Vaimolla toiminimi ja verovelkaa ulosotossa ja lainaa pankista joka sidottu yhteiseen omaisuuteen. Joutuuko aviopuoliso maksamaan avioerossa myös puoliksi näitä maksuja?
toiminimen velat
utelias ja uuno
4572
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ulosotossa olevista veroveloista on ainoastaan vaimosi henkilökohtaisessa vastuussa. Toiminimen mahdollisesti loppuessa tilanne säilyy samana eli vaimosi on henkilökohtaisesti vastuussa toiminimeltä jäljelle jääneistä veroveloista.
Pankkilainasta joudut avioerotilanteessa tavallaan maksamaan puolet (oletetaan, että erotilanteessa omaisuus puolitetaan) siitä summasta, joka on yhteisen omaisuuden vakuusarvona lainasopimuksessa. Jos olet antanut henkilötakauksen, niin olet vastuussa sen summan verran, jonka olet taannut henkilökohtaisesti. Nämä molemmat edellä mainitut laukeavat tietenkin maksuun vain siinä tapauksessa, että vaimosi toiminimi ei kykene suoriutumaan pankkilainasta.
Mutta-tilanteitahan tietenkin tulee omaisuusvakuuden jaon suhteen avioerotilanteessa. Jos tilanteenne on pankin mielestä kovinkin heikko, se ei välttämättä anna teidän realisoida vakuutena olevaa omaisuutta, vaan realisointi tapahtuu kolmannen osapuolen toimesta (esim. ulosottomies). Tämän jälkeen realisoinnista saadusta summasta pankki vähentää omat saatavansa ja muiden kulujen jälkeen loput jaatte vaimonne kanssa.
Tässä hieman epäselkeää tekstiä, varsinaiset asiantuntijat voivat sitten selventää.
Ja miul äitillä yritys. Perinkös mie myös velat? Ja toiminimi on kysyys.
tottakai perinnöstä voi kieltäytyä
Kyllä perit myös velat, mikäli vastaanotat perinnön. Veloista vapautuu asettamalla kuolinpesän selvitystilaan. Pienen pesän kyseessä ollen asia usein raukeaa varojen puutteessa ja velkojat jäävät nuolemaan näppejään.
Takausvastuut ovat eri asia, takaajat eivät vapaudu vastuustaan velallisen kuoltua.