Media tekee presidentin

Kevään 2011- vaaleissa media teki perussuomalaista suurimman vaalivoittajan,
( epätodelliset ennakkoarviot äänestystuloksesta, jonka mukaan suomalaiset sitten äänestivätkin.) Media suorittaa Suomessa esimerkillistä epädemokraattista käytöstä galluppien tilauksissa, vaalitenteissä ja yksittäisissä haastatteluissa.

Soini, median lempilapsi saa syystäkin aiheetonta huomiota pääasiassa siksi, että hän on aina valmis kommentoimaan kaikkea, vaikka asiasisältöä ei monestikaan ole, ratkaisuista puhumattakaan. Väyrynen, ikiaikainen yrittäjä politiikan saralla, joka maksoi sotakorvauksia jo alle kymmenvuotiaana. Haavisto, rauhanomainen keskustelija, joka liittää Suomea Natoon ja kaikkeen muuhun vähintäänkin lievästi sotilaalliseen toimintaan. Essayah, jonka kristillisenä pohjana on se, että kristityt ihmiset ovat jotenkin parempia kuin es. muslimit.

On hyvin epärealistista ajatella, että median tilaamat gallupit olisivat taaskaan todellisia, mutta tietenkin kansa äänestää niiden mukaan. Suomalaisilta kun puuttuu yleisesti ottaen kyky ajatella ihan itse.

Niinistön prosentit tuntuisivat olevan tällä hetkellä melko realistiset, mutta Lipposen kohdalla ei ole mitenkään todennäköistä, että kannatus kiikkuisi vain kymmenessä prosentissa, kun ajatellaan, että SDP on kuitenkin Suomen toiseksi suurin puolue ja on oletettavaa, että heidän äänensä menevät suoraan omalle ehdokkaalle.

Missä vaiheessa SUOMEEN saadaan " rehelliset " vaalit ja yhdenmukaiset mahdollisuudet jokaiselle ehdokkaalle? MItä tulee vielä Arhinmäkeen ja Biaudetiin, olisi suotavaa, että hyvät käytöstavat ja ihmisarvot omaavat henkilöt saisivat yhtä lailla mahdollisuuden puhua itselleen ja maalle tärkeistä asioista, kuin provosoivammat ehdokkaat.
27224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Aika pitkälti joo että vaalikoneet sellaisille, joilla ei mitään poliittista valveutumista.

Äänestä

Arhinmäen "ihmisarvot", eläinrääkkääjä tukijoukoissa. Biaudet taas suomen rasistisimmasta päästä oleva. haloo onko sinulta jäänyt jotain huomaamatta?

Äänestä
  • vituttaako kommunistit? kunnon pressa tulossa tähän maahan kun ei ole mikään vasemmisto pelle

    Äänestä

  • 432432432432 kirjoitti:

    vituttaako kommunistit? kunnon pressa tulossa tähän maahan kun ei ole mikään vasemmisto pelle

    Ei suinkaan. Kommunistille tämä on ilosanoma. Suomelle on tulossa oma Sarkozy. Se tarkoittaa sitä, että 6 v päästä on vähintäänkin menetetty tripla-A -luokitus, mikä on askel kohti sosialismin uutta nousua.

    Äänestä

Veikkaan, ettei missään maassa ole rehellisiä vaaleja. Suomi ole mikään poikkeus. Valitettavasti.

Äänestä
  • Mää turkkulaisena äänestän Soinia siksi, että hän joutuisi sivuun politiikasta ja PS kutistuisi olemattomiin. Saataisiin taas kunnon politiikkaa ja pyrittäisiin eduskunnassa ja hallituksessa EU:n luihin ja ytimiin.

    Kyl maar Soinikin voidaan nostaa sivuun, pressan pallille, jossa on täysin vailla valtaa.

    Äänestä

Samaa mieltä ja turhahan tässä on ketään äänestää, senkin aikaa voi vaikka käristää poroa.

Äänestä
  • Media yrittää tehdä Niinistöstä presidentin että Niinistö veisi Suomen Natoon. Väyrynen taas kiertää kansaa ja haluaa olla kansan presidentti, joka ei veisi Suomea NATOon eikä sotiin.

    Äänestä

  • Väykkä kansan pressa kirjoitti:

    Media yrittää tehdä Niinistöstä presidentin että Niinistö veisi Suomen Natoon. Väyrynen taas kiertää kansaa ja haluaa olla kansan presidentti, joka ei veisi Suomea NATOon eikä sotiin.

    Vaikkei Niinistö jostain syystä pääsisi presidentiksi, tulee 6 v päästä uusi Niinistö tilalle. Sliipattu, Armanin puku päällä ja kiiltokuvat lehdistön levitettävänä =) Jo puolta vuotta etukäteen povattaisiin varmaa voittoa. Vaaliväitteilyissä tulee freudilaisia lipsahduksia uudesta maailmanjärjestyksestä ja neoimperialismista, joihin kukaan kommentaattori tai vastaehdokas tajua tarttua.

    Suomi on amerikkalaistumassa. Meidän presidentinvaalit alkaa noudattaa samaa raamia: sliipattu, komea keski-ikäinen rullaluisteilja valitaan välittämättä mielipiteistä, edellisistä "saavutuksista" ja taustatukijoista.

    Mitä tapahtui pyrkimykselle rajata presidentin valtaoikeuksia? Niinistö on jo vannonut ryhtyvänsä "vahvaksi presidentiksi", laajentaen vaikutusvaltaansa ulkopolitiikassa ja talouspolitiikassa. Vielä 10v sitten pidettiin tällaisia puheita kauhuskenaariona.

    Äänestä

Niinistöhän nimeää itsensä jo presidentiksi. Ainakin näin pääsi lipsahtamaan yhdessä tentissä.

Äänestä

Lipposta mollataan kolmestakin syystä:
-demareiden pitkä putki pressoina
-Lipposella huonot välit mediaan
-ei ole mikään median pelinukke

Äänestä

Ainoa joka mediassa ilmoittelee olevansa Suomen presidentti on väyrysen pelle-
Mielisairaalaan se pitäis sulkea!

Äänestä

No onhan tässä kansalla vielä ainakin teoreettinen mahdollisuus gallupeista huolimatta saada toinen vaalitulos aikaan. Itse aion ainakin äänestää ehdokasta, joka ei kuulu kärkikaksikkoon. Jälkimmäisestä kierroksesta tuleekin sitten vaikeampi :/

Äänestä
  • Väyrysellä on kova työ voittaa Sanoma Oy, MTV ja Yle, mutta hän voi onnistua kansan tuella.

    Niinistön ei tarvitse osata mitään, ei miettiä mitään, ei esittää mitään, HS, IS, IL, MTV, YLE tekevät hänestä sankaria ja presidenttiä.

    Äänestä

Totta. Toisille annetaan puheenvuoroja, eikä heidän sanomisiaan kyseenalaisteta. Lipponenkin vainon kohteena, kun ei ole koskaan makeillut mediaa. Todellinen PÖÖ olisi, kun entinen pääministeri äänestettäisiin presidentiksi, eikä media pääsisi kuuteen vuoteen kiusaamaan.

Äänestä

Minun kokemusten mukaan naiset kyllästyneet...
joka paikassa esiin tunkeviin kiintiöhomoihin...;)

Niitä tungetaan kuulemma joka paikkaan, telkkarissa tanssikisoihin, sisustusohjelmiin, ruokaohjelmiin, jen... ja nyt kiintiöhomot levittäytyvät presidenttiehdokkaiksikin.

Heillä ei ole kuulemma mitään homoja vastaan, vaan enemmänkin ärsyttää kiintiöhomojen pakkosyöttö.

Äänestä
  • Höpö, höpö taas. Äänestän Haavistoa.

    Äänestä

Timo Soinia haastatteli "maikkarilla" maanantaina tosi öykkäri toimittaja Matti Maunu! Nostan Soinille hattua ettei hermostunut äijälle, vaan vastasi ihan rauhallisesti typeriin kysymyksiin ja haukkuihin! Hyvä esimerkki siitä että Timo Soini on presidentti ainesta! Älyä toimittajille!!!

Äänestä

Soini on osoittanut kykynsä olla koko kansan presidentti joka ajaa kansalaisten etua, puolustaa demokratiaa ja kertoo asiat kuten ne ovat, toisin kuin esim Niinistö, Lipponen.

