Vuonna 1994 MTV joutui julkisen sanan neuvoston eteen ja tuomittiin langettavasti törkeästä panettelusta Väyryseen kohdistuen. Nyt MTV yritti mollata Väyrystä rajusti, mutta se ei tehonnut.
Tullaanko näkemään taas korjausta julkisen sanan neuvoston taholta median toilailuille, sitten kun se on jo liian myöhäistä ja väärä henkilö astuu presidentin virkaan?
"..Viimeisten päivien tapahtumat kuitenkin käänsivät asetelmat, ja Väyrynen putosi vaalipäivän äänten perusteella toiselta kierrokselta. Väyrynen itse koki, että vaalipäivän tuloksiin vaikuttivat tiedotusvälineissä esillä olleet uutiset. Väyrysen mielestä media pyrki vaikuttamaan vaalien tulokseen "mediapelillä", jolla hän tarkoitti mielestään täysin harhaanjohtavien mielipidemittausten julkistamista sekä uutista, jonka mukaan Venäjän suurlähetystö oli lähettänyt ulkoministeriölle nootin eräiden äärioikeistolaisten järjestöjen toiminnasta.
Näin olikin. MTV:n uutisissa väitettiin Väyrysen tilanneen nootin viitaten esim. Claes Anderssonin vihjailuihin vain yhdestä ehdokkaasta ulkopoliittisen kokemuksen perusteella, minkä toimittaja Esa Nieminen tulkitsi tarkoittavan Väyrystä. Sen lisäksi toimittaja Kari Partion haastattelema Suur-Suomi- yhdistyksen puheenjohtaja Seppo Lehto (joka on nyt vankilassa) epäili haastattelussa, että kyseessä on Paavo Väyrysen tilaama nootti samaan tyyliin kuin Kekkosen aikana. Väitteet olivat kuitenkin vääriä ja perusteettomia.
MTV sai uutisoinnista aikanaan Julkisen sanan neuvoston langettavan päätöksen, mutta se ei auttanut paljoakaan Väyrystä, koska suuri yleisö uskoo edelleen, että vika on vain Paavo Väyrysessä, joka on ihmisten mielestä huono häviäjä, joka syyttää tappiostaan mediaa.
Tässä v. 1994 tapauksessa on kuitenkin oikeasti suuri syy syyttää mediaa, kuten Julkisen sanan neuvostokin totesi langettavassa päätöksessään. Väyrysen väite mediapelistä ei siis ole vailla totuuspohjaa. Väyrynen ei tilannut mitään noottia, minkä Viktor Vladimirovikin on todistanut muistelmissaan. Kyse oli vain joidenkin ihmisten arveluista. Nämä julki tulleet Väyryseen kohdistuneet, mutta väärät epäilyt, saattoivat viedä Väyryseltä mahdollisuuden päästä v. 1994 presidentinvaalien toiselle kierrokselle.
http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=5&id=1175
Aikooko MEDIA Toistaa v.1994 MOKANSA?
18
170
Vastaukset
- Joko Taas?!
Harhaanjohtavia galluppeja on nytkin näkynyt. Kokoomuksen antamat numerot ovat ihan erilaiset kuin muiden tahojen julkaisemat.
- anti LEHTINEN
Lasse Lehtinen, joka oli homman järjestäjä on taas kehittämässä joitain Jussi Lähteen avulla.
Hyi h****** !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mitä sonta käytöstä !!!!!!!!!!!! - Jääman
Galluppien tuloksia vertaillessa on syytä muistaa se, että osassa tuloksiin on laskettu myös ne jotka eivät osaa sanoa ketä aikovat äänestää ja osassa gallupeista on laskettu mukaan ainoastaan ne jotka ovat sanoneet ketä aikovat äänestää eli kyse ei ole harhaanjohtavista gallupeista vaan erilaisista laskutavoista.
- ggoglg
´´Lasse Lehtinen, joka oli homman järjestäjä on taas kehittämässä joitain Jussi Lähteen avulla.´´
Lasse Lehtinen ja Jussi Lähde siinä on mielestäni kaksi Suomen TURHINTA julkkista!, jopa Tuksu on näitä kahta ihmistä huomattavasti siedettävämpi vaihtoehto!
http://www.youtube.com/watch?v=awneO0RHduo- reilupeli
Lehtinen on umpikiero savolainen, niin kutsuttu rottamies!
Junaili sen tyhjäntoimittaja Ahtisaaren presidentiksi. - arvotkunniaan
reilupeli kirjoitti:
Lehtinen on umpikiero savolainen, niin kutsuttu rottamies!
