Väyrynen ja Soini) ja eteenpäin katsovat EU-myönteiset (Niinistö, Lipponen, Haavisto, Biaudet) sekä kolmantena jossain kohdin näiden kahden välimaastossa liikkuvat (Arhimäki, Essayah).
Veikkaan, että Niinistö saa noin 40 prosenttia äänistä. Tämä voisi tarkoittaa, että muut EU-myönteiset saisivat 25-30 % ja impivaaralaiset vastaavasti 25-30 % sekä viime mainittu parivaljakko muutaman prosentin. Impivaaralaisista Väyrynen saattaa olla tässä vaalissa vahvempi, koska hän käy vaalitaistoa raivokkaasti, kun taas Soini selvästi haluttomasti ja vähän puolivaloilla. Näin Väyrynen voisi yltää 15 %:n tuntumaan Soinin jäädessä lähemmäs 10 %:ia. EU-myönteisissä Niinistö ja Biaudet syövät kahden muun eli Lipposen ja Haavisto kannatusta ja todennäköisesti niin paljon ratkaisevasti, ettei kumpikaan yllä toiselle kierrokselle. Pidän näistä Haaviston mahdollisuuksia parempina, mutta kovin vaikea on uskoa, että hänkään paljon yli 10 %:n yltäisi. Lipposen osalta taustajoukkojen pitäisi saada suoranainen ihme aikaan, jotta riittävä kannatuksen nousu saataisiin tässä ajassa aikaan. Ehdokkaiden oma julkinen (tv) vaalitaisto tuskin pystyy enää suuria muutoksia saamaan aikaan. Jos joku haluaa muutosta, hänen pitää ottaa keskusteluissa riski ja aloittaa Jäätteenmäen Irakgate-kaltainen haastaminen. Enpä usko, että kukaan pitäisi sellaista ässää hihassaan ja paljastaisi korttinsa aivan viime vaiheessa esim. tulevassa vaaliväittelyssä.
Pelkäänpä, että Väyrynen on sittenkin todennäköisin kakkonen tällä kertaa. Se on tosin monelle hyvä syy äänestää toisella kierroksella. Minuakin se motivoi kyllä paljon ja äänestän takuuvarmasti. Tosin en vielä koskaan ole jättänyt äänestämästä yhdessäkään vaalissa.
Äänestän välillä taktisesti ja niin tälläkin kertaa ensimmäisellä kierroksella. Ääni menee Haavistolle tai Lipposelle sen mukaan, kumman mahdollisuudet vaikuttavat viimeisten gallupien perusteella sitten paremmilta eli äänestän vasta varsinaisena vaalipäivänä kuten aina ennenkin. Taktisen äänen tavoite on tietysti pudottaa Väyrynen ja Soini toiselta kierrokselta. Toivon pääseväni äänestämään näistä Haavistoa, jolle annan muutenkin ääneni mielelläni. Toivoisin muiden äänestäjien miettivän sitä, kelle he eivät halua antaa kannatustaan.
Veikkaus vaalitulokseksi
14
75
Vastaukset
- Oletko homo?
Sinun punatolliskon veikkaus on koiran oksennuksen arvoinen.
- Oletko typerä?
Vai pelkästään kepulainen?
- Hassu kysymys
Oletko typerä? kirjoitti:
Vai pelkästään kepulainen?
Eikös se ole yksi ja sama asia?
- kuulolla ollut
Eduskunnassakin aika moni uskoo, että Haavisto on kakkonen. Ei uskoa, että Väyrynen tai Soini. Niinp. Jos kansa oikeesti näkisi millaisia ko tyypit ovat eivät äänestä heitä. Jopa Lipponenkin saattaa kiriä jos demarit ja muut samanmieliset asettuvat tukemaan Lipposta.
