Viennin rakenteen muutos

omanlainen_tallaaja

Se mikä osuus ennen viennistä jäi Suomeen ja Suomalaisille ja vieläpä duunarille, oli merkittävästi suurempi osuus kuin nykyään. Nykyään monet vientiyritykset ovat valtaosaltaan ulkomaalaisomistuksessa ja siis osinkotulot valuu Suomessa tehdystä työstä ulkomaille. Jos samaa pohditaan kotimarkkinoilla, niin paljon suurempi osuus BKTsta jää Suomeen kotimarkkinoilta kuin vientiyrityksistä. Toinen asia mikä on muuttunut merkittävästi on työntekijöiden määrä. Ennen oli moninkertainen määrä töissä nykyiseen verrattuna nimen omaan vientiyrityksissä. Varsinkin teollisuudessa.

Teollisuuden tuoma tulo BKThen ei olekkaan nykyään enää niin suuri merkityksellinen tekijä Suomen hyvinvointiin, kuin mitä vaikkapa 15 vuotta sitten oli. Nokian romahtaminen söi vielä suuremman osuuden tuosta.

Se on selvää, että jos markkinat romahtaa, niin tulos budjetissakin näkyy, mutta ei enää niin paljon kuin joskus aiemmin. Välilliset vaikutukset on sitten toinen asia, mutta nyt puhuttiin viennistä. Jos olisi selkeä vastakohta kotimarkkinat, mitä se ei kuitenkaan ole, niin kotimarkkinoilta suurin osa jää tuloksesta Suomeen. Lisäksi vienninosuus BKTsta on vain 38%.

Vienti on ihan hyvä asia olla olemassa, eikä sitä vastaan pidä sotia. Mutta jos jotain elvytyksen kaltaisia tukia halutaan jonnekin jakaa, niin sitten mahdollisimman perustustasolle Suomeen. Ja jos mahdollista niin siten, että Suomen kotimarkkinoiden omavaraisuuteen panostaen.

Biokaasuntuotto maksimiin ja sen suosiminen logistiikassa (tämä pudottaa Venäläisiä toimijoita Suomesta ja lisäksi kaikki tulo jää Suomeen.), sähköverkko runkoverkon osalta kansalliseksi, joka mahdollistaa laajemman kilpailun asiakkaista ja edullisempaa tuotantoa sekä kotimarkkinoille, että vientiin, mahdollisesti kalanviljelyä siankasvatuksen tilalle. Siis ei pilata vesiä, vaan tehdään altaita maalle. Lisäksi säädökset jotka estää ruokakalojen käytön rehuina sekä niiden valmistuksen. Kalanviljelyn oheen näille tiloille leväviljely joka kerää samalla ravinteet vedestä ja lisäksi levästä saisi rehua vaikkapa hyönteisten viljelyyn, joita voisi käyttää proteiinina kaloille tai levästä voisi työstää biokaasua.

Kun biokaasua valmistettaisiin eläinten lannastakin, niin lisäksi siitä saataisiin päästöoikeuksia, joilla voisi tehdä tiliä.

27

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omanlainen_tallaaja

      Jos muuten sähköverkoista runkoverkot siirrettäisiin kansallisiksi, niin silloinhan tapahtuisi juurikin tuo BKTn putoaminen ja samalla kotimarkkinoiden kiihtyminen. BKT näyttäisi taantumaa, vaikka todellisuudessa yrittäminen ja kuluttaminen kiihtyisi.

      Samalla voitot valtiolle lisääntyisi, koska tuossa Suomea näivettävä energiavoitot pienenisi ja se osuus siirtyisi kulutukseen sekä valtiolle suoraan.

    • Kiinankrääsääääää

      Nohuhhuh. Pohjoiskoreassa on ihannevaltiosi.

      • omanlainen_tallaaja

        No ei kyllä niinkään. Kansainvälisyys on hyvä asia ja kapitalismi on hyvä asia, mutta sitä täytyy kontrolloida ja mahdollistaa kilpailu. Sähköverkkojen sanellessa asiakaskuntaa ja voittojen kerääminen sähkönsiirrostakin todellista kilpailua ei synny ja toisaaltaan nuo perustarpeesta kerätyt voitot syö kaiken kasvun muulta Suomelta. Suurinosa sähköyhtiöistäkin voittaisi tuolla tavalla toteutetussa verkkojaossa. Eihän maantietkään ole yksityisomistuksessa.

        Samahan se olisi maanteillä, jos ne jaettaisiin kuljetusfirmojen omistukseen ja joku sit omistaisi vaikkapa 60% tiestöstä johon kuuluisi koko pk-seutu ja se keräisi sit tulleja muiltakin siellä toimijoista tai niiden asiakkailta. Kyllä se on sen tason kilpailua haittaava tekijä, että sitä ei voi antaa tapahtua. Sama pitäisi olla sähkönjakelussakin, että sähkönsiirto olisi varmaankin joko ilmaista tai liittymismaksujen verran enintään, jos runkoverkko olisi valtionomistuksessa ja riittävän kattavana. Siitä sitten kukin laitos vetäisi asiakkaalleen/asiakaskunnalle sopimuksen syntyessä linjan.


      • omanlainen_tallaaja
        tallaaja kyllä olet kirjoitti:

        Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.

        Sellaiset henkilöt jotka huutelee jostain puskista kuvaa aika hyvin porvarien toimintaa. Ei kestä päivänvaloa edes mielipiteiden esittäjät.


      • Puskissa ammuja no:1
        omanlainen_tallaaja kirjoitti:

        Sellaiset henkilöt jotka huutelee jostain puskista kuvaa aika hyvin porvarien toimintaa. Ei kestä päivänvaloa edes mielipiteiden esittäjät.

        Kirjoitat että kotimarkkinoista jää suurempi osuus kotimaahan, kuin vientimarkkinoista, eikä viennillä ole enään niin suurta merkitystä taloudelle. Sanoisin aika yksisilmäiseksi tuota ajatuksen kulkuasi.
        Kyllä vientiteollisuus on suomen taloudelle elintärkeää. Yhä suurempi osa suomalaisten kulutushyödykkeistä valmistetaan ulkomailla. Jopa suomalaisesta puusta valmistetut huonekalut tulevat valtaosin tanskasta.

        Jostakinhan se valuutta on saatava, millä hankitaan niitä ulkomailla valmistettuja hyödykkeitä. Se valuutta ei tule toistemme paitoja silitellessä, vaan siihen tarvitaan vientivaluuttaa. Se että viennin määrä on kokoajan laskussa ei tarkoita sitä, ettei sitä tarvittaisi. Viennin laskusta syntynyttä valuuttavajetta on vain ryhdytty paikkaamaan velan otolla. Kiitos matalan korkotason, valtion lisäksi ovat tavan kansalaiset eläneet komeasti velaksi. Eli siis ollaan otettu förskottia, vaikka töistä ei ole tietoakaan.

        Mitä tulee sähkönjakeluun, olen jossainmäärin kanssasi samaa mieltä. Valtio-omisteinen jakeluverkko olisi omiaan parantamaan kilpailuasetelmia markkinoilla. Huolto ja kunnossapito olisi pidettävä kuitenkin ulkoistettuna kustannustehokkuuden nimissä.


      • omanlainen_tallaaja
        Puskissa ammuja no:1 kirjoitti:

        Kirjoitat että kotimarkkinoista jää suurempi osuus kotimaahan, kuin vientimarkkinoista, eikä viennillä ole enään niin suurta merkitystä taloudelle. Sanoisin aika yksisilmäiseksi tuota ajatuksen kulkuasi.
        Kyllä vientiteollisuus on suomen taloudelle elintärkeää. Yhä suurempi osa suomalaisten kulutushyödykkeistä valmistetaan ulkomailla. Jopa suomalaisesta puusta valmistetut huonekalut tulevat valtaosin tanskasta.

        Jostakinhan se valuutta on saatava, millä hankitaan niitä ulkomailla valmistettuja hyödykkeitä. Se valuutta ei tule toistemme paitoja silitellessä, vaan siihen tarvitaan vientivaluuttaa. Se että viennin määrä on kokoajan laskussa ei tarkoita sitä, ettei sitä tarvittaisi. Viennin laskusta syntynyttä valuuttavajetta on vain ryhdytty paikkaamaan velan otolla. Kiitos matalan korkotason, valtion lisäksi ovat tavan kansalaiset eläneet komeasti velaksi. Eli siis ollaan otettu förskottia, vaikka töistä ei ole tietoakaan.

        Mitä tulee sähkönjakeluun, olen jossainmäärin kanssasi samaa mieltä. Valtio-omisteinen jakeluverkko olisi omiaan parantamaan kilpailuasetelmia markkinoilla. Huolto ja kunnossapito olisi pidettävä kuitenkin ulkoistettuna kustannustehokkuuden nimissä.

        Niin, on totta että suuri osa hyödykkeistä valmistetaan ulkomailla. Siltikin vähittäismyynnistä suurempi osa hinnasta menee esimerkiksi jakeluun tai siihen myyntityöhön. Voitot viennistä menee ulkomaalaisille omistajille, sijoitukset ulkomaihin uusiin sellutehtaisiin ja viljelmiin tai mobiiliverkkoihin Intiaan.

        Joku osa teollisuudesta on toki toisenlaista, mutta nämä kaksi ongelmaa joilla perustellaan KELA-maksujen poistoja, niin ei niille ole mitään merkitystä oikeasti vaikka niitä paapottaisiin kuinka. Sekä Nokia ja sen alihankkijat, että paperiteollisuus kumpikin pudotti tuotantoaan Suomesta markkinapainopisteen muututtua, ei siksi, että verot olisivat jotenkin suuret tai palkat liian suuret.

