Maailma v. 2050 - muutos ymmärrettävä oikein

Wallinin Jaska

Tällaisen murroksen jälkeen on suoranaista hulluutta kuvitella että "valkoinen Eurooppa" kykenisi eristäytymään ja patoamaan väestön uusiutumista. Parasta on että alamme hyväksymään Euroopan väestön etnisen muutoksen ja yrittämme kaikin mahdollisin keinoin uusien tulokkaiden kotouttamisten Eurooppaan.

Rank......Country..... Population
1 India 1,656,553,632
2 China 1,303,723,332
3 United States 422,554,384
4 Nigeria 402,425,535
5 Indonesia 313,020,847
6 Pakistan 290,847,790
7 Ethiopia 278,283,137
8 Brazil 260,692,493
9 Bangladesh 250,155,274
10 Philippines 171,964,187
11 Mexico 147,907,650
12 Congo 144,805,434
13 Egypt 137,872,522
14 Uganda 128,007,514
15 Vietnam 111,173,583
16 Russia 109,187,353
17 Japan 107,209,536
18 Turkey 100,955,188
19 Iran 100,044,564
20 Sudan 97,164,847

http://www.census.gov/population/international/data/idb/rank.php

16

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Käytännössähän

      tuo maailman väestönlisäys tarkoittaa, että ilman maahanmuuton rajoittamista länsimainen kulttuuri ja sivistysvaltiot tulevat häviämään seuraavan sukupolven aikana. Siksi lähes kaikki kehittyneet maat joutuvat rajoittamaan radikaalisti maahanmuuttoa ja valikoimaan Kanadan tavoin, ketä otetaan uusiksi kansalaisiksi.

      • 14+8

        Mutta katsos kun länsimaisten arvojen halven­tamiseksi ja epä­on­nistunee­na pi­tä­män­sä län­si­mai­sen kult­­tuu­rin lu­his­tami­sek­si Wallinin Jaskan kaltaiset monikulttuurisuusfanaatikot täh­tää­vät utopisti­sen Eurabian - islamin hallitseman, taloudeltaan ja henkiseltä elämältään taantuneen slummikaupunkien verkon - muo­dosta­miseen ja rahoittamiseen: siihen, että sai­simme kaikki elää "Lähi-idässä" ja nauttia musli­mien kult­tuu­ri­­lah­jasta kaikelle maail­malle: shariasta.


      • epaonnistuva euro
        14+8 kirjoitti:

        Mutta katsos kun länsimaisten arvojen halven­tamiseksi ja epä­on­nistunee­na pi­tä­män­sä län­si­mai­sen kult­­tuu­rin lu­his­tami­sek­si Wallinin Jaskan kaltaiset monikulttuurisuusfanaatikot täh­tää­vät utopisti­sen Eurabian - islamin hallitseman, taloudeltaan ja henkiseltä elämältään taantuneen slummikaupunkien verkon - muo­dosta­miseen ja rahoittamiseen: siihen, että sai­simme kaikki elää "Lähi-idässä" ja nauttia musli­mien kult­tuu­ri­­lah­jasta kaikelle maail­malle: shariasta.

        euraasian paratiizikaupunkeja;

        http://www.riemurasia.net/jylppy/media.php?id=77994 jos oikein tarkkaan katsot
        niin naet paljon pippeleita valissa..

        SDP paratiizikaupunki http://www.riemurasia.net/jylppy/media.php?id=74116

        paratiizikaupungin kartta; http://naurunappula.com/496541

        keskusta; http://naurunappula.com/473840 mustat pisteet ovat neitsyeita


    • Historian valossa asiaa tutkien, saattaa olla että ainakin yritetään säilyttää länsimainen sivistys..

    • Maa on saastunut !

      Ja tuollaista murrosta jotku ääliöt vielä kannattavat !!!!
      Nyt on korkea aika tehdä RAJUJA päätöksiä ja LOPETTAA tämä hulluus !!!
      Suomalaiset hyyssärit pitää laittaa kontissa afrikkaan.
      Mitä ihmeen hyötyä suomalaisille on suomen alasajosta ????
      Loiseläjien tulo suomeen on loputtava ja tänne tunkeutuneet palautettava !!!