Veikkaan Niinistölle n 46-48% kannatusta ja kuulemani perusteella en pidä mahdottomana et 50% ylittyy. Jos 29% on epävarmoja ja heistä reilu 11-12 % päätyy Niinistön kannattajaksi niin voittaja on selvä. Oma ääni annettu.- !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Miten niin Niistön kannattajiksi:D
Nuo "epävarmathan" on lähteneet juuri Niinistö kannatuksesta.
74-64-54-46-39-34
Näin ralli käynyt Niinistöllä.
Aika epätoivoista ajattelua Niinistön kannattajilta se että Niinistö yhtäkkiä ottaisi Syyskuun kannatuksensa takaisin. Siitä on sentään jo kolme kuukatta kun Niinistö alitti kannatustasossa 40 % rajan. 40%:tin rajasta on tullut alas 16%-yksikköä.
Sinulla pettää logiikka aika pahoin!
Hyvin pohdittu, ja uskon Sinun olevan lähellä totuutta äänien jakautumisesta ekakierroksella. Väyrysen pääsemiseen toiselle kierrokselle uskoin minäkin jo välillä, mutta enää en ole siitä kovin varma; mielestäni Väykky ei ole enää pystynyt pitämään sitä naamiota, joka hänellä aluksi oli, vaan on tullut esille enemmän omana itsenään, joka tuskin vetoaa kansaan yhtä hyvin kuin esim. Haaviston asiallisen sympaattinen imago.
Olin kyllä ajatellut äänestää Niinistöä jo ekakierroksella, ja sen totesin tuolla oman avaukseni jatkoviestissä tuolle hupaisalle kapt evp HK:lle (Helsingin Kauppiaiden lyhenne kai tuo HK on), mutta pitäisiköhän minunkin ajatella asia uusiksi; äänestää ekakierroksella joko Lipposta tai Haavistoa? Toivottavasti ei kuitenkaan kovin suuri osa Niinistöä perimmiltään kannattavista kansalaisista ajattele samoin, sillä onhan silloin vaarana, että Niinistön potti ekakierroksella jää huolestuttavan pieneksi. Sellaisesta syystähän aikoinaan Johannes Virolainen tippui eduskunnasta, ja onpa Väyrynenkin tainnut pitää omalle tippumiselleen selityksenä sitä, että hänen läpimenoaan pidettiin niin varmana, että häntä tosiasiassa kannattanut antoi äänensä jollekin toiselle, jonka myös halusi eduskuntaan pääsevän. No, Niinistön kohdalla ei kuitenkaan sellaista vaaraa ole, etteikö hän pääsisi toiselle kierrokselle sen voittamaan.Olen kanssasi aikalailla samaa mieltä. Ajattelin äänestää Haavistoa siksi, että jos hän voittaisi Soinin niin persut repisivät pelihousunsa. Ja toivottavasti hauveli-oinoset olisivat va ähän aikaa hiljaa.
Äänestän siis pelkä'stään tehdäkseni kiusaa joillekin.
Kamalaa- Tieto, ei veikkaus
Gallupeissa on ollut yksi uusi piirre joka hieman hämää. Nyt ryhmä "ei osaa sanoa" on mukana omana prosenttilukunaan. Niinpä Lipposen 4% ja Haaviston noin 10% kannatus olisi vanhalla tavalla (ja myöskin vaalituloksessa) ihan jotain muuta, suunnileen Lipponen 6%, Haavisto 14 %. Eli ero on melkoinen vain hetki ennen vaaleja. Lipposen kampanja on ollut tökerö, ja aina tökerömmäksi se muttuu kun toisaalta SAK j atoisaalta Urpilainen on nyt mukana.
Lipponen siis laittaa nuo kaksi riippaa jalkaansa uimaan lähtiessään!
Presidentin vaali kun on henkilövaali ja ehdokkaat pärjäävät ykeensä sitä paremmin mitä enemmän saavat etäisyyttä taustoihinsa. Niin kävi Elisabeth Rehnille aikanaan, sama ilmiö nosti Ahtisaaren, ja Halo9nenkin onnistui ensimmäisellä kertaa tekemään naiseudesta valtin sosialidemokratian sijaan.