        Ja tuohon kakkos kappaleeseen... Eikö juurikin nuo toimenpiteet laskisi tuonnin osuutta ja toisaalta muuntaisi osan pääoman kiertoa joita tuossa luettelin? Siis jos biokaasu ja kaasu tulisi suurimmaksi polttoaineeksi ja toisaaltaan jos sähköverkko olisi kansallinen. Lisäksi tuo kalanviljely saattaisi hyvinkin tulla Suomessa vientituotteeksi. Jos omavaraisuus paranee, silloin tuonti tietenkin vähenee. Ja kenties tuon uuden perhanan ydinvoimalan ansiosta Suomi joko vie enemmän sähköä tai sitten on entistä omavaraisempi.

        Sanoppas tuleeko Suomeen investointeja ennemmin silloin jos Suomi on kiinnostava maa kulutuksen osalta vai silloin jos maa kitkuuttaa suuremmalta osalta ja ainoa mitä tänne kannattaa pystyttää on suoraan 2000 henkilön vientitehdas? Kyllähän se kovin usein lähtee siitä, että Suomalainen yritys kehittyy vientiyritykseksi. Tarvitaan se kulutuspohja josta 10,000 yritystä kohden joku tietty promille alkaa kehittymään ja joko alkaa viemään ulkomaille tai laajenee ulkomaille.

        Siitä ollaan samaa mieltä, että jostain se vienninosuus olisi saatava, mutta ei ehdoin tahdoin jostain sellaisesta joka on jo päättänyt lähteä Suomesta suurilta osin. Panostetaan vaikkapa Venäläiseen turismiin. Siellä on niitä kasvumahdollisuuksia, kunhan toimisi junat ja kunhan palvelua saataisiin Venäjäksi aikaan. Lisäksi Suomen matkailua pitäisi myydä tehokkaammin vaikka jotain paketteja hiihtokeskuksiin tai kylpylöihin... Mökkeilyyn. Tai shoppailuun. Vielä jos saisi noista vaatteista sen ALVn jotenkin ettei ne saisi sitä rajalla takas.

        Ja en siis ole vientiä vastaan, olen tätä uutta teollisuutta vastaan. Vienti on hyvääkin jollain tahoilla. Itse uskon että paras keino taistella nimenomaan Suomalaisen työn puolesta, on kehittää logistiikkaa ja infraa siihen suuntaan, että Suomessa olisi kannattavempaa toimia Suomes sisällä. Se loisi myös viennille paremman mahdollisuuden ponnistaa kotimarkkinoiden kautta vientiin. Ja ei siis syömällä ostovoimaa Suomalaisilta, vaan teknisin keinoin sekä poliittisilla linjauksilla.


      • vanhajargon ei riitä
        omanlainen_tallaaja kirjoitti:

        Niin, on totta että suuri osa hyödykkeistä valmistetaan ulkomailla. Siltikin vähittäismyynnistä suurempi osa hinnasta menee esimerkiksi jakeluun tai siihen myyntityöhön. Voitot viennistä menee ulkomaalaisille omistajille, sijoitukset ulkomaihin uusiin sellutehtaisiin ja viljelmiin tai mobiiliverkkoihin Intiaan.

        Joku osa teollisuudesta on toki toisenlaista, mutta nämä kaksi ongelmaa joilla perustellaan KELA-maksujen poistoja, niin ei niille ole mitään merkitystä oikeasti vaikka niitä paapottaisiin kuinka. Sekä Nokia ja sen alihankkijat, että paperiteollisuus kumpikin pudotti tuotantoaan Suomesta markkinapainopisteen muututtua, ei siksi, että verot olisivat jotenkin suuret tai palkat liian suuret.

        Ja tuohon kakkos kappaleeseen... Eikö juurikin nuo toimenpiteet laskisi tuonnin osuutta ja toisaalta muuntaisi osan pääoman kiertoa joita tuossa luettelin? Siis jos biokaasu ja kaasu tulisi suurimmaksi polttoaineeksi ja toisaaltaan jos sähköverkko olisi kansallinen. Lisäksi tuo kalanviljely saattaisi hyvinkin tulla Suomessa vientituotteeksi. Jos omavaraisuus paranee, silloin tuonti tietenkin vähenee. Ja kenties tuon uuden perhanan ydinvoimalan ansiosta Suomi joko vie enemmän sähköä tai sitten on entistä omavaraisempi.

        Sanoppas tuleeko Suomeen investointeja ennemmin silloin jos Suomi on kiinnostava maa kulutuksen osalta vai silloin jos maa kitkuuttaa suuremmalta osalta ja ainoa mitä tänne kannattaa pystyttää on suoraan 2000 henkilön vientitehdas? Kyllähän se kovin usein lähtee siitä, että Suomalainen yritys kehittyy vientiyritykseksi. Tarvitaan se kulutuspohja josta 10,000 yritystä kohden joku tietty promille alkaa kehittymään ja joko alkaa viemään ulkomaille tai laajenee ulkomaille.

        Siitä ollaan samaa mieltä, että jostain se vienninosuus olisi saatava, mutta ei ehdoin tahdoin jostain sellaisesta joka on jo päättänyt lähteä Suomesta suurilta osin. Panostetaan vaikkapa Venäläiseen turismiin. Siellä on niitä kasvumahdollisuuksia, kunhan toimisi junat ja kunhan palvelua saataisiin Venäjäksi aikaan. Lisäksi Suomen matkailua pitäisi myydä tehokkaammin vaikka jotain paketteja hiihtokeskuksiin tai kylpylöihin... Mökkeilyyn. Tai shoppailuun. Vielä jos saisi noista vaatteista sen ALVn jotenkin ettei ne saisi sitä rajalla takas.

        Ja en siis ole vientiä vastaan, olen tätä uutta teollisuutta vastaan. Vienti on hyvääkin jollain tahoilla. Itse uskon että paras keino taistella nimenomaan Suomalaisen työn puolesta, on kehittää logistiikkaa ja infraa siihen suuntaan, että Suomessa olisi kannattavempaa toimia Suomes sisällä. Se loisi myös viennille paremman mahdollisuuden ponnistaa kotimarkkinoiden kautta vientiin. Ja ei siis syömällä ostovoimaa Suomalaisilta, vaan teknisin keinoin sekä poliittisilla linjauksilla.

        Olet täysin oikeilla jäljillä. Tulevaisuudessa elinkeinorakenteemme tulee edelleen muuttumaan siten, että viennin osuus vähenee ja sisämarkkinoiden on tällöin pakko kasvaa, jos haluamme säilyttää elintasomme.

        Yksiselitteisenä syynä viennin osuuden vähenemiseen on kylmästi perusteollisuuden vähittäinen siirtyminen kolmansiin maihin. Paperi lähtee (sulla lienee kokemusta siitä?), metalli lähtee osittain, sellu etc. bulkkituotanto lähtee. Ainoastaan laadukkaat erikoistuotteet jäävät tänne, jos nekään.

        Tätä taustaa vasten tarvitsemme kaikki guggenheimit ja vetonaulat, joilla saamme turisteja tuomaan rahaa tähän maahan. Sisämarkkinat palveluissa ja matkailuteollisuus ovat tulevaisuuden aloja Suomessa. Suomella on maailmalla suht´ mielenkiintoinen ja eksoottinen maine, joten kasvupotentiaalia on olemassa.

        Toinen kasvupotentiaali on uusissa innovaatioissa, kuten peliteollisuus Rovion myötä on osoittanut. Uusia ideoita kaipaamme kipeästi!


      • vaikeimman kautta !

        Yleinen kansallistaminen tulee varmasti lähivuosikymmeninä länsimaissa uutena ilmiönä ja keksintönä. Kunhan traumaattinen "kommunistisukupolvi" jää unholaan.

        Tosin maailman järjistyminen vaatii katastrofaalisen sattumuksen yhteiskunnan ja talouden puitteissa. Ihmisten on vain tyydyttävä tasoon joka kestää.

        Keinottelu ajaa yhteiskunnat tuhoon ja kaaokseen. Sekä luonnon siinä mukana.


      • omanlainen_tallaaja
        vanhajargon ei riitä kirjoitti:

        Olet täysin oikeilla jäljillä. Tulevaisuudessa elinkeinorakenteemme tulee edelleen muuttumaan siten, että viennin osuus vähenee ja sisämarkkinoiden on tällöin pakko kasvaa, jos haluamme säilyttää elintasomme.

        Yksiselitteisenä syynä viennin osuuden vähenemiseen on kylmästi perusteollisuuden vähittäinen siirtyminen kolmansiin maihin. Paperi lähtee (sulla lienee kokemusta siitä?), metalli lähtee osittain, sellu etc. bulkkituotanto lähtee. Ainoastaan laadukkaat erikoistuotteet jäävät tänne, jos nekään.

        Tätä taustaa vasten tarvitsemme kaikki guggenheimit ja vetonaulat, joilla saamme turisteja tuomaan rahaa tähän maahan. Sisämarkkinat palveluissa ja matkailuteollisuus ovat tulevaisuuden aloja Suomessa. Suomella on maailmalla suht´ mielenkiintoinen ja eksoottinen maine, joten kasvupotentiaalia on olemassa.

        Toinen kasvupotentiaali on uusissa innovaatioissa, kuten peliteollisuus Rovion myötä on osoittanut. Uusia ideoita kaipaamme kipeästi!

        Juurikin näin. Itse luotan jonkin verran laivateollisuuden murrokseen, että se lisäisi laivojen uudistumista kohti kaasukäyttöisiä ja jääolosuhteita. Niin, katson tuonne pohjoiseen ja siellä on kiellettyäkin toimia nokipäästöisillä aluksilla. Siis saattaa olla tuolla osa-alueella tulevaisuuttakin, mutta paperiteollisuus on menetetty.

        Tuon Guggenheimin varaan en laskisi kovinkaan paljoa. Vetääkö oikeasti joku kulttuuri maahan lisää turismia vai käykö vain ne siellä, jotka Suomeen tulee jostain muusta syystä. Okei, se saattaa lisätä kaupunkilomailun määrää, mutta sittenkin väitän että megaluokan kylpylä vetäisi monin verroin suuremman määrän porukkaa Suomeen kuin joku museo. Itse en ollut koskaan kuullutkaan Guggenheimista ennen kuin ne alko tutkimaan kannattaisiko tänne tulla.

        Peliteollisuus on kyllä todellakin mahdollisuus. Ja uusissa innovaatioissa. Vain kehitysmaihin mennään valmiilla konsepteilla ryöstämään markkinat, kehittyneissä maissa on pakko kehittää uusia vientitarpeita tai kehittää maata turistikohteena. Luonto on Suomessa asia jota keski-Euroopassa ei voi hyödyntää kuten Suomessa. Suomen vienti ulkomaille pitäisi kenties olla Suomen matkailu laajemmin. Erillaisia juttuja. Suomalaisille ekstreme on joku erakoituminen jonnekin peräkorpeen. Ulkomaalaisille tuo on jo shamaanien hommaa. Kenties joku ravustus ja sen jälkeiset jotkut suuret ryyppäjäiset vois olla enempi iloisesta syysvierailusta esimerkki.

        Saksa on Suomen kokoinen maa ja siellä on 80 miljoonaa ihmistä. Saksalainen saattaa jopa ahdistua jos mennään liian erakkomaiseen eloon. Pitäis enemmän suunnata toimintaa ulkomaalaisille, eikä vain Suomalaiselle äärikalastajalle.

        Okei, kenties Guggenheim on hyväkin ajatellen kaupunkilomaa. Että on jotain Eiffeltornin vastiketta. Jotenkin vain itse pitäisin toimivampana vetonaulana hyväksi todettuja kylpylöitä. Tietääkö oikeasti maailma että Helsingissä on Guggenheim? Sen sijaan järvet ja kylpylät ja vesi on Suomen vahvuuksia. Mun mielestä kannattaa kehua niitä asioita, jotka on vain sen maan vahvuuksia. Guggenheimeja näkee muuallakin, mutta mikä tekee Suomesta erityisen.

        Mutta joo... Ollaan kyllä väittelemässä tässä saman kolikon eri puolista. Ihan samalla ajatuksella, eikä puhuta suin päin vaikkapa paperiteollisuuden puolesta. Markkinat muuttuu ja ei pidä jäädä laakereilleen vaan uudistua maailman mukana.


      • omanlainen_tallaaja
        vaikeimman kautta ! kirjoitti:

        Yleinen kansallistaminen tulee varmasti lähivuosikymmeninä länsimaissa uutena ilmiönä ja keksintönä. Kunhan traumaattinen "kommunistisukupolvi" jää unholaan.

        Tosin maailman järjistyminen vaatii katastrofaalisen sattumuksen yhteiskunnan ja talouden puitteissa. Ihmisten on vain tyydyttävä tasoon joka kestää.

        Keinottelu ajaa yhteiskunnat tuhoon ja kaaokseen. Sekä luonnon siinä mukana.

        Empä usko. Kyllä mulla on karumpi näkemys. Katsos hiukan tarkemmin sitä kartaa joka kertoo mistä se puusto on hakattu ja mistä ei. Huomaatko mitään? Ne valtiot jotka kuluttaa aivan törkeästi ja joilla on kaikkea, niin siellä on edelleen puusto ihan ok. Sen sijaan nämä toisenlaiset valtiot polttavat metsät, jotta ne saisi hetkeksi jotain helpotusta ylikansoitukseensa tai köyhyyteensä. Ongelma on siis köyhyys, eikä rikkaus.

        Ratkaisu:

        Odotamme rauhassa että noista köyhimmistä maista suurin osa väestöstä kuolee nälkään ja janoon. Näin tulee käymään 20 vuodessa väkiluvun ollessa liki 9 miljardia. Samaan aikaan loppunee puhdas vesi kuin loppuu myöskin ruoka. Sen jälkeen alkaa kestävämpi kehitys.

        Ja tämän mahdollistaa kehitysapu. Ilman kehitysapua ihmiset eivät kykenisi lisääntymään niin paljon, että kokonaiset kansat kuolevat nälkään ja janoon. Kuulostaa kylmältä, mutta oikeasti se on vain realismia.


      • omanlainen_tallaaja
        omanlainen_tallaaja kirjoitti:

        Juurikin näin. Itse luotan jonkin verran laivateollisuuden murrokseen, että se lisäisi laivojen uudistumista kohti kaasukäyttöisiä ja jääolosuhteita. Niin, katson tuonne pohjoiseen ja siellä on kiellettyäkin toimia nokipäästöisillä aluksilla. Siis saattaa olla tuolla osa-alueella tulevaisuuttakin, mutta paperiteollisuus on menetetty.

