Olen suunnitellut muuttavani mahdollisesti Helsinkiin tai TRE:lle (jonnekin josta saattaisi tippua töitä tai opiskelupaikka) kun oma paikkakuntani on niin pieni eikä valinnan varaa ole juurikaan. Minua pelottaa vain että jos muutan muualle jossa en ketään tunne, saanko ystäviä?Olisi todella hirveää olla yksin koska olen sosiaalinen ihminen ja minulla on paljon kavereita mutta olen tuntenut heidät alakoulusta asti.
Joten mitä jos en saa kavereita? Mielessäni ei kävisikään että jäisin paikkakunnalle silloin. Neuvoja oletteko muuttaneet ja jääneet / ette jääneet yksin?
Muutto.
tuleva srjtnt?
1
64
Vastaukset
- Tiedä sitten
Jos sinä olet sosiaalinen ja menet ihmisten ilmoille, niin kyllähän sinä ystäviä saat nopeasti. En oikein ymmärrä huolenaihettasi, tai lähinnä sitä, että huolenaihe tuntuisi todennäköiseltä. Saatat olla enemmän huolissasi vanhoista ystävistä. Tai olet huolissasi siitä, miten kauan samanlaisen uuden ystävyyden rakentumiseen menee aikaa.
Jonkin aikaa uusiin ympyröihin asettumiseen tietenkin menee, mutta et sinä yksin jää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1218454
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1415364Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333745Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1283582Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352624Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191896Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3581552Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981547Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?711410Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376