Junaili sen tyhjäntoimittaja Ahtisaaren presidentiksi.Reilupeli se olla pittää!
- äänet Väyryselle
Tällä kertaa valtamedia iskee kirveensä kiveen.
- medianvahti
Nyt pitää seurata sen Lehtisen ja Lähteen ulostuloja.
- Niinistöllä huijausta
medianvahti kirjoitti:
Nyt pitää seurata sen Lehtisen ja Lähteen ulostuloja.
Oikeus ja kohtuus, näitkö Väyrysen MTV-tentin. Se oli todella rankkaa, joka minuutin kestänyttä paskanheittoa Väyrysen naamalle. Totta ne varmaan oli MTVssä ja Niinistön porukoissa tarkkaan miettineet että eivät tee ohjelmassa mitään laitonta.
Onko Julkisen Sanan Neuvosto ainoa minne voi panna jonkun valituspaperin ja päätös tulee joskus syksyllä 2012. Täytyisi nyt jossain jonkun valvoakin tvohjelmia.
Näitkö Iltasanomien huijauksen, missä Sanoma Oy oli muunnellut %-lukuja ja laskentaa niin, että Niinistön kannatuksen lasku oli saatu näyttämään kannatuksen kasvulta. - anti lehtinen
Niinistöllä huijausta kirjoitti:
Oikeus ja kohtuus, näitkö Väyrysen MTV-tentin. Se oli todella rankkaa, joka minuutin kestänyttä paskanheittoa Väyrysen naamalle. Totta ne varmaan oli MTVssä ja Niinistön porukoissa tarkkaan miettineet että eivät tee ohjelmassa mitään laitonta.
Onko Julkisen Sanan Neuvosto ainoa minne voi panna jonkun valituspaperin ja päätös tulee joskus syksyllä 2012. Täytyisi nyt jossain jonkun valvoakin tvohjelmia.
Näitkö Iltasanomien huijauksen, missä Sanoma Oy oli muunnellut %-lukuja ja laskentaa niin, että Niinistön kannatuksen lasku oli saatu näyttämään kannatuksen kasvulta.Lehtinen sielä hämmentää jotaine - kolossaan!
- avatkaa silmänne!
Pääpuolueilla on kaikilla omat mediansa, lehdet, tv-kanavat ja nettiportaalit....
Älkää olko sinisilmäisiä, uutisointi ja toimittaminen ylipäätään on aina poliittisesti värittynyttä. Hyvävelisysteemi sen kun porskuttaa...- törky mediapeliä
Lehtinen ja Lähde taas keittämässä sonta-soppaa nelosella!
Lehtinen nelosen vaikuttaja ja osaomistaja. - mafiosot kuriin
törky mediapeliä kirjoitti:
Lehtinen ja Lähde taas keittämässä sonta-soppaa nelosella!
Lehtinen nelosen vaikuttaja ja osaomistaja.Uskomaton MAFIA tämä etelän media!
- typeryyden mafia
mafiosot kuriin kirjoitti:
Uskomaton MAFIA tämä etelän media!
Ehkä ei mafia. Paremminkin Erkon ja Ylen muutama toimittaja joille on lurahanut "homma" päähän, mutta silläkin saadaan nostettua ja laskettua presidenttiehdokkaiden kannatuslukuja.
Suomesta kun löytyy kansanosa joille MEDIAN kultalautasella tarjoama pas-ka on oikea totuus ja eettinen ohjenuora. - Kuka saa
typeryyden mafia kirjoitti:
Ehkä ei mafia. Paremminkin Erkon ja Ylen muutama toimittaja joille on lurahanut "homma" päähän, mutta silläkin saadaan nostettua ja laskettua presidenttiehdokkaiden kannatuslukuja.
Suomesta kun löytyy kansanosa joille MEDIAN kultalautasella tarjoama pas-ka on oikea totuus ja eettinen ohjenuora.tästä kaikesta kärsiä?
- surkea media
Valtamediamafialla valtava peli taas käynnissä!
Ei mitään muutosta....- hirvittää jo
Lehtinen ja Lähde taas asialla!
Mutta voi olla niin, että saadaan Suomea edustamaan homo ja hänen toy-boynsa. - vinksahtanutta
hirvittää jo kirjoitti:
Lehtinen ja Lähde taas asialla!
Mutta voi olla niin, että saadaan Suomea edustamaan homo ja hänen toy-boynsa.Kun se teini-homo olisi edes Suomalainen!
Eikä kännissä ajeleva ja kapakkatappelua harrastava eteläamerikkalainen!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1151840Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101763Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1131754Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2551437Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341382Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861008Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50960Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115907Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237901Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347861