Haavistolla on nyt selkein noste yli puoluerajojen. Siis Niinistön ohella. Väyrynen ja Soini ovat omiensa ehdokkaita, ei muiden. Sama näillä pienpuolueiden ehdokkailla.
Siis Haavisto kakkoskierroksella, Väyrynen jää kolmoseksi, Soini nelonen, Lipponen vitonen.- hylätyt äänet
"Väyrynen ja Soini ovat omiensa ehdokkaita, ei muiden."
Tuo oli iso virhe laskelmissasi. Pienpuolueilla ei ole yhtään ehdokkaita. Kaikki presidenttiehdokkaat ovat eduskuntapuolueista, eivät pienpuolueista.
Mitä sitten eduskunnan ulkopuolisten pienpuolueiden jäsenet ja sitoutumattomat äänestävät? Jättävätkö he äänestyslippunsa tyhjäksi? Se tarkoittaisi hylättyä ääntä.
- Tässä se oikeia
1. Niinistö
2. Soini
3. Haavisto
4. Lipponen
5. väyrynen
7. arhinmäki
8. biudet
9. jeesus- A.R Vaaja
Tuota demaripropakandaa kommentoimatta ensimmäinen kierros menee näin.
1. Väyrynen
2. Niinistö
3 Soini
4. Haavisto
5. Lipponen
6. Essaihja
7. Arhinmäki
8. Biuodee
Vasemmistoliittolaiset pakotetaan Lipposen taakse, siksi lipponen nousee Arhinmäen ohi.
Essaihja nostaa vaaliväittelyissä itsensä hyvin ylöspäin, kun taas bioudee sortuu tyhjänpäiväiseen nalkuttamiseensa.
Väyrysen nosteesen on vain yksi selitys, ja se on yle:n avoin tuki Lipposelle, ja Väyrysen mollaminen. Keskustan ja Väyrysen mollaukseen haettiin jo apua Virosta asti. - arhinmäki vasureille
A.R Vaaja kirjoitti:
Tuota demaripropakandaa kommentoimatta ensimmäinen kierros menee näin.
1. Väyrynen
2. Niinistö
3 Soini
4. Haavisto
5. Lipponen
6. Essaihja
7. Arhinmäki
8. Biuodee
Vasemmistoliittolaiset pakotetaan Lipposen taakse, siksi lipponen nousee Arhinmäen ohi.
Essaihja nostaa vaaliväittelyissä itsensä hyvin ylöspäin, kun taas bioudee sortuu tyhjänpäiväiseen nalkuttamiseensa.
Väyrysen nosteesen on vain yksi selitys, ja se on yle:n avoin tuki Lipposelle, ja Väyrysen mollaminen. Keskustan ja Väyrysen mollaukseen haettiin jo apua Virosta asti.Vasemmistolaisia ei pakoteta Lipposen taakse ja jos on aito vasemmistolainen niin äänestää Arhinmäkeä. Lipponen on oikeistolaisempi kuin Niinistö. Sen tietävät ainakin he, jotka seuranneet läheltä ko miesten politiikkaa..
Demareistakin valta-osa kannattaa Niinistöä. Syitä on monta. - Haavisto kakkosex
1. Niinistö
2. Haavisto
3. Väyrynen
4. Soini
5. Arhinmäki
6. Lipponen
7. Biaudet
- !!!!!!!!!!!!!!!!!
Oletko varma?
Yhtään ääntä ei ole vielä laskettu. Äänestäneitäkin on vasta noin 10% äänioikeutetuista.
Vai onko Niinistöllä jo varastossa ääniä:D
Taitaa olla parasta katsoa ensin äänestystulos ja sitten vasta julistaa voittaja.
Saattaa käydä niin että valituksi tulee jo ensimmäisellä kierroksella joku muu kuin Niinistö.
Kannattaa se karhu ensin ampua ja sitten vasta alkaa nylkemään sitä:D
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella273019No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760