Sanoma Oy manipuloi taas!

Sveko-Erkon lehti(IS) on taas tehnyt kyselyn. Nyt se nostaa Haavistoa ja Väysrystä ja pudottaa Soinia. Tuskin on yllätys, kun muistellaan viime eduskuntavaalien kyselyrumbaa perussuomalaisia vastaan.

Syy tähän kyselytulokseen on selvä. Svekot olisivat haluneet Lipposen Niinistön haastajaksi, mutta se ei tule onnistumaan millään.

Svekojen toive lepää enää Haaviston varassa. Soini toisella kierroksella olisi kauhistus svekoklikille.
758
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kolme vahvinta ovat kaikki svekojen kannalta ne huonoimmat ehdokkaat eli Niinistö, Soini ja Väyrynen.

Siksi Haavistoa tai Arhinmäkeä nostetaan. Biaudet ja Lipponen ovat jo ulkona kisasta.

Äänestä

Tuo "lukiolaisten" vaalitilaisuus oli puolueellisuudessaan onnenpotku Soinille. Tuli valtavasti myötätuntoääniä. Nettipalstat oikein räjähtivät käsiin Soinin puolesta. Tuo IS:n "kysely" on tehty ennen vaalitilaisuuta.

Olisi hyvä saada Soini toiselle kierrokselle periaatteen vuoksi. Eihän kukaan kuitenkaan Niinistöä voita, joten pelko puoluejohtajan menetyksestä on turha.

Äänestä

Kuka on "Väysrynen" ? Perssuomalaisten uusi pj ?

Äänestä
  • Nettisveko toi taas tyypillisen fiksun panoksensa keskusteluun....

    Äänestä

daghö13.1.2012 22:02

Tentissä kysyttiin myös että menisikö tuleva presidentti Moskovaan ja sanoisi Venäjän presidentille että heillä ei noudateta ihmisoikeuksia ja että harrastavat vaalivilppiä.

Suomessa vaalivilppi hoidetaan etukäteen median toimesta. Oli mitkä vaalit tahansa, media päättää ketä katsellaan ja kuunnellaan.

Oikein iljettää kun Pressiklubissa puhutaan venskaa.

Äänestä
  • Sekin on osa taktiikkaa kansalliskielen takia. Yritetään antaa kuva että muumimurre on osa jokapäiväista elämää Suomessa. Että muumimurre elää ja voi hyvin..? Kun pakkoruotsi poistetaan ja demokratia astuu peliin nähdään muumimurteen totuus.
    Järkevä kielilaki Suomeen muumimurteen etuoikeudet pois, ja vähemmistökieleksi.

    Äänestä

  • Onko Pressiklubissa alettu jo puhumaan ruotsia?!

    Pithän sekin arvata...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eetos Arkko kirjoitti:

Sveko-Erkon lehti(IS) on taas tehnyt kyselyn. Nyt se nostaa Haavistoa ja Väysrystä ja pudottaa Soinia. Tuskin on yllätys, kun muistellaan viime eduskuntavaalien kyselyrumbaa perussuomalaisia vastaan.

Syy tähän kyselytulokseen on selvä. Svekot olisivat haluneet Lipposen Niinistön haastajaksi, mutta se ei tule onnistumaan millään.

Svekojen toive lepää enää Haaviston varassa. Soini toisella kierroksella olisi kauhistus svekoklikille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu