On ihan sama, ottaako ihminen vesikasteen vai ei. Uskovan ihmisen kaste on se, että hän saa Pyhän Hengen.
Vesikasteessa
4
<50
Vastaukset
- Ei ole noin, sillä
Jeesus myös kastettiin vedessä ja sai Pyhän Hengen, ja vesikasteessa parannuksen tehnyt ihminen tunnustaa tahtovansa lähteä Jeesuksen seuraajaksi ja tulla kastetuksi kuolemaansa ja ylösnousemukseen, sillä näin Jeesus opetti seuraajilleen opetuksen kastaa vedessä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimessä opetuslapsensa. Kaste vedessä on kuulaisuuden osoitus ja samoin tahto tulle Herraaansa liitetyksi, ja samoin kaste Pyhässä Hengessä seuraa sitä lupauksena.
- Jos on saanut
uskovien kasteen niin silloin ei tarvitse kastetta vedessä enää uudelleen ottaa. Vauvakaste ei ole Jumalan antama kaste vedessä ja sen merkitys on vain kirkossa tai muussa ihmiskeskeisssä uskonnollisessa liikkeessä eikä Jumalan seurakunnassa.
Pysytään Jumalan antamassa kasteopetuksessa, sillä se on Jumalan tahto ja sen tekeminen on Herran rakastamista ja siihen meitä kehotetaan sydämestä ja sielusta ja mielestä.
Kunnia ja kiitos Isälle Jeesuksen nimessä. - Johannes
Kristillisyydessä on kyse Pyhän Hengen tulosta ihmisten avuksi.
Mutta juhlan viimeisenä, suurena päivänä Jeesus seisoi ja huusi ja sanoi: “Jos joku janoaa, niin tulkoon minun tyköni ja juokoon. Joka uskoo minuun, hänen sisimmästään on, niinkuin Raamattu sanoo, juokseva elävän veden virrat.” Mutta sen hän sanoi Hengestä, joka niiden piti saaman, jotka uskoivat häneen; sillä Henki ei ollut vielä tullut, koska Jeesus ei vielä ollut kirkastettu. (Joh. 7:37-39)
Nikodeemus sanoi hänelle: "Kuinka voi ihminen vanhana syntyä? Eihän hän voi jälleen mennä äitinsä kohtuun ja syntyä?" Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan. Mikä lihasta on syntynyt, on liha; ja mikä Hengestä on syntynyt, on henki. Älä ihmettele, että minä sanoin sinulle: teidän täytyy syntyä uudesti, ylhäältä.
Miten normaalista vedestä voi syntyä ylhäältä ja uudesti?- ehdottomasti upotusk
" Nikodeemus sanoi hänelle: "Kuinka voi ihminen vanhana syntyä? Eihän hän voi jälleen mennä äitinsä kohtuun ja syntyä?" Jeesus vastasi: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: jos joku ei synny vedestä ja Hengestä, ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan. Mikä lihasta on syntynyt, on liha; ja mikä Hengestä on syntynyt, on henki. Älä ihmettele, että minä sanoin sinulle: teidän täytyy syntyä uudesti, ylhäältä.
Miten normaalista vedestä voi syntyä ylhäältä ja uudesti? "
- ei mitenkään.
Jumalan Sanasta ja Hengestä syntyy ihminen uudesti ylhäältä.
Jeesuksen sanonta, "jos joku ei synny vedestä ja Hengestä....tarkoittanee tätä:
Kun ihminen on uudestisyntynyt, hän kastattaa itsensä upotuskasteella. Uskoontullut tulee esiin veden alta, kuin tulisi esiin kohdusta. Pyhä Henki tulee kasteen jälkeen uskovana kastettuun. Joskus jopa ennen kastetta.
Raamattu kertoo, että olemme haudatut kasteen kautta (vanhan elämän) kuolemaan ja nousemme Kristuksen kanssa uuteen elämään vertauskuvallisesti vedestä esiintulon kautta, tulemme pois kuolleesta tilasta (veden alta) ja alamme elämään uutta elmää Kristuksen kanssa.
Room. 6:4
Niin olemme siis yhdessä hänen kanssaan haudatut kasteen kautta kuolemaan, että niinkuin Kristus herätettiin kuolleista Isän kirkkauden kautta, samoin pitää meidänkin uudessa elämässä vaeltaman.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p525632Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "692701Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181980No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol371816Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1561808- 191743
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5150881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191141Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy801129Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah64946