Suomeen tulee pian uudet eduskuntavaalit ja näin saadan typerä EU suunta muutettua ja saadaan demokratialle SuomeenKIN jalasijaa. Nyt elämme Kokoomuksen ihmeellisessä maailmassa ja Kataisesta on tulossa Suomen KALLEIN MIES!

Matti Maunu on oksettava, maksettu manipulaattori.

Äänestä
  • "Nyt elämme Kokoomuksen ihmeellisessä maailmassa ja Kataisesta on tulossa Suomen KALLEIN MIES!"

    Presidenttiehdokkaista kaikkein kallein kampanja on Sauli Niinistöllä, ja toiseksi kallein ay-rahoilla porskuttava Paavo Lipponen.

    Kun Soini ei näytä enää kärkikolmikkoon nousevan, taidan itse äänestää ihan protestiksi pienelä vaalibudjetilla selvinyttä Pekka Haavistoa.

    Loppu kokoomuslaiselle Guggenheim- ja EU-kukkoilulle!

    Äänestä

Niinistö olis ykkösenä jossain erittäin runsas osanottoisessa tekstarigallupissa olisi se nostettu joka tiedotusvälineeseen kissan kokoisin kirjaimin..Mutta nyt kun Väyrynen jyrää niin kukaan ei hiisku mitään.

Äänestä

Gallupeilla aivopestään meitä äänestäjiä.

Kuka uskoo näihin galluppeihin, eihän niiden oikeellisuutta valvo muut, kuin itse niiden tekijät. Miten nämä YLE:n gallupitkin teetetään kokoomuksen kansanedustajan Eero Lehden omistamalla Taloustutkimus Oy:llä? Asenne näistä gallupeista paistaa ja miten niillä yritetään ykkösuutisina aivopestä meitä äänestäjiä.

Aika kornia oli se, miten eilen Sanomatalon vaalitentissä presidenttiehdokkaat oli asetettu galluppilukujen mukaiseen järjestykseen? Suoraan sanottuna demokratian halvetamiseltahan tämä näytti, galluppien lukuja pidettiin Sanomatalossa tärkeämpänä, kuin vaaleissa äänensä antaneiden tuloksia. Vaalit käydään toisensa perään ja kaiken järjen mukaan pitäisi demokratiaa kunnioittavassa valtiossa elää. Suomessa vaan ei eletä, vaan porvarimedian rahakoneisto aivopesee meitä joka sektorilla.

Äänestä
  • Soimatkoot vain Suomen Soinia ja vaietkoot, kyllä taas on JYTKY tulossa, kaikkien muiden kuin Suomen peruskansan suureksi yllätykseksi. Sitten toimittajat ja asiantuntijat haukkoo taas henkeään, että miten himeessä, vaikka kaikkensa yrittivät, jottei tapahtuisi.
    Katsokaa sunnuntaina peiliinne, tyhjäntoimittajat ja siantuntijat!

    Äänestä

Voisiko se jytky tulla tällä kertaa Väyryselle? Hän on koulutetuin, kokenein, lahjakkain, mediian halveksima ja vaalitenteissä parhaiten pärjännyt!

Äänestä

Kansa äänettää presidentin. Media ja gallupit voi olla mitä vaan.

Äänestä
  • Niinistö sitoi itseensä valtamediat tai päinvastoin valtamediat sitoivat Niinistön tavoitteena saada Niinistöstä presidentti, liittää Suomi Natoon ja ajaa EUsta liittovaltio.

    Tätä valmista kakkua eivät hyväksyneet Väyrynen, Soini ja Arhinmäki. He tarjosivat poliittisen vaihtoehdon ja vaihtoehtoja. Siitä valtamediat kimpaantuivat ja alkoivat käyttäytyä ennennäkemättömän sikamaisesti ja epädemokraattisestin Väyrystä ja Soinia kohtaan, vähemmän Arhinmäkeä kohtaan, koska hän ei ole vaarallinen Niinistölle.

    Soinilta loppui puhti. Hän on samalla tavalla median armoilla kuin Niinistö. Väyrynen sen sijaan ei jäänyt median armoille makaamaan vaan lähti Suomi-kiertueelle tapaan kansalaisia kasvoista kasvoihin.

