Hei!
Olen asettanut sivulle opacity arvon, mutta en haluaisi sen vaikuttavan headeriin jossa minulla on kuva. Onko mitenkään mahdollista estää opacityn vaikuttaminen kuviin? Sivun taiton olen tehny taulukolla.
Opacity
8
169
Vastaukset
- gfdggghfjjh
http://www.google.com/search?sitesearch=www.w3schools.com&as_q=opacity
siitä vaan katselemaan koodeja...- ongelma ei ratkennut
Olen siis pistänyt headerin opacity arvoksi 1, mutta ei ole auttanut. Ideoita?
W3schools-sivustosta kyllä varsinkin aloittelijan kannattaa pysyä kaukana. Kokeneet saattavat saada meheviä nauruja.
Ai miksi? No ks. vaikka paljastuksia w3schoolsin sotkuista sivustosta http://w3fools.com/
Aseta opacity vain niille elementeille, joille haluat sen. Esimerkiksi jaa sivu div-elementeillä osiin vaikkapa niin, että niissä on id=header, id=body ja id=footer ja sitten aseta vain
#body { opacity: 0.8; }
Tosin opacityn asettaminen koko sivulle on hyvin kyseenalaista ja heikentää luettavuutta. Tyypillisesti opacitya käytetään erikoistarkoituksiin kuten osittain läpinäkyvän tekstin sijoittamiseen kuvan päälle (tai toisin päin).- ongelma ei ratkennut
Olen kyllä jakanut sivun div-elementteihin, mutta vaikka erottaisin headern-kuvan muusta taulukosta siitä ei ole apua. Jos taas irrotan koko header-solun niin opacity ei vaikuta täydellisesti muuhun taulukkoon.
ongelma ei ratkennut kirjoitti:
Olen kyllä jakanut sivun div-elementteihin, mutta vaikka erottaisin headern-kuvan muusta taulukosta siitä ei ole apua. Jos taas irrotan koko header-solun niin opacity ei vaikuta täydellisesti muuhun taulukkoon.
Tuosta ei kyllä ota selvää mitä tarkoitat. Laitapa osoite näkyviin niin katsotaan. Siis sellaisen version URL, jossa otsake (engl. header) on ennen taulukkoa ja opacity on asetettu vain ja ainoastaan taulukolle.
- Kiitos
Yucca kirjoitti:
Tuosta ei kyllä ota selvää mitä tarkoitat. Laitapa osoite näkyviin niin katsotaan. Siis sellaisen version URL, jossa otsake (engl. header) on ennen taulukkoa ja opacity on asetettu vain ja ainoastaan taulukolle.
Ongelma ratkesi kun otin headerin pois taulukosta.
Kiitos
- .............,,,,,,,
Yksi vaihtoehto on olla käyttämättä opacityä ja korvata se rgba-väriarvoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1076211Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3585848Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie615116Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3273825Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42305Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1422258Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1091326- 111095
- 178967
- 56793