oon 20v ja aion ekaa kertaa ostaa koskenkorvaa, miten alkossa pitää toimia?
minkä kokoinen pullo kannattaa ostaa?
ja viellä että onko totta, että alkossa joutuu riisumaan päällystakin?
en ole ennen juonut viinaa joten en oikein tiedä näistä jutuista, sitten viellä olen kuullut "plissaamisesta" ilmeisesti viinan sekaan kaadetaan limsaa? voiko plissata vain vedellä? ja jos vain limsa käy mikä olisi hyvää?
alkossa käynti
2
208
Vastaukset
- Alko tietäjä;)
Mun mielestä 20 wee neitsyyttä ei kannata korkata Alkoon vaan sun pitää ostaa pimeä pullo. Koska sä olet täysi-ikäinen, voit ostaa kirkasta pimeetä. Viru Välkky (Valge) on ihan laatu nestettä, riipåpuen missä myrkyttämössä se on pullotettu. Hyvällä tsäkällä saat puhdastakin pimeää.
Toinen vaihtoehto. Täysi-ikäisenä pääset yksin Tallink-Silja risteilylle tai päivä matkalle Viroon. Käyt Alkossa Tallinnassa tai ostat Koskenkorvaa laivalta. Ehdottomasti litran pullo.
Mitä tulee muuhun käyttäytymiseen, pimeän pullon voit ostaa Kampin vanhalta netroasemalta. Heti siinä sisäänkäynnin jälkeen on vaatenaulakko. Riisut takin ja käärit hihat ja alat odottaa suomea huonosti puhuvaa pimeää myyjää. Myyjä saattaa olla valkoihoinenkin.
Jos lähdet risteilylle, myös länsi-satamassa riisut päällystakin. Ota oma hengari mukaan. Sen ripustat jonkun lipunmyyntikojun pyöreään reikeliin mistä keskustellaan lipunmyyjän kanssa. Takin voit jättää siihen roikkumaan Tallinnan matkan ajaksi. Pyydä lipunmyyjältä vuoronumero ja narikkalappu, jolla voit noutaa takin tultuasi pois.
Itse asiassa suomalaiseen Alkoon sinun ei kannata mennäkään. Siellä on nykyisin niin valtavat turvatarkastukset että oksat pois. Joudut riisuuntumaan kokonaan alasti ja asioinnin ajaksi saat Alkon kylpytakin. Omat vaatteet saat pois, poistuttuasi Alkosta ostokset maksettuina.- -Edellinen-
Plisaaminen muuten, on pimeän viinan myyntiä/ostamista. Plisata pullo. Pissaaminen pulloon on eri asia kuin mixaaminen. Miksaaminen, mixi on viinan lantraamista, laimentamista eli drinkin tekemistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1061762Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2091742Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1061663Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541425Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii482965Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50946Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298886Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347832