Miksi julistaa Jumalan sanaa?
Tämä on peruskysymys joka sisältää ongelman. Onko sanan kuulleilla paremmat mahdollisuudet päästä taivaaseen kuin niillä jotka eivät ikinä ole kuulleet oikeasta Jumalasta? Jos on Jumala on epäoikeudenmukainen ,jos ei evankelijumin julistus on turhaa pelastuksen kannalta.
Toinen juttu. Kuka on epäjumalanpalvoja? Vastaus: Vain kristitty voi olla epäjumalanpalvoja.
Näin siksi että se joka ei tiedä oikeasta Jumalasta (esim v1200 elänyt aborginaali) eli siinä uskossa että hänen jumalansa on oikea. Eihän hän voinut tietää totuutta. Sanan kuullut kristitty taas voi valita uskoako oikeaan Jumalaan tai muinaisegyptiläiseen Aton jumalaan.
Eli kuullessasi evankelijumin sanoman oletkin tällä logiikalla heikommassa asemassa kuin pakana jolla on mahdollisuus ukoa johonkin niistä 1000 jumalasta tai olla uskomatta.
Evankelijumin perussanoma
6
65
Vastaukset
- 2+4
Eikö sitten myös pakana, joka on tietoinen oikean Jumalan olemassaolosta, ole epäjumalan palvoja, jos palvoo vääriä Jumalia?
* Yritätkö sinä pettää Jumalaa, vai vain itseäsi? Kyllä Jumala tuon sinun filunkisi hoksaa, ei se noin voi mennä !
* Nyt sinä tiedät tarpeeksi, että sinun on valittava, joko uskot Jeesukseen pelastukaksesi, tai sitten et halua uskoa. Et voi luottaa, ettet muka tiedä mitään evankeliumista! Tee vaan siis parannus ja usko Jeesukseen !
* Usko tulee nimenomaan kuulemisen kautta, ja Kuuleminen Kristuksen sanan kautta. Kyllä sillä, joka käy Sanan kuulossa, on paremmat mahdollisuudet tulla uskoon, kuin hänellä joka ei käy Sanaa kuulemassa.- (yt)35
Mitä hyötyä on olla uskossa pelastuuhan sitä ilman uskoakin, vai onko Jumala epäoikeudenmukainen?
- (yt)53
Ihmiset ovat siis ilmeisesti eriarvoisessa asemassa. Toisille ilmoitetaan Jumalan sanaa ja toisille ei. Miksi Jumala on epäoikeudenmukainen? Eikö hän haluakkaan kaikkia luokseen?
- Gb
Ei ole eriarvoisessa. Kaikille saarnataan ilosanoma sovitusverestä, näin sanoo raamattu. Kun se on tehty, tulee loppu. Noita aloituksesi epäjumalia ovat kaikki, mitkä ovat ihmisille Jumalaa tärkeämpiä. Sen ei tarvitse nykyään välttämättä olla telkkaria ihmeellisempi vekotin.
Matt 24:14
Ja tämä valtakunnan evankeliumi pitää saarnattaman kaikessa maailmassa, todistukseksi kaikille kansoille; ja sitten tulee loppu.
- (yt)53
Olitko tosissasi ? Eihän kaikille ole saarnattu ilosanomaa. Miljardit ovat eläneet ja kuolleet jo maapalolla vuosituhansien aikana kuulematta ilosanomasta.
Jos sanan kuulemisesta on hyötyä ihmiselle, ovat kuulematta jääneet huonommassa asemassa. Tämän yksinkertaisemmin asiaa ei voi sanoa.
Mielestäni tämä on epäoikeudenmukaista. Toisille annetaan paremmat mahdollisuudet kuin toisille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455010Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121580Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481149- 131063
Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella10101981-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome17997Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy75950Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v2852Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57759Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27713