Älkää nyt naurako.

Kenpä tietäisi,ken..

tai naurakaa vain, jos niin tahdotte, mutta länsimainen kerskakulutus ja ahneus on tekevä Venäjästä talousmahdin maailmassa Kiinan rinnalle.
Kummallakin niillä on kuitenkin omat rahansa, niin miksei meilläkin voisi olla.
Minä luuulen, että me otetaan takkiin ja rajusti tuon pelkän euron kanssa pelatessa, kuten on huomattu.
On se kumma kun saksa saa ilmaiseksi rahaa, ja sille suorastaan maksetaan, kun se otta lainaa markkinavoimilta, ja me muut sitten mksamme siitä.
Eihän eu silloin ole tasa-arvoinen kaikille.
Saksa vetää nyt liiveihinsä niin paljon kuin se vain meiltä muilta saa, joten ei tuo homma nyt mene ihan oikein näin maallikon näkökulmasta.
Kun katsotaan asioita puolueettomasti ilman minkäänvärisiä silmälaseja, niin silloin huomaa, että Venäjä on meille tulevaisuudessa suuri mahdollisuus viennisäkin, jos vain nuo firmat ovat kotimaisia.
No eihän niitä isoja enää ole yhtään, mutta pienyrittäjyydellä on sinne tähdättävä.
Ja sitä kautta on myöskin työllisyyden kannalta positiivisia vaikutuksia.
Jos meillä olis oma raha käytössä, niin en tiedä kerittäisiinkö edes tekemään niin paljon kuin sinne menisi.
Siellä on nouseva talous odottamasa, ei muuta kuin Väyrynen asialle, niin eiköhän se siitä lutviutuisi.

En minä Venäjän rajanaapuruudesa näe mitän sotilaallista vaaraa, mutta muutenhan sieltä saattaa tulla ja on ilmeisesti tullutkin sellaisia jotka ei nyt ole niin toivattavia ilmiöitä.

Tottakai Venäjäkin varustautuu, sillä eihän se halua, että sen luonnonrikkaudet tulisi joku asevoimin riistämään itselleen.

Maatalouttamme ajetan alas, kun mielestäni sitä pitäisi päinvastoin lisätä, sillä kuten huomasimme, voimmekin kelpasi kuin kuumille kiville heitetty vesi. Ei meillä mitään ylituontaongelmia ole ollut koskaan maatalostuotteista, mutta kohta on pula.
Nuo ylituotanto-ongelmat ovat vain olleet tekosyy. Koska vastaavaan aikaan on ulkoa tuoto noitakin tuotteita. Jatkojalostuksesesta ne on johtuneet, ja kauppamiestemme taitamattomuudesta.

No tuohan onkin vain ketkuilua, jotta bisnesmiehet saisivat tuon viljelybisneksen itselleen maaseudun autioidutua.

Herätkäämme ajoissa, sillä maaseutuamme viedään nyt niin sanotusti mulliautoon.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

        Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
        Kotimaiset julkkisjuorut
        111
        1789
      2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

        Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        210
        1749
      3. Stepuli itkee facessa

        Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
        Kotimaiset julkkisjuorut
        111
        1691
      4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

        Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        254
        1432
      5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

        Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        134
        1378
      6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

        Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
        Maailman menoa
        483
        985
      7. Minä menetän sinut kokonaan

        Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
        Ikävä
        50
        951
      8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

        Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
        Kotimaiset julkkisjuorut
        115
        901
      9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

        Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
        Maailman menoa
        298
        892
      10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

        Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
        Maailman menoa
        347
        838
      Aihe