    Sitä valtamedia ei voi sulattaa. Siinä syy, että media kohtelee Väyrystä vihamielisesti ja että osa suomalaisista, se herkempi ja vähemmän valveutunut osa toistaa samaa mediavihamielisyyttä. Väyrynen ei ole jojo, ja se jos mikä on parasta presidentin ominaisuutta.

    Äänestä

  • Väyrynen ei ole jojo kirjoitti:

    Niinistö sitoi itseensä valtamediat tai päinvastoin valtamediat sitoivat Niinistön tavoitteena saada Niinistöstä presidentti, liittää Suomi Natoon ja ajaa EUsta liittovaltio.

    Tätä valmista kakkua eivät hyväksyneet Väyrynen, Soini ja Arhinmäki. He tarjosivat poliittisen vaihtoehdon ja vaihtoehtoja. Siitä valtamediat kimpaantuivat ja alkoivat käyttäytyä ennennäkemättömän sikamaisesti ja epädemokraattisestin Väyrystä ja Soinia kohtaan, vähemmän Arhinmäkeä kohtaan, koska hän ei ole vaarallinen Niinistölle.

    Soinilta loppui puhti. Hän on samalla tavalla median armoilla kuin Niinistö. Väyrynen sen sijaan ei jäänyt median armoille makaamaan vaan lähti Suomi-kiertueelle tapaan kansalaisia kasvoista kasvoihin.

    Sitä valtamedia ei voi sulattaa. Siinä syy, että media kohtelee Väyrystä vihamielisesti ja että osa suomalaisista, se herkempi ja vähemmän valveutunut osa toistaa samaa mediavihamielisyyttä. Väyrynen ei ole jojo, ja se jos mikä on parasta presidentin ominaisuutta.

    Ihan hyvä analyysi, mutta unohtui Haavisto! Siinä vaihtoehto, jolla ainoana on mahis voittaa Niinistö toisella kierroksella. Miettikääpä paljonko Väyrysellä on vastustajia... ja miten paljon hallaa tämä älytön mukimies-kampanja on hänelle tehnyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Demokratiaa Pasilaan kirjoitti:

Kevään 2011- vaaleissa media teki perussuomalaista suurimman vaalivoittajan,
( epätodelliset ennakkoarviot äänestystuloksesta, jonka mukaan suomalaiset sitten äänestivätkin.) Media suorittaa Suomessa esimerkillistä epädemokraattista käytöstä galluppien tilauksissa, vaalitenteissä ja yksittäisissä haastatteluissa.

Soini, median lempilapsi saa syystäkin aiheetonta huomiota pääasiassa siksi, että hän on aina valmis kommentoimaan kaikkea, vaikka asiasisältöä ei monestikaan ole, ratkaisuista puhumattakaan. Väyrynen, ikiaikainen yrittäjä politiikan saralla, joka maksoi sotakorvauksia jo alle kymmenvuotiaana. Haavisto, rauhanomainen keskustelija, joka liittää Suomea Natoon ja kaikkeen muuhun vähintäänkin lievästi sotilaalliseen toimintaan. Essayah, jonka kristillisenä pohjana on se, että kristityt ihmiset ovat jotenkin parempia kuin es. muslimit.

On hyvin epärealistista ajatella, että median tilaamat gallupit olisivat taaskaan todellisia, mutta tietenkin kansa äänestää niiden mukaan. Suomalaisilta kun puuttuu yleisesti ottaen kyky ajatella ihan itse.

Niinistön prosentit tuntuisivat olevan tällä hetkellä melko realistiset, mutta Lipposen kohdalla ei ole mitenkään todennäköistä, että kannatus kiikkuisi vain kymmenessä prosentissa, kun ajatellaan, että SDP on kuitenkin Suomen toiseksi suurin puolue ja on oletettavaa, että heidän äänensä menevät suoraan omalle ehdokkaalle.

Missä vaiheessa SUOMEEN saadaan " rehelliset " vaalit ja yhdenmukaiset mahdollisuudet jokaiselle ehdokkaalle? MItä tulee vielä Arhinmäkeen ja Biaudetiin, olisi suotavaa, että hyvät käytöstavat ja ihmisarvot omaavat henkilöt saisivat yhtä lailla mahdollisuuden puhua itselleen ja maalle tärkeistä asioista, kuin provosoivammat ehdokkaat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu