miten on, e-pillerit?

hassunassu,

Hei!

Ihan olisin vain sellaista kysellyt, että menenkö työterveyteen vai omalle lääkärille
kun minun tarvitsisi saada e-pillerit?
Kysymykseni on ehkä hieman hassu, mutta mietin vain, että voinko mennä työterveyteen pyytämään pillerit?

4

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kymppi+plussa

      Gynekologi ne pillerit myöntää, ei lääkäri.. Ja ei se työterveyteen kuulu.

    • Itse soitin perheneuvontaan jonka kautta pääsin lääkärille/gynekologille ja kertomusten perusteella sain pillerit(tietenkin myös oli tutkimukset sun muut), merkkiä tosin vaihdettiin hiljattain uusiin koska vanhoista pillereistä tuli entistä kivuliiaammat menkka kivut ja runsauskaan ei muuttunut pienemmäksi, ennemminkin päinvastoin.

      Että rohkeasti vain etsimään sitä numeroa ja jos ei muuta niin kyllä aina joku siellä terveyskeskuksessa osaa auttaa, ainakin täällä päin osaa. =)

    • ybghj

      Joissakin paikoissa työterveyslääkäri voi hoitaa ehkäisyasiat kuntoon, mutta taitaa olla yleisempi käytäntö hoitaa nämä asiat muualla.

      Gynekologia (joka on lääkäri, tuossa eräälle kirjoittajalle tiedoksi) ei tarvita yhtään mihinkään, jos kyseessä ei ole mikään gynekologinen vaiva. E-pillereiden hankinta on niin perusasia, ettei siihen erikoislääkäriä edes tarvita. Terveyskeskuksen omalääkärillä hoitunee, mutta kunnassa voi olla myös muita instansseja, joiden perustyöhön nämä asiat kuuluvat. Omassa kunnassani esimerkiksi perhesuunnitteluneuvola hoitaa ehkäisyasioita.

    • .

      Lääkäri se gynekologikin tosiaan on, erikoistunut.

      Yleensä työterveys ei hoida ehkäisyasioita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4940
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      40
      2401
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      90
      2359
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      191
      2330
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1929
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      23
      1788
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1550
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1451
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      346
      1243
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1146
    Aihe