Miksi lonkero/siideri on niin paljon kalliimpaa kuin olut?

        -

Tätä on tullut vuosien varrella mietittyä aina silloin tällöin, sattuuko joku tietämään mikä tähän mahtaa olla päällimmäisenä syynä? Onko oluen valmistus vain niin paljon halvempaa? Vai onko oluen kysyntä niin paljon suurempaa että sitä voidaan myydä halvemmalla? Vai onko verotuksella jotain tekemistä asian kanssa?

Oluen mausta en ole koskaan oppinut pitämään, niin harmittaa kun saa aina maksaa suurin piirtien kaksinkertaisen hinnan juomistaan.

3

1987

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Retardo

      Nostetaan ylös.. Ymmärrän kyllä että lonkero ja siideri on kalliimpaaa valmistaa kuin olut, mutta tuski 3x kalliimpaa

      • edhehhe

        En ole sata varma, mutta saattaa olla niin, että lonkerossa ja siiderissä on enempi veroa.


    • Oispakaljaa6272716

      En kyllä tiedä. Koskeeko makeisvero siideriä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      105
      9483
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4641
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1921
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1630
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1391
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1307
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      927
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      903
    10. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    Aihe