        Tuon Guggenheimin varaan en laskisi kovinkaan paljoa. Vetääkö oikeasti joku kulttuuri maahan lisää turismia vai käykö vain ne siellä, jotka Suomeen tulee jostain muusta syystä. Okei, se saattaa lisätä kaupunkilomailun määrää, mutta sittenkin väitän että megaluokan kylpylä vetäisi monin verroin suuremman määrän porukkaa Suomeen kuin joku museo. Itse en ollut koskaan kuullutkaan Guggenheimista ennen kuin ne alko tutkimaan kannattaisiko tänne tulla.

        Peliteollisuus on kyllä todellakin mahdollisuus. Ja uusissa innovaatioissa. Vain kehitysmaihin mennään valmiilla konsepteilla ryöstämään markkinat, kehittyneissä maissa on pakko kehittää uusia vientitarpeita tai kehittää maata turistikohteena. Luonto on Suomessa asia jota keski-Euroopassa ei voi hyödyntää kuten Suomessa. Suomen vienti ulkomaille pitäisi kenties olla Suomen matkailu laajemmin. Erillaisia juttuja. Suomalaisille ekstreme on joku erakoituminen jonnekin peräkorpeen. Ulkomaalaisille tuo on jo shamaanien hommaa. Kenties joku ravustus ja sen jälkeiset jotkut suuret ryyppäjäiset vois olla enempi iloisesta syysvierailusta esimerkki.

        Saksa on Suomen kokoinen maa ja siellä on 80 miljoonaa ihmistä. Saksalainen saattaa jopa ahdistua jos mennään liian erakkomaiseen eloon. Pitäis enemmän suunnata toimintaa ulkomaalaisille, eikä vain Suomalaiselle äärikalastajalle.

        Okei, kenties Guggenheim on hyväkin ajatellen kaupunkilomaa. Että on jotain Eiffeltornin vastiketta. Jotenkin vain itse pitäisin toimivampana vetonaulana hyväksi todettuja kylpylöitä. Tietääkö oikeasti maailma että Helsingissä on Guggenheim? Sen sijaan järvet ja kylpylät ja vesi on Suomen vahvuuksia. Mun mielestä kannattaa kehua niitä asioita, jotka on vain sen maan vahvuuksia. Guggenheimeja näkee muuallakin, mutta mikä tekee Suomesta erityisen.

        Mutta joo... Ollaan kyllä väittelemässä tässä saman kolikon eri puolista. Ihan samalla ajatuksella, eikä puhuta suin päin vaikkapa paperiteollisuuden puolesta. Markkinat muuttuu ja ei pidä jäädä laakereilleen vaan uudistua maailman mukana.

        Paperiteollisuuden markkinoiden muutoksesta tämäkin kertoo omaa kieltään. Aivan sama kuinka monta miljardia paperiteollisuudellekin jakaisimme, jos markkinat ovat muualla, silloin ne ovat muualla.

        http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2012/01/stora_enso_myllaa_rakenteitaan_3180796.html?origin=rss

        "- Markkinat muuttuvat ja olemme menneet Euroopasta ja Pohjois-Amerikasta yhä enemmän Aasiaan ja Latinalaiseen Amerikkaan, muutoksen tarvetta perustelee Stora Enson viestintä- ja yritysvastuujohtaja Lauri Peltola. "


    • omanlainen_tallaaja

      Jotenkin nämä Nokian tarkentuvat uutiset ei yllätä yhtään. Jos markkinat ovat muualla, on aivan sama paljonko KELA-maksu on. Ja varmasti näitä uutisia saadaan lukea vielä pitkään.

      Olisko seuraavaksi taas paperiteollisuuden vuoro?

      Sen sijaan vakaa yhteiskunta ja monet erillaiset yritykset voisi turismia lisätäkin. Jostain voi nousta seuraava nokiakin, jos vain pk-yrittämistä suosittaisittaisiin laajemmalla kehityksellä ilman kehäkolmosen rajaa. Taitaa suurin kasvukehitys turismissa löytyä jostain Imatran suunnalta, vai?

      Teollisuuttakin tarvitaan ja onhan meillä Outokumpu, mutta muitakin olisi saatavilla, jos vain tehtäisiin voimakas muutos teollisuuden ajattelussa. Ei jäädä roikkumaan menneeseen.

    • Tosimies.

      Näin pohjoisellamaalla on hyvin vaikeaa olla omavarainen joten vienti on ainoa mahdollisuutemma selviytyä kilvassa.

      Veroja on alennettava jotta suomalaisuus omistus pysyy isoissa yrityksissä ja miksei muissakin.

      Biokaasua on vaikea tuottaa kun "läheteitä" ei ole enää monia.

      "Siis ei pilata vesiä, vaan tehdään altaita maalle"
      -Altaatko ei pilaa ??

      Levänviljely, no jaah!?
      Mitä pilaantunemmat vedet ovat sitä enempi ne tuottavat levää.

