KOTIELÄIN

OPPIAIKÄKAIKKI

Vanhuksilla voi olla jokin kotieläin kissa tai koira joka vaikeuttaa avunsaantia kotiin.Kaikki eivät ole olleet eläinten kanssa missään tekemisisssä.Jotkut jopavaativat eläinten poistoa.Eikö tallaisille voisi hankkia jotain muutatyötä!!!!!!

1

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tappajapulu

      Toiset EI PIDÄ työstä ja silti elävät leveesti muiden vero varoilla. Tämä on ongelma, mutta vahukset on osa normaalia elämää. En tiedä yhtään tapausta, jossa AMBULASSI LÄÄKÄRI olisi kieltäytynyt auttamasta kotona olevaa vanhusta vaikka KISSAN takia. Jos on henki kyseessä ei sillon katella vaikka kotona olis norsuja.

      Toki on ALLERGISIA ihmisiä (luonnollista on tämä) ja sellainen voi toimia vaikkapa kotiavustajana. Veikkaan, että hänen asiakkaat yritetään järjestää siten, et ongelmia ei pääse syntymään.

      Kotioveen KANNATTAA hommata sellanen tarra, jossa jukeepi jotta kämpässä on lemmikkejä. Niin posti yms. henkilö tietää ennakkoon hieman varautua.

      Se, et on ihmisiä jotka EI KOLUTA koiraa ja se haukkuu ja käy päälle on asukkaan pulma. Laissa ja määräyksissä sanotaan selkeesti, et koira pitää koluttaa ja olla hallittavissa. Yleensä ei vanhusten kodeissa ole hulluja haukku otuksia vastassa. Uusavuttomilla on manasti jo pikki piskin kikkare ja sisään kun pitää mennä vaikkapa korjaamaan vuotava putki on huolto henkilö KUSESSA vaikka tykkäis koirista, kun tämä piski jylkyttää koipeen ja puree.

      Juttu on toinen jos vanhuksella on vaikka koira, mutta tämä ei enään pääse käyttämään eläintä ulkona ja pissaa on sisällä ja kakkaa. Eläimen posto olisi jo järkevä teko ihan eläinsuojelumielessä.

      Kerrohan ihmeessa jokin tilanne missä avunsaanti on estynyt lemmikin takia? Normaalisti lemmikki on eduksi sille vanhukselle, kun tämä joutuu tekemään vaikkapa pisu lenkkejä ja saa seuraa eläimestä. Eläimelle voi myös purkaa mieltä, kun niitä HOITAJIA ei ole tarpeeksi, kiitos päättäsien järjettömät sästöt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1789
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1749
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1691
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1432
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1378
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      483
      985
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      951
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      901
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      298
      892
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      838
    Aihe