Väyrynen V.S. Soini

Äänestä Suositumpaa!

Eniten Perussuomalaista arvomaailmaa vastaavat presidenttiehdokkaat ovat Timo Soini ja Paavo Väyrynen. Nämä kaksi saattavat syödä toistensa ääniä siten, että toiselle kierrokselle pääseekin joku muu, esim. Haavisto.

Monilla Perussuomalaisten kannattajilla on ehdokkaan valinta kiikkunut välillä Väyrynen - Soini, koska kumpikin ovat EU- NATO- ja maahanmuuttokriittisiä, ja ovat hyvin samankaltaisia. Pienet erot heidän välillään tuskin ovat liian merkittäviä, sillä presidentillä ei ole merkittävästi päätösvaltaa.

Presidentti on kuitenkin arvojohtaja, ja jos on minkäänlaista kiinnostusta säilyttää Suomen itsenäisyyden rippeet, on presidentiksi äänestettävä Soinia tai Väyrystä.

Mikäli tahdomme varmistaa Isänmaan ystävän pääsyn vaalien toiselle kierrokselle, kukkahattupäisten monikultturistien ja hihhuleiden sijaan, on taktisesti kannattavinta äänestää Soinista tai Väyrysestä häntä, jonka kannatus on suurempi. Tällä tavoin toimimalla isänmaallisen presidentin pääsy toiselle kierrokselle on lähes varmaa, sillä galluppien mukaan Väyrysen ja Soinin yhteenlaskettu kannatus on samaa luokkaa kuin Perussuomalaisten kannatus eduskuntavaaleissa, sekä suurempaa kuin kenenkään muun presidenttiehdokkaan kannatus EU-fani Niinistöä lukuun ottamatta.

Kun äänestää Soinista ja Väyrysestä häntä, joka on suositumpi, hyppää voittajan kelkkaan. Vaikka vähemmän suosittu näistä kahdesta olisi oma suosikkisi, niin lopputulos tulee kuitenkin olemaan parempi äänestäessäsi suositumpaa. Silloin toiselle kierrokselle pääsee Isänmaan Mies, kun toinen vaihtoehto on Suomen EU:n osavaltioksi liittävä ja viimeisetkin itsenäisyyden rippeet näivettävä kukkahattuilija.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Väyrynen vs. Soini

      Parasta olisi jos Soini ja Väyrynen olisivat vastakkain tokalla kierroksella. Molemmat ajattelee Suomen parasta. Niinistöllä on ketunhäntä kainalossa. Se ajaa USAn etuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      64
      6175
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      81
      3796
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2811
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      2340
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      42
      2231
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1863
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1699
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      85
      1312
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1256
    10. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      33
      1248
    Aihe