      Sulla noi jutut menee aika yli hilseen.

      • omanlainen_tallaaja

        Siis lanta pelloilta talteen ja kyllä sitä siitä kertyis. Ruotsi on tähän suuntaan lähtenyt. Ja halusitpa tai et, niin paperiteollisuus ja Nokia valtaosin tulee pysymään tehtaineen muualla.

        Siis sä uskot, että Suomalainen sijoittaja myy omistuksensa koska joutuu maksamaan veroja? Tuosta puuttuu kaikki logiikka.

        Altaat ei pilaa, jos se hoidetaan oikein. Ja levänviljely tulee kasvamaan suureen rooliin vielä, en osaa sanoa käykö näin suomessa, mutta kyllä sitäkin on puhuttu. Myös Suomessa kesäaikana levän kasvuvauhti on samaa luokkaa kuin Etelämpänäkin, ellei jopa voimakkaampaa. Sitä vaan on ajateltu etanolin tuotantoon ja levinä ajateltu pienleviä, joita viljeltäisiin putkistossa. Ei sun tarvitsekkaan ymmärtää, mutta jos hiukan mietit mihin tahtiin vaikkapa sinilevä kasvaa kesällä ravinteikkaassa itämeressä, niin ehkä saatat hahmottaakin millaisista määristä mahdollista biokaasua puhutaan.

        Altaiden hallinta ei niin ihmeellistä ole. Ojitetut pellot saa päälleen tonneja lehmän- ja sianlantaa lietteenä ja sä olet huolissasi siitä miten saisi jonkun altaan pidettyä ilman saastuttamista. Niitä on sellaisiakin puhdistamoja kuin ruokopuhdistamot, jossa ne kasvit hoitaa veden ravinteiden poiston. Ja kun ei olisi yhteydessä luonnon kaloihin, ei mitään antibiootteja tarvittaisi. Kyllä se ois varsin mahdollista eikä kysyisi mitään järkyttävän suuria ponnisteluja.


    • possu-herkku

      -ruveta nyt tuomaan sianlihaa muista maista omaksi tappioksi!!
      Ei sitä mihinkään kalanviljelyyn vaihdeta kuten jokainen käsittää.

      • omanlainen_tallaaja

        Tulevaisuudessa sianlihan tuotanto varmasti tullee romahtamaan johtuen ruokapulan takia maailmalla. Maailmalta löytyy kaloja joiden tuotto kalakiloa kohden vaatii 2,5 kiloa rehua, kun se sialla tais olla lähempänä 10 kiloa. Lisäksi Suomi on maa, jossa vettä on eniten jokaista ihmistä kohden. Lisäksi maailma on menossa hyvinkin pitkälti kohden säännöllistellympää kalastusta maailman laajuisestikin, joten kaikki puhuu sen puolesta, että kalan viljely olisi hyvä mahdollisuus.

        Ruuan ja lihan hinta tulee kasvamaan tulevaisuudessa ja varsinkin, mikäli öljy kovastikin kallistuu Iranin operaatioiden tai Kiinan lisääntyvän tarpeen takia.


    • omanlainen_tallaaja
      • oletpa pöljä

        Olet tavallinen pöljä, vastailet itsellesi, pöljä. Kyllä oikeat ihmiset osaa lehtiä selata, vaikka netissäkin.


      • omanlainen_tallaaja
        oletpa pöljä kirjoitti:

        Olet tavallinen pöljä, vastailet itsellesi, pöljä. Kyllä oikeat ihmiset osaa lehtiä selata, vaikka netissäkin.

        En vastaile itselleni, vaan tuon asioita esiin, jotka todistaa yhä uudestaan todeksi sen, että Suomen pitäisi nähdä asiat aivan toisella tavalla kuin Mikko Kosonen Sitrassa. Teollisuus menee muualle ja jopa telakkateollisuus saattaa hyvinkin olla historiaa, kunhan Kiinaan se yksi maailman suurimmista telakoista valmistuu. Suomella voisi olla mahdollisuuksia pärjätä kyllä, mutta ei teollisuudessa, vaan energia markkinoilla ja veden jalostamisessa ja sen myynnillä pitkin maailmaa. Ensin pitää vain Suomen ymmärtää, että maailma on muuttunut ja teollisuus ei ole mikään vaihtoehto panostukselle, vaan Aasia on teollisuuden kehto.

        Noi sun viestit ei kyllä kovin kummoisia ole, mutta vastasimpa kuitenkin.


      • HOH HOH HOH HOOO!!
        oletpa pöljä kirjoitti:

        Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.

        " Toppilan satamasa, sinisesä sipissä, ves satteessa, mustasa nahkatakissa"

        Pöljiä olette te oululaiset. Ainakin sinä, huostaan otettu huutolais-poika.


      • omanlainen_tallaaja
        oletpa pöljä kirjoitti:

        Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.

        Kyllä mä kykenen arvioimaan kehityskulkua hyvinkin, mutta jos sä et noita mun viestejä ymmärrä, niin sehän ei ole pois mun järjestä.

