Natsi-Niinistö

Lipponen oikeassa

Jussi Niinistö totesi puheenvuorossaan eduskunnassa: "Perustuslain muuttamisella ja siten presidentin vallan kaventamisella tämä ja edellinen hallitus haluavat ylevästi korostaa parlamentarismia. Niin aina. Nykyään kun kuulenkin sanan parlamentarismi, niin sanotusti poistan varmistimen. Epäilykset heräävät heti."

Varmistimen poistamista koskeva toteamus yhdistetään natsi-Saksaan. Alkuperäinen lausahdus kuuluu: "Wenn ich Kultur höre, entsichere ich meinen Browning!"

Jussi Niinistöllä oli 1990-luvun alussa tiivis suhde äärioikeistolaiseksi kuvattuun Kansallinen Kulttuuririntama -järjestöön (KKR). Hän kirjoitti järjestön Valkoinen Rintama -lehteen artikkeleita ja tunsi läheisesti järjestön perustajan Jukka Mattilan.

KKR perustettiin vuonna 1989. Sen tavoitteena suomalaisen kulttuurin ja elämäntavan vaalimisen lisäksi oli vastustaa "pakolaisten, siirtolaisten ja kaikkien suomalaisuudesta ja esi-isiemme uhrauksista piittaamattomien kansanjoukkojen ryntäystä Suomeen".

Suomalaisuuden liiton kotisivuilla on perinteisesti ollut hakaristejä. Nyt ne on poistettu, miksi?

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jussi on oikeassa!

      Suomessa EI ole mitään demokratiaa. Pakkoruotsituksen säilyminen on selvin esimerkki siitä. Demokratia tarkoittaa kansanvaltaa.

      Parlamentarismin puolestapuhujat tosiasiassa haluavat vain lisätä nykyistä harvain- ja puoluevaltaa.

      Lapsellista tarttua johonkin kliseiseen sanontaan, jota käytetään viihdeohjelmissakin...

    • urjalainen

      Lipponen on itse natsi kun Freudenthal-mitallin vastaanotti.

    • tarkasti ottaen

      ei kaikki ole hakaristejä jotka siltä näyttää, eikös sillä hakasien suunnalla ole väliä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4309
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3243
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2360
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      979
    6. 141
      958
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe