Persussuomalaisten maahanmuuttokriittinen ryhmittymä käy ideologista taistelua jossa sen teesit ovat osoittautumassa ontoiksi. Erityisesti Halla-ahon, Hirvisaaren ja hommafoorumilaisten väitteet muslimi-invaasiosta, valtavasta väestönkasvusta verrattuna länsimaihin sekä muslimimaiden modernisaation puutteesta huutaminen perustuvat heillä vääriin ja vanhanaikaisiin analyyseihin.
Tosiasiassa muslimimaissa nimittäin on menossa paraikaa raju syntyvyyden aleneminen, naisten luku- ja kirjoitustaidon paraneminen ja sitä kautta tapahtuva modernisoitumisprosessi sekä myös sen mukana vääjäämättömästi tapahtuva uskonnon privitisoituminen.
http://pelontorjunta.suntuubi.com/fi/Blogi/#modernisaatio
Persujen harha- modernisaatio totta muslimimaissa
4
<50
Vastaukset
- Moderni KSA
Kingdom of Saudi Arabia (KSA) on niin moderni maa, että kun kun vierailee sen suurimmissa kaupungeissa kuten Riadissa tai Jeddassa, karuun itäbernliiläistyyppiseen kaupunkikuvaan tottunut suomalainen lentää perseilleen hämmästyksestä. Siellä saa silmämunien kautta sellaisia WOW-efektejä koko ajan, että kohta on aivan pää pyörällä.
Olisi varmaankin jollekin muslimimaita vuosikausia haukkuneelle törpölle shokeeraava kokemus nähdä Lähi-Idän vauraiden öljymaiden loisto. Totta kai siellä on tasa-arvon puutteensa mutta ihmiset ovat älykkään ja sivistyneen oloisia ja ympäristö tyrmäävän pramea. Kyllä sieltä tavallinen pohjoismaalainen yleensä lähtee kotimatkalle hämillään ja selittämättömän kateuden vallassa. - romuttuu?
Egyptissä nousee vanhoilliset valtaan ja ja muissakin vallankumous vain tuo vanhat tavat!
Mikä sinua hysäämisessä niin viehättää?- Myös Euroopassa
on demokratiavajetta monessa maassa. Kumpi on muuten rikkaampi maa, Romania vai Egypti?
Egyptissä on edessä pitkä kamppailu. Lopputuloksena on nykyistä modernimpi ja demokraattisempi Egypti. Vähempään eivät vapauden maun tunteneet egyptiläiset taivu vaikka kuinka niin toivoisit.
- ei rasismille
...ja kuitenkin netin keskustelupalstoilla vilisee tuon tuostakin käsityksiä jonka mukaan jokaisella muslimiperheelle on vähintäin seitsemän lasta ja jokaisella miehellä neljä vaimoa. Tuollainen täysin idioottimainen fobia kertoo heikosta yleissivistyksestä jota Halla-aho ja kumppanit käyttävät surutta hyväkseen.
Se maailma jossa syntyvyys on on kolmin, nelinkertainen Suomeen verrattuna kutistuu kaikenaikaa. On täysin selvä asia, että eteenkin naisten luku- ja kirjoitustaidon lisääntyminen johtaa syntyvyyden laskuun, naisten lisääntyvään työssäkäyntiin, modernisaatioon, kaupungistumiseen sekä modernisoitumiseen. Näin on käynyt kaikkialla maailmassa ja näin käy myös muslimimaissa ja Afrikassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242078Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331984Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101813Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561485Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341396Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5361133Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50986Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115930Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse352907