Nykyään rasismikeskustelu raivoaa yhteiskunnassa kaikkialla, ja tähän yhteen sanaan on ladattu kaikki viha, halveksunta ja toisten syyttely, kuin sirukorttiin, niin auttamatta herää ajatus menneisyyden hämärästä, oliko Eila Kännö, suomalaisuuden rasismin Äiti, vai tunnollinen ja ahkera valtion virkamies?
Eila Kännö (rouva Interpol) toimi sisäministeriön virkamiehenä ja ulkomaalaistoimiston päällikkönä 1970-1984, aikana, jolloin Suomessa ei ollut ulkomaalaislakia.
Oliko aktiiviaikanaan rasismia edes lausuttukaan, mutta aika usein häntä haukuttiin tiukkapipoisuudesta.
Yleensä negatiivista palautetta antoi käännytetyt ulkomaalaiset.
Kaikki kunnia taas jälleen Eila Kännön tinkimättömälle virkauralleen ja eiköhän Hän ole kääntynyt haudassaan jo useammankin kerran tässä nykymenossa.
Mitäs mieltä olette vai kiinnostaako ketään Eila Kännön periaatteet aikoinaan?
Eila Kännö
12
134
Vastaukset
- !!!
Toki Eila Kännö muistetaan ja häntä arvostetaan edelleen.
Olisipa löytynyt joku hänen kaltaisensa tuohon Bideen virkaan. - AK-47 kills
Eila Kännö oli aito suomalainen. Siihen aikaan ei hyysäreitä ollut olemassakaan. Muun muassa maahan tulevilta ulkomaalaisilta kysyttiin millä aikovat elää täällä oloaikanaan. Piti näyttää tarpeellinen määrä rahaa jolla tulisi toimeen, Jos näyttöä ei ollut niin takaisin samalla laivalla jolla tänne tulivat. Se oli aika monen saksalaisenkin turistin kohtalo.
Eila tunsi lakipykälät, ei ollut pelkkä "ylioppilas."
http://kullervokalervonpoika.wordpress.com/2009/05/11/eraan-aikakauden-loppu-eila-kanno-in-memoriam/ - iso porvari
Kyllä muistetaan ja hyvin muistetaankin.
Ikävä kyllä häntä tarvittaisiin taas tai hänen kaltaistaan.
Nykyään maahanmuuttajat ovat rasisteja suomalaisia kohtaan, koska aina kun käryävät laittomuuksista tai eivät läpäise "yliopistotenttiään", syyttävät siitä suomalaisia ja haukkuvat rasisteiksi.
Miten tämä on mahdollista Suomessa?- HÄH
Jos Suomessa on rasismia, niin mistähän lie johtuu??
Siis, MISTÄHÄN JOHTUNEE?
HÄH?
- Jussuf (se sama)
Eila ei voinut tehdä työtään kun se oli kännissä koko ajan.
- vielä mitä
Hyvinhän se hommansa hoiti, kännissä tai selvinpäin, että sillee.
- niinpä..
Mistähän rasismi johtuu??
http://www.halla-aho.com/scripta/huippuosaamista_osa8.html
- - tarmokas nainen
Eila Kännö syntyi Hyvinkäällä, jos muistan oikein niin vuosi oli 1927
- maanpetturi oli
Ehkä syntyi Suomessa, mutta isänmaa oli "Elkolla" itänaapurissa. Kuten on maahanmuuttoviraston rasistijohtaja Jorma vuoriolla ja Supon kokoomusjohtaja Ilkka Salmella.
- oikeatyyppi
Eila Kännö, oikea suomalainen, jolla oli munaa. Lisää tällaisia .
- neggeritvittttuuun
Eila Kännö piti huolta suomalaisista , ei ollut silloin neggereitä Itä-Helsingissä, silloin Suomi oli sivistysmaa. Kiitos Eila.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1041740Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081730Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1051650Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541418Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii477951Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50941Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298877Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347826