että Miika Ruokosesta tulisi piispa?
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/yle-piispaehdokkaan-homopappikommentit-kuohuttavat/art-1288442582393.html
Kari Mäkiselle hän hävisi vain prosentin osia, joten hyvältä näyttää.
Kyllä Räsäselle kaivataan kunnon aisapari;-))
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/yle-piispaehdokkaan-homopappikommentit-kuohuttavat/art-1288442582393.html
Kari Mäkiselle hän hävisi vain prosentin osia, joten hyvältä näyttää.
Kyllä Räsäselle kaivataan kunnon aisapari;-))
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tää ois aika hyvä jokeri tälle vuodelle!
Mitenköhän tuon Ruokosen saisi televisioon johonkin teemailtaan? Tästä voisi tulla vuoden 12 "homoilta" efekti...
Jeps, nyt ei siis olis kyse mistään hörhöstä kirkon hangaroundporukasta vaan hörhöstä ihan kirkon korkeimmasta elimestä, hallituksesta!
Rasvatkaamme kirkon ovien saranoita hyvin...
Mukava heppu, jo kolmatta kertaa naimisissa. On tainnut lukea pipliaansa sopivasti valikoiden.
Eivät ne tuollaista tyyppiä uskalla valita, tietävät kyllä riskit. Mieluummin valitsevat jonkun turhan hölisijän taas.
Miten niin ei uskalla?
Oli hämmästyttävän vähästä kiinni ettei Ruokosesta tullut Ev.lut. kirkon arkkipiiska!
Tuolla periferiassa sen mahdollisuudet on vielä paremmat.
Ruokanen itse kolmatta kertaa naimisissa. Miten se menikään, että älköön ihminen erottako, jos jumala on yhteen liittänyt. Kristillisen avioliiton pitäisi olla ikuinen. Mutta lihan himossaan Miika on nyppinyt rusinat raamatusta. Tulkinta harjoitetaan silloin kun se itselle sopii. Ei ole sanasta sanaan totta raamattu Miikallekaan.
Avioliittojen ruotiminen ei minusta ole oikein korrektia. Emme sitäpaitsi tiedä, vaikka Ruokasen puolisot olisivat olleet erojen alullepanijoita. Lutherhan ei silloin kieltänyt avioitumista. (Vaikka muuten olikin leppeä kaveri, "Milloin esivalta vitkastelee ja on leväperäinen eikä tapa avionrikkojaa - -")
Mitä tulee "kirkon" toimintaan esim. piispan valinnassa, ei mitään kirkkoa ole olemassa. On muodollisesti yksi organisaatio, jonka sisällä on tosiasiallisesti ainakin kaksi eri porukkaa, maallistunut enemmistö jonka veroista saadaan rahat ja uskova vähemmistö jonka ansiosta saadaan toiminta. Ensinmainittu äänestää laiskemmin.
Minusta se on ruokasen kohdalla sallittua, kun hän itse toimii moraalinvartijana eikä hyväksy kristillisesta avioliitosta poikkeavia suhteita kuten rekisteröidyt parisuhteet lesbojen ja homojen osalta, ja avoliitot. ja nämä hän torjuu raamattuun ja kristinuskoon vedoten. Ja itse sitten on kolmatta kertaa naimisissa.
Niinhän se menne politiikasssakin, että jos poliitikko itse esittelee perhettään ennen vaaleja saadakseen lisää ääniä, ja profiloituu perinteisten kristillisten perhearvojen puolestapuhujaksi, niin silloin hän avaa samalla ovet itseään kohtaan kohdistetulle arvioinnille näiltä osin myös muuten yksityisyydensuojan piiriin kuuluvien asioiden osalta.