Oluita Virosta, Tallinnasta

Hyvää olutta, kiitos

Heipä hei, oluesta nauttivat.

Suunnitelmissa on käydä ensi viikolla Virossa, ja kiinnostaisi hankkia sieltä erilaisia oluita maisteltavaksi ja nautittavaksi. Mistä kaupoista löytäisi hyviä oluita? Hakusessa siis ei ole perus 24-pack lagerit, mikä ehkä kävi selväksi. Tahtoisin lähinnä sellaisia oluita, joita ei Suomesta saa tai ovat kallimman puoleisia täällä. Super Alkosta ajattelin tilata noudettavan setin joitain oluita, mutta valikoimaa ei ole hirveästi. Olisiko jossain liikeessä laajempaa skaalaa erilaisia oluita?

7

968

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • drink drink

      Drink Shop
      Muurivahe 15 (next to Drink Bar!)
      10140 Tallinn, Estonia

    • drink drank

      Stockmannilla pitäisi kans olla suhteellisen hyvä valikoima.

    • YYYÄÄÄÄKKKK

      YYYYÄÄÄÄKKKK, ei ikinä mitään virun litkuja, eeeeiiiii, oksettaa jo.

      • Minua ei okseta

        Kerropa minulle, mikä suomalainen peruslager pääsee lähellekään esim. Saku Originaalia?

        On Suomessakin oluenteko joskus osattu, mutta sitten on ryhdytty ahnehtimaan laadun kustannuksella. Tuotantolinjat on viritetty tekemään paljon ja nopeasti kaiken maailman pikahiivoilla ja mallastärkkelyksillä. Oluen tärkeän ainesosan humaloiden käyttö on minimoitu jne.

        Suomalaisen kuluttajan maku on turrutettu noilla pikakaljoilla niin että oikea olut tuntuu jo vieraalta.

        Surullista.


    • Hyvää olutta, kiitos

      Mikä on noiden Drink Shopin ja Stockmannin hintaluokka. Kuulemma lähellä Alkoa, mutta olisko antaa konkreettisia esimerkkihintoja?

    • Baari kotona

      www.viinaavirosta.com tuolla kauppojen linkkejä voit vertailla.http://www.alkoporssi.com/ kannattaa katsastaa ja Rimin kauppa.Näissä varsin kohtuullisen paljos kansan oluita mm.Venäjältä,itävallasta jne.
      Yllä mainittu Drink shop on olutkauppa mutta hintataso on hyvin lähellä Suomea.

    • Aina jano

      Google: olutopas.info Siellä keskustelu osia aiheena erikoisoluita Tallinnasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      107
      6156
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe