Vaikka PÖÖÖ meitä pelotteleekin, niin asiat jatkuvat lähes samalla tavalla kuin nytkin, lukuunottamatta rahan lapioimista etelän aurikoisiin maihin.
"Suomi heikkenisi vain suhteessa Saksaan
Nomura ei arvaile, mitä kullekin euromaan uudelle valuutalle tai muillekaan talousmuuttujille tapahtuisi välittömästi euron mahdollisen hajoamisen jälkeen.
Sen sijaan pankin analyytikot arvioivat uusien valuuttojen tasapainoarvoja viiden vuoden kuluttua eron jälkeen. Laskelmien vertailuvaluutta on Yhdysvaltain dollari.
Laskelmien lähtöarvot niin valuuttakursseissa kuin muissakin muuttujissa ovat viime joulukuulta. Laskelmat koskevat 11 niin sanottua vanhaa euromaata ilman Luxemburgia.
Vain Saksan uusi valuutta vahvistuisi Nomuran mukaan suhteessa dollariin, ja sekin vain runsaan prosentin. Kaikki muut euromaiden uudet valuutat heikkenisivät suhteessa dollariin mutta samalla myös suhteessa Saksan uuteen valuuttaan.
Suomen uusi valuutta heikkenisi vähiten, odotettavissa olisi noin kahdeksan prosentin devalvoituminen suhteessa Saksaan. Suomen valuutta vahvistuisi suhteessa kaikkien muiden euromaiden kuin Saksan uusiin valuuttoihin.
Toinen ääripää on Kreikka, jonka uusi valuutta heikkenisi suhteessa Saksaan peräti 59 prosenttia."
http://tinyurl.com/78fl4rz
Euron hajoaminen ei ole katastrofi Suomelle
2
<50
Vastaukset
- Oma valuutta
Tärkeintä on valuutan suhde dollariin, koska muu maailma vertaa talouttaan Amerikkaan. Nyt EMU-maat ovat kärsineet kalliista, kiinteästä eurosta dollariin nähden. On aika sanoa hyvästit EMUlle ja siirtyä omaan valuuttaan tai kruunuun, jotta päästään kelluvan valuutan markkinoille.
Jo ennen EU:ta markka oli kalliimpi kuin kruunu. Saksan markkaan vähden suhdeluku oli 1,95-2 mk.- Tärkeää:
Tarvitaan oma valuutta, jonka korkotulot julkiselle sektorille. Näin verot saadaan alas, ja kansalaiset paremminvoiviksi.
Kansalaiset eivät voi paremmin jos heidän varansa lapioidaan etelään, sanoi Katalainen mitä haluaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1121814Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101754Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1121728Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541434Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341380Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii483998Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50955Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115903Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237894Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347858