Todista myös, että ihmisoikeudet ovat olemassa.
Todista, että tämä musiikkikappale on olemassa: http://www.youtube.com/watch?v=Jpd1KRRr_OQ
Aivan, et pysty. Silti jokainen tietää, että ne ovat olemassa. Jumala on absraktio, joten Häntä ei voida todistaa tieteellisin menetelmin, mutta Hän on kyllä olemassa.
Todista, että Jumala on olemassa
2
53
Vastaukset
- hahhahahahahahahaa
Et näköjään edes tiedä mikä on abstraktio :-D
- Väärä dikotomia
Pystyn kyllä todistamaan kaksi ensimmäistä asiaa, joskin ihmisoikeudet ovatkin vain ihmisten välinen sopimusasia. Mutta kun YK on tämän sopimuksen ratifioinut, niin minulla ei ole syytä epäillä sen olemassaoloa. Jos kerran jokainen tietää, että kaksi ensin mainittua ovat olemassa, niin miksi jokainen ei tiedä kolmatta väitettä?
Miksi minulla ei ole mitään syytä epäillä jonkun virren olemassaoloa tai jonkin sopimuksen olemassaoloa, mutta minulla on lukuisia syitä epäillä näkymättömien henkiolentojen olemassaoloa? Onko uskontokin vain sopimuskysymys? Yhdet sopivat että se on Allah, toiset että se on Brahman ja kolmannet että se on (raamatun) Jumala? Ja kaikki ovat sitten tietenkin oikeassa, eikö niin? Eihän nyt miljardi ihmistä voi ihan sokeasti uskoa johonkin mitä ei ole ollenkaan olemassa, kuten vaikkapa Allah? Niin sokeasti että ova valmiita kuolemaan marttyyreinä tämän uskonsa puolesta? Eihän nyt kukaan voi olla niin tyhmä, eikä ainakaan miljardi ihmistä voi? Eihän?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse43693SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933599Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283340Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713312Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202176Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251768- 311506
- 321461
- 891376
- 151323