Ovatko sielut teidän taikauskoisten mielestä kaikki samanlaisia?

Pois taikauskot

Loiko Jumalanne kaikki sielut täsmälleen samanlaisiksi?

Mikäli "sielut" olisivat kaikki täsmälleen samanlaisia, siitä seuraisi vakavia seuraamuksia kristinuskon perusoletuksille ns. "vapaasta tahdosta".

Mikäli taas "sielut" ovat vähänkin erilaisia, siitäkin seuraisi vakavia seuraamuksia kristinuskon perusoletuksille ns. "vapaasta tahdosta".

On helposti pääteltävissä, ettei todellisuudessa "sieluja" ole olemassakaan. Koko ihmisen tietoisuus on riippuvainen aivojemme toiminnasta. Aivojemme tuhoutuessa, ollessamme unessa tai tajuttomassa tilassa häviää myös tietoisuus.

On aivan absurdia väittää ja uskoa, että "uskominen" johonkin tiettyyn olemattomaan (ihmisen itsensä keksimään) abstraktiin "henkiolentoon", tekisi "sielusta" (jota siis ei oikeasti edes ole) jotenkin paremman. Ei aineeton "sielu" voi mihinkään "uskoa" - uskominen tapahtuu aina aivoissamme, joiden "ohjelmointiin" voidaan ulkoisin keinoin jonkin verran vaikuttaa (= manipulointi). Perimän vaikutus "uskomiseen" (siis herkkyys taikauskoille) on myös suuri. Perimä on myös "ainetta" (= DNA:n aminohappojärjestys).

Mikäli ”sielumme” haluaisi vaikuttaa toimintaamme, olisi sen voitava vaikuttaa aivoihin. Sen olisi kyettävä saamaan mm. pieniä sähkövirtoja aivoissamme, jotka sitten kokisimme ”ajatuksina”. Aineettoman ”sielun” olisi siis kyettävä vaikuttamaan aineeseen.

Jos näin olisi ”sielu” paljastaisi samalla itsensä: herkällä spinkaiku-magneettikuvantamismenetelmää ”sielu” voitaisiin varmasti havaita.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ympäri ämpäri.

      Ajattelisin, että vapaa tahto juuri tekee meistä erilaisia. Jokainen omalla tyylillään ja seuraamukset kantaen. Vapaa tahto ja karma kulkee käsi kädessä. Luomalla hyvää karmaa alkaa sielun salat avautumaan. Mielen ja sydämen harjotusta. Tiedättehän pakahduttavan tunteen rinnassa? Seuratkaa sitä. Polttaa kuonat mielestä ja vaatii harjoitusta. Lopuksi molemmilta tulee enenevästi viestejä ja sitä tajuaa, että maailma antaa mitä pyydätte.

      • että näin

        Se, onko edes olemassa mitään sellaista kuin "vapaa tahto" on vielä epäselvää.
        Nykytiede (m.m neurologia) osoittaa enemmän ja enemmän siihen suuntaan että ihmisellä ei ole vapaata tahtoa.


      • kfjhdur
        että näin kirjoitti:

        Se, onko edes olemassa mitään sellaista kuin "vapaa tahto" on vielä epäselvää.
        Nykytiede (m.m neurologia) osoittaa enemmän ja enemmän siihen suuntaan että ihmisellä ei ole vapaata tahtoa.

        Ihmisellä on ainakin Raamatun mukaan vapaa tahto. Mitä sieluun tulee niin Raamattu selittää sen näin; Kun ihminen kuolee niin sielu = ihminen, kuolee.
        Ihmisellä ei ole sielua vaan ihminen on elävä sielu. Päätelkääpä siitä sitten pikku päissänne opettaako kirkkonne tai mihin nyt sitten kuuluttekin, oikein ja Raamatun mukaisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      1964
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      1874
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1794
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1465
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1392
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      516
      1076
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      972
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      916
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      882
    Aihe