Ruotsissa on leimahtanut rasismikeskustelu aiheesta jota minä pitäisin kansalaisvalistuksena. Tukholmalaispoliisi jakelee mainoslehtisiä varoittaen murtovarkaista joilla on tietty etninen tausta mutta sepä ei Ruotsin Biaudetille ja heidän vasalleilleen kelpaakaan. Heidän mielestään se on rasismia jos rikoksesta kiinnijoutuneiden tausta paljastetaan. Samaan suuntaan ollaan Suomessakin menossa jos se alapään pesulaite saa lisäaikaa vähemmistövaltuutettuna.
Polisens nya rasisttabbe - sprider fördomar
Polisen pekar bland annat ut litauer och afrikaner.(Bertil Ericson SCANPIX)
Informationsblad som polisen i Globen delar ut väcker starka reaktioner. Polisen varnar för bland annat afrikaner och sydamerikaner som misstänkta inbrottstjuvar.
Fler nyheterPolisens nya rasisttabbe - sprider fördomar
Informationsblad som polisen i Globen delar ut väcker starka reaktioner. Polisen varnar för bland annat afrikaner och sydamerikaner som misstänkta inbrottstjuvar.
Svenskor blev rånade och våldtagna i Sydafrika
I går blev två svenska kvinnor våldtagna och rånade av två knivmän på en strand i Sydafrika.
Pojklagets taktik: "Tafsa på Sofia"
Ett gäng innebandypojkar har fått en annorlunda spelplan av sin tränare. Spelstilarna går bland annat ut på att "smiska Petra" och "tafsa på Sofia".
GLOBEN. De informationsblad som Globenpolisen skickar ut till grannsamverkansföreningar sprider fördomar. Utskicken sätts bland annat upp i trappuppgångar och varnar för inbrottstjuvar. Informationen redogör för vilken etnisk bakgrund både gripna och misstänkta har och antas ha, skriver Liljeholmen/Älvsjö.
På lapparna varnar polisen speciellt för tre ligor där man detaljerat beskriver etnisk bakgrund. "Den sydamerikanska", som består av personer från Chile. Den andra ligan polisen varnar för är "Västerortsligan" där man pekar ut personer som påstås ha ursprung från Mellanöstern och Afrika.
Det här är inte första gången polisen anklagas för diskriminering. Förra året blev polisen anmälda till Justitieombudsmannen när man pekade ut rumäner, litauer och sydamerikaner. Anmälaren skrev då: "Fick detta angående grannsamverkan från polisen. Ifrågasätter att det är ok att peka ut folkgrupper på detta sätt".
I de senaste utskicken varnar polisen även för att "Litauer har varit vanligt förekommande på senare tid". I ett annat av utskicken står att de misstänkta är "fyra mörkhyade från Indien eller Rumänien".
http://nyheter.se.msn.com/gallery.aspx?cp-documentid=160292716
Ruotsissakin käydään rasismikeskustelua!
pesulaite!
1
<50
Vastaukset
- luultavasti
Joo siinä on selvästi, että se levittää ENNAKKOLUULOJA jos rikollisten tausta paljastetaan. Enemmistön rikollisuus pitää paljastaa ja kertoa kuka mitäkin on tehnyt mutta nämä kulttuurinrikastuttajien tekemät rikokset pitäisi pitää SALASSA.
Olisiko tämä erityiskohtelu yksi syy maahanmuuttajien karsastamiseen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1111789Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101749Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1111691Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541432Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341378Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483985Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50951Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115901Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298892Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347838