Lähetetyt kysymykset ehdokkaille!

Janne Hiltunen

1.Olisitteko Presidenttinä laajanäköisesti yhteiskunnallisissa, poliittisissa päätöksissä ja maan talouden asioissa moraalin vartija?

2.Kumpi asia on rehellisesti mielestänne tärkeämpää? Suomen kansalaisten -ja kansalaisuuden saaneiden hyvinvointi turvallisuus, vai Euroopan unionin hyvinvointi?

3.Onko jatkuva talous -ja kulutuksen kasvu ainut oikea tie ihmisten hyvinvoinnille,sekä kestävälle kehitykselle tuleville sukupolville?

4.Kumpi on mielestänne poliittisessa ajattelussanne tärkeämpää? Puolueenne kannatus ja toiminta, vai Valtion eli kansan toimeentulon turvaaminen.

5. Mitä puolueenne teille merkitsee?

6.Valtion velkaa puolustetaan, yksityisen henkilön velkaan sillä. Että valtio on senkin jälkeen, kun yksittäinen ihminen on jo pois mennyt. Eli yksittäisen ihmisen on maksettava velkansa elinaikanaan. Valtion elinaikaa ei samoin voida kuvitella, se vaan on. Mutta eikö yksittäinen ihminen joudu maksamaan tätä, itsestäänkin riippumatta tullutta velkaa verojen muodossa kohtuuttomastikin elinaikanaan? Oli sitten rikas tai köyhä. Mitä tekisitte tämän asian eteen? Löytyisikkö mielestänne muita ratkaisuja kuin verot? Antaisitteko ohjeistusta eduskunnalle? Tai toisitteko ajatuksianne yleiseen keskusteluun median välityksellä?

7.Toimiiko media mielestänne moraalisesti aina oikein? Voisitteko luottaa mediaan tiedonvälittäjänä?

8.Rasismista puhutaan median välityksellä ahkerasti. Ja suomalaisia yleistetään yleisesti rasisteiksi. Onko mielestänne asia yleisesti näin? Vai tuodaanko tämäkin asia yleisesti keskusteluna väärin esille? Vaikuttaako mielestänne negatiivisiin keskusteluihin se, että julkisessa keskustelussa niputetaan työtä tekemään tulevat maahanmuuttajat / turvapaikanhakijat? Tai kuinka paljon asenteisiin vaikuttaa työttömyys ja valtaväestön huonompiosaisten taloudellinen asema? Onko turvapaikanhakijoiden ja valtaväestön huonompiosaisten taloudellinen asema suomessa tasapuolinen? Onko taas oikein teidän mielestänne valtaväestöä syytellä erinäisillä nimityksillä, sen takia että haluavat kansalaisina olla suomalaisia? Kuten muidenkin maiden kansalaiset tietävät kansallisuutensa.

9. Toteutuuko maan luonnonvaroista saatava hyöty, edes tyydyttävästi maan kansalaisten hyväksi?

10. Mitä hyötyä kuntaliitoksista on tavallista veronmaksajaa ajatellen? Mitä mieltä olette liitoksista? Ja mihin käsityksenne tai tietonne asiasta perustuvat?

11. Pystyttekö samaistumaan eri yhteiskuntaluokan ihmisiin, kuinka erilaiset poliittiset päätökset tulevat vaikuttamaan?

t. Janne Hiltunen

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

        Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
        Kotimaiset julkkisjuorut
        120
        1924
      2. Stepuli itkee facessa

        Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
        Kotimaiset julkkisjuorut
        125
        1818
      3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

        Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        210
        1778
      4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

        Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        256
        1454
      5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

        Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        134
        1386
      6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

        Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
        Maailman menoa
        496
        1038
      7. Minä menetän sinut kokonaan

        Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
        Ikävä
        50
        969
      8. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

        Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
        Maailman menoa
        237
        915
      9. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

        Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
        Kotimaiset julkkisjuorut
        115
        912
      10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

        Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
        Maailman menoa
        347
        874
      Aihe