        Olennaisin asia olisi uudistaa Suomessa toimiva logistiikka kaasukäyttöiseksi ja sähköverkko kansallistaa ja vapauttaa pienemmillekin toimijoille mahdolliseksi. Kartellit alas energiateollisuudesta. Halpa energia olisi joko vientituote Suomelle tai houkutin teollisuudelle ja kaupanalakin kannattaisi paremmin.


      • oletpa pöljä
        omanlainen_tallaaja kirjoitti:

        Kyllä mä kykenen arvioimaan kehityskulkua hyvinkin, mutta jos sä et noita mun viestejä ymmärrä, niin sehän ei ole pois mun järjestä.

        Olennaisin asia olisi uudistaa Suomessa toimiva logistiikka kaasukäyttöiseksi ja sähköverkko kansallistaa ja vapauttaa pienemmillekin toimijoille mahdolliseksi. Kartellit alas energiateollisuudesta. Halpa energia olisi joko vientituote Suomelle tai houkutin teollisuudelle ja kaupanalakin kannattaisi paremmin.

        Ei noilla sinun viesteilläsi ole mitää sanomaa, edelleenkään ei ole sinun tehtäväsi arvioida ja kommentoida kehityskulkua, siihen vaikuttaa aivan muut tekijät kuin sinun tyhmät jorinasi.


      • omanlainen_tallaaja
        oletpa pöljä kirjoitti:

        Ei noilla sinun viesteilläsi ole mitää sanomaa, edelleenkään ei ole sinun tehtäväsi arvioida ja kommentoida kehityskulkua, siihen vaikuttaa aivan muut tekijät kuin sinun tyhmät jorinasi.

        Jännä homma, että täällä on joku pusikko-huutelija, jonka täysin vailla perusteluja olevat viestit muka olisi jokin todiste sitten jostain.

        Tuossa vasta hiljattain eduskunnallekin tehtiin selvitystä, jossa eräskin professori sanoi, että kasvua saadaan kyllä ensi vuonna, mutta se tapahtuu laajasti ja voidaan unohtaa nämä viennin veturit. Kyllä se kasvu tulee jatkossa hyvin pitkälle tapahtumaan aivan muutoin kuin viennin suurten toimesta.

        Myös Ruotsissa on viennissä voimakas rakenteenmuutos menossa. Ei niin paha kuin Suomessa, mutta kuitenkin.

        Itse sä tässä vaikutat varsin tietämättömälle yhtään mistään talouteen liittyvästä. Kyllä tosiaankin olen pistänyt merkille, että täällä on yksi henkilö jolla lähtee toistuvasti homma lapasesta.

        Pitäisi ehdottomasti olla pakolliset nimimerkit tällä foorumilla. Nää paskanjauhajat pysyis silloin poissa.


    • Vedätysvauhti hiipuu

      Puukaasukäyttöisenä se olikin männä vuosina, miten ajattelit hajautetun energian tuotannon sopivan energiamonopoleille. Halpaa energiaa ei olekaan eikä tulekaan.

      • omanlainen_tallaaja

        Ei se energiayhtiöille sovikkaan. Mutta minkäs ne mahtaakaan. Kuitenkin laitokset on Suomessa sähkön tuotannossa ja sitten noi muut energiamuodot... Jos se onnistuu kerran Ruotsissa, niin miksei onnistuisi Suomessakin? Sitä paitsi sähköntuotannosta on muuten esimerkkejä, että sekin on mahdollista kyllä toteuttaa. Lähinnä Kokoomuksen takia homma kuitenkin levännee jäissä forever. Halpaa energiaa ei haluta. Kartellit on osa hallinnon välineistöä.


    • omanlainen_tallaaja

      Myös Olli-Pekka Kallasvuo oli Arto Nybergin haastattelussa sitä mieltä, että viimeistään nyt on Suomen tulevasuus Nokian viimeisen irtisanomisten myötä nähtävä olevan murroksessa ja että Suomen entiset vientimahdit eivät ole niitä talouden vetureita, vaan että tulevaisuus lepää sen varassa, että koko Suomi kehittyy. Hän myös perään kuuluttaa pienyritysten suuntaan, että me tarvitsemme lisää pienyrityksiä, koska mitä enemmän meillä on mikroyrittämistä, sen todennäköisempää on kasvuyrityksen pinnalle nouseminen.

      Kallasvuo ei suoranaisesti sanonut, että myös syrjäseudut ovat avainasemassa tässä, mutta kun sanoi että koko Suomen täytyy nostaa päätään ja tätä myöten nousee mahdollisesti myös Suomen bkt, niin mun mielestä tähän ei ole kuin yksi tie: Lopettaa suuryrityksien kartellitoiminta ja keskittämispolitiikka.

      http://areena.yle.fi/video/1329073040757

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2053
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1957
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1811
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1479
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1395
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      532
      1113
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      980
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      927
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      349
      899
    Aihe