    • Ei idiootti.

      OLETKO MUTANTTI ?????

    • 5+2

      Ok, yritetään kotouttaa uudet tulijat Eurooppaan.
      Mutta, mutta.. Näinhan on yritetty tehdä Euroopassa jo vuosikymmenien ajan. Siitä huolimatta toisen nuoret maahanmuuttajat ovat vanhempiaan sopeutumishaluttomampia.

      Niin, mitäs sitten jos (tai kun) ne maahanmuuttajat eivät haluakaan sopeutua?

    • evirtsa HA-ha!

      MAAILMA V. 2051

      http://www.riemurasia.net/jylppy/media.php?id=77994

      SE ON PERSUT JOTKA EIVAT SOPEUDU..!
      -Persuista tehdaan kebabbia niiin tulee eviran hyllyt tayteen..
      eika sitten olekaan enaa suomalaisia tarkastajia enaa missaan..

      EVIRAHAN ON MUSLIMIEN MYYNTITYKKI..sielta sossulaiset hakevat ruokansa...
      -ei se mitaan, allah siunaa ruokanne ja kakka muuttuu hunajaxi !

    • Tietenkin..

      Vaihtoehto olisi, että palattaisiin vanhaan systeemiin, siihen joka Suomessakin oli vielä 80-luvulle asti. Se tosin edellyttäisi, että taloudelta otettaisiin valtaa pois demokratian hyväksi, jonkinlaista WTO:n romuttamista.

      Aiemminhan kehitysmaissakin vielä 70-luvulle asti kehitysmaiden taloudet kasvoivat aika vauhdilla, kunnes tultiin tähän uuteen malliin ja noiden useiden maiden taloudet suurin piirtein romutettiin länsimaiden painostuksella. Harva on se joka viitsii maastaan lähteä, jos maassa on mahdollista elää kelvollisesti.

      • Olisi kyllä

        mutta USA ei hyväksy sitä, ja se nykymaailmassa määrää.


    • Wallinin Jaska

      Vuonna 2050 Pohjois-Afrikan ja Lähi-Idän muslimimaissa ihmisten elintaso lienee lähellä Portugalin, Espanjan ja Etelä-Italian asukkaiden tasoa. Saharan eteläpuolisen Afrikan maissa 2000-luvulla käynnistynyt nopeutunut talouskasvu jatkuu ja yhä useampi näistä maista on noussut siitä kurjuudesta jossa ne ovat toistuvasti YK:n ja eri avustusjärjestöjen avun varassa. Äskettäin luin eräästä brittilehdestä arvion että Ghanasta tulee Etelä-Afrikan jälkeen ensimmäinen mustan Afrikan maa todennäköisesti 2020-luvulla joka ei enää tarvitse kansainvälistä avustusta. Ghana näyttikin olevan alueen maista ehkä pisimmällä väestöräjähdyksen torjunnasta joten siellä modernisaatio on ehkä ensimmäiseksi toteutumassa täydellä vauhdilla.

      On aivan jokseenkin varmaa, että vuonna 2050 maailmaa tuskin nähdään näin synkässä sävyssä kuin mitä maahanmuuttokriittiset rasistit väittävät. Heidän logiikkansa mukaanhan muslimit ja afrikkalaiset ovat tuomittuja ikuiseen kurjuuteen koska he ovat muslimeja tai afrikkalaisia. Maahanmuuttokriittisten logiikka on perin sumea. Siinä kiistetään modernisaation universaalisuus.

      • Nuo..

        Afrikan maat olisivat nousseet kurjuudestaan jo 80-luvulla, viimeiset 90-luvulla, jos globalisaatiota ja uusliberalismia ei olisi päästetty valloilleen, maat olivat hyvässä nousussa jo 70-luvulla, joidenkin mielestä kyseiset maat olisivat ottaneet kiinni ja ohittaneet Aasian silloiset ns. "taloustiikerit" kehityksessä jo parikymmentä vuotta sitten, mikä kehitys sitten estettiin länsimaiden toimesta.


      • piru kertoi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      179
      3655
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      68
      2096
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1288
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1094
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1000
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe