Hieman ihmetytti nämä Maurin ja Monican häävieraat.Yleensä häihin kutsutaan sukua ja ystäviä.Näissä häissä ei näkynyt, tai ainakaan saanut minkäänlaista osaa yksikään parin sukulaisista.Kai tuon ikäisellä parilla nyt jotakin sukua vielä elossa on.Näissä häissä oli sukulaisten sijaan sitäkin enemmän ainoastaan tuttavia ja ystäviä.Mikä kummallisinta, häihin olivat jopa ystävätkin kutsuneet ystäviään.Ihmisiä joiden kanssa hääpari ei ole ollut missään tekemisissä.Miksi ihmeessä häissä pönötti luihun näköisenä tämä Mäkimaan liikekumppani Kosti Valokin?Hänhän ei ole ollut hääparin kanssa missään tekemisissä käsittääkseni.Ihan vieras ängetään häihin.Mutta esim.Tuijan Malalaitytärtä ei häissä näkynyt, joka oli aikoinaan hyvinkin läheinen Maurille.
Eikö kirjoittaja millään keksinyt muuta tapaa Kostin saada kuonoonsa kuin vain nämä häät, joissa humaltunut Risto menettää hillintänsä.
Vielä yksi juttu, mikä näissä häissä ja muissakin häissä kummastuttaa on, tämä ulkona häävieraiden keskuudessa kiertänyt huikkapullo, taskumatti.
Eiköhän näissäkin häissä ollut muutenkin tarjolla tarpeeksi alkoholia.
Päätellen Juuson humalaisesta solkkaamisesta siellä pöydässä ja Riston harittavista silmistä.
Alkoholiahan häistä riitti vietäväksi jopa Luotolan lapsenvahdille.
Jos tälläinen epähygieeninen tapa sopii ihmisille juhlissa nykypäivänä, että ryypitään kaikki saman pullonsuusta.Miksi silloin turhaan katetaan kahvipöytäänkään kaikille eri kuppeja.Laitettakoon vain yksi suuri kuppi kiertämään ja kaikki hörimään siitä kahvia vuorollaan.
Maurin ja Monican häävieraat
4
301
Vastaukset
- Ari-Pekka K.
Mallun puuttuminen minuakin ihmetytti. Jospa hän ei halunnut lähteä häihin esim. Roopen takia.
Kosti Valon piti luihuila häissä, jotta saadaan yksi juonenkäänne ja sille ehkä jatkoa seuraavissa jaksoissa.
Maurizion lähin sukulainen lienee Heinäveden mummo, joka kuollut jo aikoja sitten. Monikallakin sen verran ikää, että vanhemmat ovat varmaan kuolleet. Hääparin sisaruksista, serkuista ym. ei tietoa. - rrtrt
Kosti tuli käsittääkseni Pertin mukana.
- norsun muisti!
Säälistä varmaan Kosti mukaan, kun silläkään ei sitten sukulaisia. Maurillahan ei oo sukua kun sen isä oli saksalainen sotilas ja äitiä varmaan sitten niikuin sukukin karttoi. Eihän sitä sukua entisissä jaksoissakaan näkynyt ja sen takia siellä Tuijan ja Malalain kanssa. Eikä Monikankaan sukua ole näkynyt. Sitä vähän ihmettelen ettei Onnin vanhempia lapsia mitenkään huomioida tai mainitakaan missään jaksoissa. Onkohan uudet käsikirjoittajat edes tietoisia, että semmosiakin on ollut.
Samoin on Teemun poika sekä sisko hävitetty.
- Sukuköyhyys
Kotikadun hahmoilla ole muuta sukua esillä kuin se oma perhe.Vain Martti ja Jarkko ja Kerttu on keskenään serkuksia.Yksi ainoa isoäitikin pyörii ikuisesti kuvioissa Maija Mäkimaa.Muilla ei mummoja tai pappojakaan näy lainkaan olevan.Joidenkin vanhempia on vaan vilautettu sarjassa.Aikoinaan esim:Eevan äitiä ja Karinin vanhempiakin.Myöhemmin Rebekan ja Suskin isää.Myös Niina Luotolan isää.Mutta muita sukulaisia ei roolihahmoilla näy koskaan edes juhlissaan.
Tyhjänpäiväisiä ventovieraita ihmisiä on pompsahdellut kyllä kotikadun ihmisten elämään.Kuten Miranda, Frida, Elsi ja Maj Britin perhe ja nyt tämä Ainokin.
Mutta, sukuköyhyys on ja pysyy.
Uusilla isovanhemmilla ja serkuilla, siskoilla ja veljillähän saisi jotakin säpinää sarjaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242022Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1341933Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101807Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561474Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5311103Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115921Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348894